طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر طول عمر بیشتری دارد؟

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر طول عمر بیشتری دارد؟

امروزه بیشتر افرادی که به دنبال اصلاح نازیبایی ها و مشکلات دندان ها هستند، از روش هایی مانند کامپوزیت ونیر یا لمینت بهره می گیرند. ولی سوالی که پیش می آید این است که طول عمر لمینت دندان بیشتر است یا کامپوزیت ونیر ؟ ابتدا باید تفاوت های این دو روش را بررسی نماییم تا بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم. در صورتی که به دنبال اصلاحات جزئی یا و سریع بر روی دندان های خود هستید می توان گفت کامپوزیت ونیر بهترین گزینه به شمار می رود. اصلاحاتی مانند فاصله جزیی بین دندان ها یا تغییرات کوچک در شکل دندان. ولی در صورتی که دنبال ایجاد تغییرات و اصلاحات اساسی تر باشید و ماندگاری رنگ و عمر دندان ها برایتان مهم است، لمینت دندان می تواند توصیه مناسبی باشد. پس مهم این است که هدف از انجام این تغییرات چیست؟

اصلاح دندان با کامپوزیت ونیر

در این روش فرد با اولین مراجعه به دندانپزشکی می تواند صاحب طرح لبخند زیبایی شود. چون دندانپزشک می تواند کامپوزیت ونیر را به طور مستقیم بر روی دندان ها قرار دهد. در این روش نیازی نیست که قالب گرفته شده و به لابراتوار ارسال شود. کامپوزیت ونیر ها به صورت آماده در دندانپزشکی موجود می باشد. در این روش سرعت عمل بالا بوده ولی طول عمر کمتری را به دنبال خواهد داشت. آسیب پذیر بودن در مقابل شکستگی، سایش و تغییر رنگ در این مورد وجود دارد. نکته دیگر سالم ماندن دندان های زیر روکش است و نیازی به تراشیدن آن ها نمی باشد. پس اگر به دنبال راه حل سریع و با صرف هزینه کمتر برای اصلاحات جزئی دندان ها هستید، این گزینه  بهترین انتخاب می باشد.

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر

 تقریبا می توان گفت طول عمر این روش بین 7 تا 10 سال است ولی نیاز است مراقبت های لازم در این خصوص صورت گیرد. در صورتی که مراقبت های لازم انجام نشود، طول عمر کامپوزیت ونیر به زیر یکسال خواهد رسید.  نیاز است هر 6 ماه برای پولیش به دندانپزشک مراجعه نمایید.

طول عمر لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان نیز دائمی نمی باشد ولی یک روش برگشت ناپذیر محسوب می شود. در لمینت دندان لایه نازکی از مینا تراشیده شده و سپس روکش روی دندان ها را پوشش می دهد. به همین دلیل است که دیگر نمی توان روکش را از روی دندان ها جدا کرد و باید هر چند سال آن را ترمیم یا تعویض نمود. این روش به طول درمان بیشتری نیاز دارد و روکش ونیر مخصوص بیمار در لابراتوار دهان و دندان ساخته می شود. به طور کلی می توان گفت طول عمر این روش بین 15 تا 20 سال است. پس از گذشت این مدت نیاز است روکش قدیمی برداشته و روکش جدید جایگزین شود. البته باید گفت در طول این مدت نیز ممکن است بیمار مجبور به تعویض روکش شود. چون ترمیم به سختی انجام شده و در برخی مواقع غیر ممکن است.

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر
Close up of female mouth. Comparison after teeth whitening

این روش نیز مانند سایر روش های زیبایی نیاز به مراقبت دارد و در صورتی که موارد لازم به صورت صحیح انجام شود ممکن است طول عمر بیشتری را هم داشته باشد. مراقبت هایی مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، جلوگیری از سایش به وسیله مسواک یا خمیردندان، جلوگیری از وارد شدن ضربه و … می تواند کمک کننده باشد.

کلام آخر

در نهایت با مقایسه دو روش می توان به این نتیجه رسید که در صورتی که نمی خواهید دندان ها آسیب برسد و زمان و هزینه کمتری را صرف کنید ولی طول عمر برایتان فاکتور مهمی نیست، کامپوزیت ونیر را انتخاب نمایید. در صورتی که طول عمر و ماندگاری برایتان مهم است لمینت دندان بهترین گزینه بین این دو مورد می باشد. پس در جواب این سوال که طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت ونیر ؟ می توان پاسخ داد طول عمر لمینت دندان بالاتر می باشد. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره رایگان دارید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید