لمینت دندان لب پر شده از پوسیده شدن دندان و شکسته شدن آن پیشگیری می کند

لمینت دندان لب پر شده از پوسیده شدن دندان و شکسته شدن آن پیشگیری می کند

هر گونه فشاری که خارج از قدرت دندان باشد می تواند باعث لب پر شدن دندان گردد. یکی از راه های رفع مشکل، لمینت دندان لب پر شده است. حین گاز زدن اجسام  سفت و محکم، زمین خوردن و یا ضربه به دهان و اتفاقاتی از این قبیل که خارح از قدرت مینای دندان باشد، می تواند سبب لب پر شدن آن گردد. با اینکه مینای دندان یکی از سفت ترین اجسام موجود در جهان است، با این حال در اثر فشار بیش از حد دچار شکستگی و لب پر شدن می شود. پس نیاز است هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمایید. سهل انگاری و عدم توجه به این موضوع ممکن است به قیمت از دست دادن دندان تمام شود. زیرا به مرور احتمال شکستگی بیشتر و نیز عفونت وجود دارد که این مساله تهدیدی برای دندان به شمار می رود.

لمینت دندان لب پر شده - کلینیک ایران زمین

اقدامات اولیه در صورت لب پر شدن دندان

در صورتی که به هر دلیلی دندان لب پر شد، نیاز است اقداماتی را انجام دهید . ابتدا بهتر است خونسردی خود را حفظ نموده و در صورتی که محل دندان درد می کند از داروهای مسکن مانند استامینوفن برای کاهش درد استفاده نمایید. سپس دهان خود را شستشو دهید. در صورتی که کناره های دندان لب پر شده تیز است، با استفاده از آدامس بدون شکر یا موادی از این دست این قسمت را بپوشانید تا مانع آسیب به قسمت داخلی دهان شود. به هیچ عنوان مواد غذایی سخت که نیاز به جویدن دارد مصرف نکنید و بجای آن از مواد غذایی نرم و آبکی یا پوره شده استفاده کنید. در اسرع وقت با دندانپزشک تماس بگیرید تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

آشنایی با لمینت ندان لب پر شده

اگر قسمتی از دندان لب پر شده و نیاز به ترمیم دارد، یکی از راه حل های رفع این مشکل لمینت دندان لب پر شده می باشد. در این قسمت این روش را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. لمینت از یک روکش نازک پرسلین یا کامپوزیت ساخته شده است که می تواند بخش خارجی دندان را پوشش دهد. البته در خصوص دندان های لب پر شده یا شکسته نیاز است این پوشش کمی ضخیم تر از قسمت های دیگر باشد تا سطح خارجی دندان ها هم تراز و هماهنگ شود. روش کار به این صورت است که ابتدا در حدود 0.3 تا 1.2 میلی متر و بسته به نیاز ، مینای دندان تراشیده می شود. سپس قالب مورد نظر گرفته شده و به لابراتوار فرستاده می شود تا روکش نهایی دندان تهیه و ساخته شود. این مرحله که در یک جلسه انجام می شود نیاز به اقدام خاصی ندارد.

لمینت دندان لب پر شده - کلینیک ایران زمین

برای اینکه دندان تراشیده شده ممکن است در محیط سرد و گرم، باعث ناراحتی بیمار شود معمولا از لمینت موقت روی دندان استفاده می کنند. بعد از یک یا دوهفته می توانید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا روکش آماده شده روی دندان قرار گیرد. پس از جایگذاری روکش، با استفاده از چسب مخصوص روکش به دندان لب پر شده می چسبد و سپس با استفاده از لیزر ماده شیمیایی داخل چسب سفت می شود و به خوبی دندان را پوشش می دهد. این روش ایمن ترین راه برای بازگرداندن زیبایی دندان است و نیاز به جراحی و سایر اقدامات درمانی دیگر نمی باشد. تنها کاری که انجام می شود، تراشیدن مختصر مینای دندان می باشد  تا سطح دندان ها صاف و هماهنگ گردند. طول عمر بالای این روش می تواند یکی از مزایای آن به شمار رود.

کلام آخر

لمینت دندان لب پر شده یکی از بهترین روش های برای پر کردن محل آسیب است. این روش در دو جلسه قابل انجام بوده و فاصله اولین مراجعه تا زمان لمینت دندان تنها یک یا دو هفته می باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه نحوه انجام لمینت و هزینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید