لمینت دندان ساییده شده چگونه انجام می شود؟

لمینت دندان ساییده شده چگونه انجام می شود؟

لمینت دندان ساییده شده یکی از کاربردهای لمینت دندان می باشد. لمینت دندان از لایه بسیار نازک از پرسیلن یا مواد سرامیکی ساخته شده که می تواند بر روی دندان نصب شود. با این کار عیوب ظاهری دندان پوشانده می شود. از جمله این عیوب می توان به دندان های ساییده شده اشاره نمود. سایش دندان به تخریب سطح دندان گفته می شود که دلیل ایجاد آن پوسیدگی یا آسیب به دندان نیست. بلکه یک عارضه پاتولوژیک یا فیزیولوژیک به شمار می رود. معمولا دندان ها با گذشت سن دچار ساییدگی می شوند ولی در مواردی غیر از افزایش سن باعث ساییدگی دندان ها می شود. از جمله این علل می توان به دندان قروچه اشاره کرد. سایش دندان ها غیر از شکل نازیبایی که برای دندان ها بوجود می آورد می تواند در عملکرد آن ها مانند جویدن یا گاز زدن مواد غذایی نیز تاثیر گذار باشد.

لمینت دندان ساییده شده - کلینیک ایران زمین

دندان قروچه، شایع ترین دلیل ساییدگی دندان ها

دندان قروچه را می توان اینگونه تعریف کرد: ساییدگی و فشردن دندان ها بر روی یکدیگر است. این حالت بیشتر در زمان خواب یا فعالیت های بدنی پیش می آید، ولی در حالت بیداری و تحت تاثیر فشارهای روانی نیز ممکن است فرد دندان های خود را به فشار دهد. مهم تریت دندان قروچه را به فشارهای عصبی و استرس نسبت می دهند. بنابراین تقریبا درمان دارویی یا جراحی نخواهد داشت و نیاز است بیمار بتواند از نظر روحی این مشکل را کنترل نماید. برای رفع مشکل به صورت موقت می توانید از نایت گارد استفاده کنید. ابزارهای پلاستیکی نرم که شب می توان روی دندان ها قرار داد و از آن ها در برابر سایش محافظت نمود. ولی درمان قطعی آن نیاز به مراجعه به روانپزشک و رفع مشکلات عصبی دارد.  

لمینت دندان ساییده شده - کلینیک ایران زمین

آشنایی با لمینت دندان ساییده شده

در صورتی که به هر علت دندان ها دچار سایش شوند، نیاز است به سرعت جلوی پیشرفت آن را گرفت. در صورتی که این مشکل به عصب برسد، دردهای بسیار زیادی برای بیمار پیش خواهد آورد و بسیار دردناک خواهد شد. پس از اینکه مینای دندان بر اثر سایش تخریب شد، بخش عاج دندان که خیلی نرم تر از مینا می باشد، با سرعت بیشتری شروع به سایش می کند. این عامل می تواند منجر به از دست دادن دندان ها شود. بنابراین نیاز است که محل ساییدگی را با روش هایی از جمله لمینت دندان پوشش داد تا جلوی پیشرفت بیماری را گرفت. در غیر این صورت بازسازی دندان به سختی انجام شده و روند درمان با مشکل برخورد خواهد کرد. با استفاده از لمینت دندان، می توان غیر از جلوگیری از سایش، از فرسودگی، تخریب و خردشدگی  آن ها نیز جلوگیری نمود.  

مراقبت از لمینت دندان ساییده شده

بعد از اینکه لمینت دندان انجام شد، نیاز است مراقبت هایی از آن صورت گیرد تا طول عمر بالاتری داشته باشند. از جمله این اقدامات و مراقبت ها می توان به رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره نمود. استفاده از مسواک های نرم و خمیر دندان هایی که اثر سایندگی روی لمینت را ندارند، بهترین گزینه می باشد. همچنین استفاده از نخ دندان نیز جزو ضروریات این روش است. عدم مصرف خوراکی های سفت و گاز زدن اجسام سخت نیز از جمله این مراقبت ها به شمار می رود تا اسیبی به روکش لمینت وارد نشود.

کلام آخر

یکی از روش های حل ساییده شدن دندان استفاده از لمینت دندان برای پوشش دندان های کوتاه شده و بدشکل است. لمینت دندان های ساییده شده مانند سایر لمینت ها انجام می شود و نیاز به مراقبت های لازم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید