لمینت دندان فوری چیست؟

لمینت دندان فوری چیست؟

داشتن دندان های سالم و یکدست می تواند تاثیر زیادی در زیبایی چهره و لبخند افراد داشته باشد. لمینت دندان فوری  یکی از راهکارهای مورد نظر برای این موضوع پیشنهاد می شود. در لمینت دندان فوری می توان مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان، دندان های نامنظم، لب پر شدن یا شکستن جزئی دندان ها و نیز فاصله بین دندانی یا شکافی که بین دندان ها ایجاد می شود را پوشش داد. در لمینت دندان یک لایه نازکی از مینای دندان تراش داده شده و سپس ونیر بر روی نواحی موردنظر با استفاده از چسب مخصوصی چسبانده و سفت می شود. با این روش فرد یک سری  دندان هموار بدون شکاف و ترک و با رنگ دلخواه خواهد داشت. هرچند مواد مورداستفاده در ونیر می تواند متفاوت باشد ولی همه آن ها می توانند نیاز فرد را در حد دلخواه برآورده سازند.

لمینت دندان فوری - کلینیک ایران زمین

انواع روکش های مربوط به  لمینت دندان

انواع مختلفی از روکش های لمینت دندان وجود دارد که بنا به نوع مواد و نوع نصب می توانند متفاوت باشند. هر کدام از این مواد می تواند کاربرد و هزینه مختلفی نیز به دنبال داشته باشد. در این قسمت به بررسی تک تک آن ها خواهیم پرداخت:

لمینت دندان فوری

این نوع لمینت حالت از پیش ساخته دارد. بنابراین نیاز نیست که بیمار جلسات متعددی را به دندانپزشک مراجعه نماید. مراحلی که در لمینت دندان های معمولی می شود در این تکنیک کوتاه تر می شود. بنابراین نیازی به قالب گیری و ارسال آن به لابراتوار برای ساخت لمینت نهایی نمی باشد. این نوع لمینت را با دندان های فرد تطابق می دهند و به سادگی می توانید زیبایی و جذابیت را به چهره خود بازگردانید. از نظر هزینه این نوع دندان ها از نوع سرامیکی و کامپوزیتی ارزان تر می باشند. چون همانطور که گفتیم نیازی به اقداماتی که باید برای سایر لمینت ها انجام شود، در این مورد وجود ندارد. از جمله معایب این روش به ماندگاری کوتاه آن است. لمینت دندان فوری مانند سایر انواع لمینت، ماندگاری و طول عمر زیادی ندارد و نمی توان برای طولانی مدت روی آن حساب کرد.

همچنین عیب دیگر این تکنیک این است که برای شخص بیمار طراحی نشده است. بنابراین نمی توان انتظار داشت بیمار خود در خصوص رنگ و شکل خاص آن نظر دهد. اندازه آن ها نیز از قبل تعیین شده است و قالب دندان خود فرد ساخته نشده است. ولی در نهایت اگر دنبال لمینت دندان سریع، با هزینه کمتر و کوتاه ترین زمان هستید و معیارهایی مانند ماندگاری و فیت شدن کامل لمینت بر روی دندان های خود برایتان مهم نیست، می توان لمینت دندان فوری را پیشنهاد داد. 

لمینت دندان فوری - کلینیک ایران زمین

لمینت دندان سرامیکی

این نوع مواد می تواند باکیفیت ترین نوع آن محسوب شود. در این لمینت از یک سرامیک با کیفیت مرغوب استفاده می شود. این نوع سرامیک کاملا با دندان های بیمار مطابقت دارد و کمی شفاف و حالت طبیعی دارد. طوری که به سختی می توان تفاوتی بین دندان لمینت شده با سایر دندان ها قایل شد. این نوع لمینت ماندگاری بالایی دارد و حتی با مراقبت های صحیح می توان تا 20 سال از وجود آن بهره برد. هزینه لمینت دندان سرامیکی نسبت به سایر مواد بالا تر بوده ولی می توان گفت باتوجه به نتیجه و طول عمر آن ارزش سرمایه گذاری را خواهد داشت.

لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت دندان کامپوزیتی، نیازی به تراشیدن مینای دندان نمی باشد. این روش سریع تر انجام می شود و آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. در این تکنیک یک روکش در مطب دندانپزشکی روی دندان ها را می پوشاند. این نوع روکش ها نیز نسبت به ونیر سرامیکی قیمت مناسب تری دارند و در یک جلسه بر روی دندان قرار می گیرند. 

کلام آخر

لمینت دندان می تواند یک روش سودمند و کوتاه مدت برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها باشد. در صورتی که به دنبال راهکار بسیار سریع و ارزان بدون توجه به ماندگاری روکش هستید، لمینت دندان فوری می تواند بهترین گزینه به شمار رود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید