مراقبت از ايمپلنت بعد از کاشت شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت از ايمپلنت بعد از کاشت شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت از ايمپلنت بعد از کاشت اهمیت زیادی دارد؛ چرا که تا اینجا پزشک به موظف خود عمل کرده و این شما هستید که سرنوشت ایمپلنت کاشته شده را تعیین می کنید. بیمار باید توصیه های پزشک را برای 48 ساعت آینده به خوبی عمل کند. در این زمان بخیه ها نسبتا جوش می خورد و احتمال خونریزی تقریبا کاهش می یابد. از طرفی تورم دهان به آهستگی کم شده و بیمار می تواند به روال عادی زندگی بازگردد. اما مهمترین اقدامات بیمار چیست و 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت چه باید بکند تا با عوارض ایمپلنت مواجه نشود.

مراقبت از ايمپلنت 48 ساعت بعد از کاشت ايمپلنت

پزشکان فعال در کلینیک خصصی ایران زمین معتقد هستند که 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت بیمار باید نکاتی هر چند ساده را رعایت کند تا ورم دهان او به مرور کاهش یابد و احتمال خونریزی به صفر نزدیک شود. اما مراقبت از ايمپلنت بعد از کاشت شامل چه مواردی می شود؟

استراحت مناسب

بهتر است بیمار یک تا دوز مرخصی کاری گرفته و در خانه استراحت کند. اگر نتوانید از محل کار مرخصی بگیرید بهتر است در محیط کار فعالیت های سنگین انجام ندهید و حدالمقدور کمتر صحبت کنید.

تغذیه مناسب

نباید 48 ساعت بعد از ایمپلنت غذاهای سفت مصرف کنید. بهترین کار استفاده از مواد غذایی است که نیاز به جویدن ندارند. خوردن غذای سفت باعث می شود تورم و احتمال خونریزی افزایش یابد.

عدم انجام فعالیت های سنگین

فعایت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین، پایین انداختن سر، ورزش کردن، بیش از اندازه حرف زدن و …. همگی باعث می شوند احتمال خونریزی افزایش یابد.

مصرف داروی تجویزی

پزشک بعد از جراحی برای کنترل درد مسکن تجویز می کند و همچنین برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مناسب توصیه می شود که شما باید دقیقا همه را مصرف نمایید تا درد و عفونت را تجربه نکنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

48 ساعت بعد از انجام ایمپلنت توصیه می شود از مسواک و نخ دندان استفاده نشود. برای این روزها بهتر است از محلول دهان شویه استفاده نمایید. اما بعد از 72 ساعت می توانید به راحتی مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از کمپرس یخ

از آنجایی که با سرد شدن محل جراحی خونریزی در آن کاهش می یابد می توانید با قرار دادن کمپرس یخ روی صورت به میزان قابل توجهی از خونریزی و تورم محل جراحی بکاهید. این کار باید اصولی انجام گیرد. کمپرس یخ را تا زمانی که پوست اذیت نشود روی صورت قرار دهید. ان را به مدت مشخصی بردارید تا پوست صورتتان گرم شود. دوباره این کار را تکرار نمایید تا خونریزی به صورت کامل از بین برود.

استفاده از کمپرس یخ

عدم استفاده از دخانیات

بهتر است تا زمانی که بخیه ها جوش بخورند سیگار مصرف نکنید. این کار باعث می شود که جریان خون در بدن به درستی انجام گیرد. در صورتی که جریان خون در بدن مناسب باشد روند درمان نیز سرعت مناسبی خواهد گرفت.

عدم استفاده از الکی

نوشیدنی های الکی باعث رقیق شدن خون بیمار خواهد شد و همین احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

دستکاری نکردن زخم ها

پایه ایمپلنت در لثه شما هنوز به استخوان فک جوش نخورده است به همین دلیل نیاد فشار و یا ضربه ای به دهان شما وارد شود. ممکن است در اثر ضربه و یا فشار مضاعف پایه در لثه کج شود. اکر پایه در دهان کج شود عملا انجام عمل جراحی کاشت پایه ایمپلنت شکست خورده است و باید مجددا این کار انجام شود.

عدم مصرف نوشیدنی های داغ

بهتر است که 48 ساع بعد از کاشت ایمپلنت در دهان از خوردن نوشیدنی های گرم پرهیز کنید. این کار باعث افزایش تورم و همچنین احتمال خونریزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید