لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان

لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان

همانطور که می دانید لمینت دندان و کامپوزیت دندان دو روش زیبا سازی دندان ها هستند. این رو روش شباهت بسیار زیادی با هم دارند و به همین دلیل است این سوال ایجاد می شود که لمینت بهتر است یا کامپوزیت ؟ لمینت دندان در لابراتوار ساخته می شود. اما کامپوزیت دندان در دندانپزشکی و توسط دندان ساخته می شود. طبیعتا می توان نتیجه گرفت مقاومت و ماندگاری لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت خواهد بود. مهمترین تفاوت این دو روش در میزان مقاومت آنها و ماندگاری آنها است.

لمنیت رنگ پذیری کمتری دارد

لمینت دندان و کامپوزیت دندان هر دو بعد از زمانی رنگ طبیعی و درخشان خود را از دست می دهند. از دلایل تغییر رنگ این دو می توان به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده بیش از اندازه از دخانیات و مصرف بیش از اندازه مواد رنگی اشاره کرد. اما حتی اگر این موارد گفته شده را رعایت نمایید نیز بعد از مدتی دندان های شما رنگ درخشان و زیبای خود را از دست می دهد. این موضوع در لمینت دندان دیرتر از کامپوزیت دندان اتفاق می افتد.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

کامپوزیت دندان طول درمان کوتاه تری دارد.

همانطور که قبلا نیز گفته شد کامپوزیت در دندانپزشکی ساخته می شود و همین امر کمک می کند پزشک بعد از رسیدگی به سلامت دندان ها بلافاصله ماده کامپوزیت را تهیه نموده و روی دندان ها پیاده نماید. اما در لمینت دندان کار کمی پیچیده تر است. چرا که بعد از درمان دندان ها پزشک باید مقداری از دندان را تراش دهد و قالبگیری نماید. این قالب برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود و گاها بیشتر از 10 روز زمان نیاز است تا لمینت دندان ساخته و نصب شود.

طول عمر لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت دندان است.

از آنجایی که لمینت دندان مقاومت بسیار بیشتری در برابر فشار و ضربه نسبت به کامپوزیت دندان دارد بدیهی است که طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. لمینت دندان طول عمر بیشتر از 15 سال دارد و این در حالی است که کامپوزیت دندان 7 سال تخمین زده می شود. البته اگر در طول زمانی که لمینت و کامپوزیت دندان روی دندان های شما وجود دارد مراقبت کافی از آنها داشته باشید ممکن است ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد.

لمینت دندان نسبت به کامپوزیت طبیعی تر است.

مهمترین وجه زیبا نمودن دندان ها زیبا و طبیعی بودن دندان ها است. در درمان با کامپوزیت پزشک سعی می کند کامپوزیت را مطابق با رنگ دیگر دندان ها بسازد. اما در لمینت اگر چند عدد از دندان ها نیاز به زیبا سازی داشته باشد که از لمنیت های آماده استفاده می شود. این لمینت ها در رنگ های متنوعی ساخته می شود که پزشک بسته به رنگ دیگر دندان ها می تواند یکی از بهترین ها را برای بیمار انتخاب نماید. اما در صورتی که دندان ها کامل یک و یا هر دو فک لمینت شود، پزشک می تواند رنگ مورد نظر خود را برای ساخت به لابراتوار سفارش دهد. پس می توان به این نتیجه رسید که از لحاظ طبیعی بود لمینت دندان بهتر است.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

قیمت لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت است.

همانطور که تا متوجه شدید لمینت دندان روش بهتری نسبت به کامپوزیت دندان است.. لمینت دندان دیرتر تغییر رنگ می دهد و ماندگاری بیشتری دارد؛ پس می توان قیمت بالای آن را نسبت به کامپوزیت دندان توجیه پذیر دانست.

مزایای لمینت کامپوزیتی

همانطور که می دانید لمینت به دو صورت وجود دارد. لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی. لمینت کامپوزیتی فواید هر دو روش را در خود دارد. در این روش پزشک از لمینت های از پیش ساخته شده استفاده می نماید. این لمینت ها رنگ بندی متنوعی دارند. در ضمن نحوه نصب آنها مانند کامپوزیت در یک روز و به کمک مواد کامپوزیتی انجام می شود. این نوع لمینت بسیاز زیبا و طبیعی است و ماندگاری و مقاومت آن مانند لمینت سرامیکی بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید