مراحل قالب گیری ایمپلنت برای تهیه روکش دندان به چه صورت است؟

مراحل قالب گیری ایمپلنت برای تهیه روکش دندان به چه صورت است؟

در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان برای قرار دادن روکش دندان به طور کامل آشنا کنیم. به دو روش می توان روکش ایمپلنت دندان را ثابت کرد: ثابت کردن با پیچ، ثابت کردن با چسب مخصوص دندان پزشکی.

هریک از این روش ها طبق نظر دندان پزشک انتخاب می شود اما بسیاری از دندان پزشکان به دلیل داشتن قابلیت بازیابی روش قرار دادن روکش دندان با پیچ را انتخاب می کنند. این روش اجازه می دهد که شخص کنترل بیشتری روی بهداشت ایمپلنت دندان و مخاط اطراف آن داشته باشد. همچنین در صورتی که روکش دندان شکسته شود به راحتی می توان آن را ترمیم کرد.

روشهای قالب گیری

تکنیک های مختلفی برای قالب گیری روکش ایمپلنت دندان وجود دارد. اما روش تری باز (مستقیم) از میان دیگر روش ها روش بهتری است و میزان درستی بیشتری دارد. بیشترین خطا در روش تری بسته (غیر مستقیم) اتفاق می افتد و زمانی است که کوپینگ برداشته و تعویض شود. با این حال محدودیت در باز کردن دهان بیمار باعث می شود دندان پزشک روش تری بسته را انتخاب کند.

مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان

مراحل قالب گیری تری باز

مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان در روش تری باز به شرح زیر است:

حداقل ده روز پس از باز کردن بافت روی ایمپلنت اجازه داده می شود تا مخاط اطراف ایمپلنت بهبود پیدا کند. با استفاده از پیچ گوشتی دستی پیچ هیلینگ اباتمنت در خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شود. باید پایه ایمپلنت دندان بررسی شود تا عاری از هرگونه استخوان و بافت نرم باشد.

  • در مرحله بعد از یک فیکسچر مانت برای ایمپلنت دندانی استفاده می شود. فیکسچر مانت مناسب برای قالب گیری تری باز روی بدنه ایمپلنت دندان قرار می گیرد و با چرخش پیچ در جهت ساعتگرد در جای خود محکم می شود. وقتی مانت زیر سطح مخاط قرار می گیرد باید تصویر رادیو گرافی گرفته شود تا از قرار گرفتن درست مانت روی ایمپلنت دندان اطمینان حاصل شود.
  • روی تری پلاستیکی از پیش ساخته و یا یک قالب سفارشی از جنس اکریلیک از قسمتی که ایمپلنت دندان داخل آن قرار می گیرد پنجره ای ایجاد می شود تا اجازه دهد فیکسچر مانت از آن عبور کند. تری قالب گیری داخل حفره دهان باید بررسی شود تا مشخص شود فیکسچر مانت و پیچ آن از داخل تری بیرون باشد.
  • نوعی مواد قالب گیری سیلیکونی سبک به داخل قالب و اطراف مانت تزریق می شود. در این مرحله تری قالب با این مواد سیلیکونی پر می شود و مستقیما در داخل دهان و در جای خود قرار می گیرد. قبل از قرار دادن پیچ فیکسچر مانت مواد قالب گیری اضافی باید پاک شود.
  • پس از قالب گیری، مانت با باز کردن پیچ از ایمپلنت دندان جدا می شود. پس از آن تری قالب گیری از داخل دهان خارج می شود. سپس هیلینگ اباتمنت مجددا در جای خود روی ایمپلنت قرار داده می شود.
مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان

مراحل قالب گیری تری بسته

مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان در روش تری بسته در مواردی استفاده می شود که تعداد واحد های ایمپلنت دندان کم باشد. در این روش از تری های پیش ساخته پلاستیکی یا فلزی استفاده می شود و لازم نیست از تری های اختصاصی استفاده شود.

کلام آخر

در این مقاله با مراحل مختلف قالب گیری روکش ایمپلنت دندان آشنا شدید. کلینیک تخصصی ایران زمین با دارا بودن متخصصین مجرب در زمینه کاشت ایمپلنت دندان در خدمت شماست. در صورتی که به مشاوره رایگان در زمینه انواع ایمپلنت، طول عمر ایمپلنت، تعداد جلسات ایمپلنت، انواع برند ایمپلنت، نحوه کاشت ایملنت و هزینه ایمپلنت داشتید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید