کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟

کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟

اگر به فکر ترمیم و بازسازی دندان های خود هستید، احتمالا این سؤال که « آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟ » ذهن شما را مشغول کرده است. در این مطلب قصد داریم پاسخگوی این پرسش بسیار مهم باشیم. حتما می دانید که کامپوزیت دندان ماده ای هم رنگ دندان است که به صورت روکشی نازک بر روی سطح دندان کشیده می شود. این روکش، معایب ظاهری دندان از جمله خراش یا شکستگی های جزئی، زردی و کدر بودن دندان و… را می پوشاند و زیبایی لبخند بیمار را به او باز می گرداند. استفاده از کامپوزیت ونیر یکی از بهترین روش های ترمیم زیبایی دندان است. تقریبا همه افراد می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. مگر اینکه وجود یک بیماری یا مشکل دهانی و دندانی مانع انجام این کار شود. در این صورت ابتدا باید آن مشکل برطرف شود.

اساسا کامپوزیت دندان صرفا جنبه زیبایی و رفع نقایص ظاهری دندان را دارد. این شیوه برای درمان دندان ناسالم به کار نمی رود. به همین دلیل برای پاسخ به این سوال که آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟ لازم است به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. ممکن است پزشک پس از معاینه دندان هایتان ، شما را از انجام این کار منع کند. در صورتی که دندان مورد نظر نیاز به درمان دیگری از جمله بریج دندان، عصب کشی و پر کردن و.. دارد و یا لثه شما دچار عفونت شده است، قبل از استفاده از کامپوزیت دندان باید درمان شود.

 آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟

چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

برخی از افراد به دلیل مشکلات سلامتی یا خصوصیات شخصی که دارند کاندید مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان نیستند. برای این افراد یا روش های درمانی دیگری پیشنهاد می شود و یا اینکه ابتدا آن مشکل را برطرف کرده و سپس از کامپوزیت دندان استفاده می کنند. از جمله آنها می توان به افرادی اشاره کرد که دارای خصوصیات زیر هستند:

  • افرادی که شکستگی یا سایش دندان آنها شدید است. (باز هم تأکید می کنیم که کامپوزیت دندان برای پوشاندن معایب ظاهری دندان استفاده می شود نه برای درمان مشکلات آن).
  • افرادی که دندان های آنها شدیدا به هم ریخته است و قسمتی از هر دندان روی دندان دیگر قرار گرفته است. معمولا روش ارتودنسی دندان به آنها توصیه می شود.
  • افرادی که عادت به، به هم فشردن دندان ها دارند یا در اصطلاح دندان قروچه می کنند. این خصوصیت رفتاری موجب سایش و شکستن کامپوزیت دندان می شود.
  • افرادی که دندان هایشان بیش از حد برجستگی دارد. برای این افراد استفاده از لمینت توصیه می شود.
  • افرادی که بیماری لثه دارند. عفونت یا بیماری لثه موجب می شود لثه ضعیف شده و قادر به ساپورت کامپوزیت دندان نباشد. چنین افرادی ابتدا باید لثه های خود را درمان کنند و سپس می توانند از کامپویت دندان استفاده کنند.

حال به احتمال زیاد با بررسی ویژگی های ذکر شده می توانید حدس بزنید که آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟

 آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟
Man and woman, man dentist with a pregnant woman patient in ordination.

کامپوزیت دندان در بارداری

مطلب بسیار مهمی که در دوران بارداری مطرح است، مسئله تغذیه جنین از کلسیم بدن مادر می باشد. به همین دلیل است که دندان ها در دوران بارداری بسیار آسیب پذیر می شوند. مطلب دیگری که وجود دارد این است که بنابر توصیه پزشکان بهتر است در سه ماهه اول و سوم بارداری هیچ گونه درمان دندانپزشکی صورت نگیرد. بنابراین توصیه می شود کامپوزیت دندان را نیز به سه ماهه دوم بارداری موکول کنید. هر چند کامپوزیت دندان روشی کاملا بی ضرر است اما احتیاط همیشه شرط عقل است.

کلام آخر

اگر نتوانستید جواب این سوال را که کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا نه؟ را بگیرید می توانید از مشاوره رایگان کلینیک تخصصی ایران زمین استفاده کنید. رفع ابهامات به وجود آمده موجب می شود که بیمار با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به درمان مشکلات خود کند. در صورت نیاز به مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید