ایمپلنت دندان فوری

ایمپلنت دندان فوری

ایمپلنت فوری را می توان یکی از بهترین روش ها برای جایگزین نمودن دندان های از دست رفته دانست. مخصوصا در قسمت دندان های پیشین یا جلویی. این روش می تواند به شما کمک کند بعد از کشیدن دندانتان بلافاصله جایگزین نمودن آن را شروع کنید. در ایمپلنت فوری شما بلافاصله بعد از کشیدن دندان پایه ایمپلنت در محل کشیدگی جایگزین می شود. برای جوش خوردن پایه به استخوان فک باید حدود سه ماه صبر نمایید. اما در این مدت نداشتن دندان مخصوصا در قسمت دندان های جلو در روابط اجتماعی شما تاثیر می گذارد از این رو در ایمپلنت فوری از یک روکش برای پوشش استفاده می شود.

شرایط انجام ایمپلنت فوری

برای انجام ایمپلنت فوری باید شرایط خاصی وجود داشته باشد. به عبارتی اینکار برای همه مقدور نیست. اما چه شرایطی برای انجام ایمپلنت فوری نیاز است؟

  • تراکم استخوان فک باید به اندازه کافی باشد. در واقع در صورتی پزشک می تواند از ایمپلنت دندان فوری استفاده نماید که شما نیاز به تزریق پودر استخوان و یا سینوس لیفت نداشته باشید.
  • اگر دچار بیماری هایی مانند دیابت هستید امکان انجام ایمپلنت فوری وجود ندارد.
  • در صورت وجود عفونت در لثه ایمپلنت تا زمان برطرف شدن عفونت به تعویق می افتد.
  • اگر دارویی مصرف می کنید که در فرایند تولید استخوان مشکل ایجاد می کند باید مصرف آن را با دندانپزشک خود هماهنگ نمایید.
  • پهنای لثه برای نگهداری پایه ایمپلنت باید اندازه باشد.
  • اصولا اینکار در دندان های جلویی بیشتر انجام می شود. چرا که آنها تک کاناله هستند و در زمان کشیدن دندان فضای مناسبی برای قرار دادن پایه فراهم است. اما در دندان های دو و یا سه کاناله این موضوع کمی پیچیده تر است و نیاز است که لثه به میزان قابل توجهی ترمیم شود.
ایمپلنت دندان فوری

مراحل کاشت ایمپلنت فوری

پزشک قبل از کشیدن دندان به کمک عکس رادیوگرافی میزان بافت لثه و همچنین تراکم استخوان را می سنجد. اگر مشکل خاصی وجود نداشت، دندان کشیده می شود.

بلافاصله بعد پایه ایمپلنت در سوراخ ایجاد شده و در محل مناسب کاشته می شود. همانطور که می دانید باید حدود دو تا سه ماه برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک منتظر بمانید. آیا در این مدت باید محل خالی از دندان را تحمل نمایید؟ در ایمپلنت فوری این مشکل رفع شده است. پزشک با اتصال یک روکش موقت شرایطی ایجاد می کند که شما بتوانید با اعتماد به نفس مناسب در محیط کار و اجتماع حاضر شوید. اما بعد از اتمام مدت زمان لازم برای جوش خودن پایه پزشک روکش اصلی را متصل نموده و مراحل ایمپلنت شما تکمیل می شود.

نحوه مراقبت از دندان ایمپلنت شده

اما از آنجایی که بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت فوری انجام می شود و همچنین روکش موقتی نیز برای آن نصب شده است، نیاز به مراقبت های بعد از ایمپلنت بسیار بیشتری وجود دارد.

  • در این مدت اگر پزشک داروی خاصی تجویز نموده است باید همه را به صرت منظم و در ساعت مقرر مصرف نمایید. این به شما کمک می کند که دندان ایمپلنت شده عفونت نکند و همچنین درد بیش از اندازه ای را تحمل نفرمایید.
  • از دیگر مراقبت هایی که باید انجام دهید مصرف غذاهای نرم است. توجه داشته باشید که در صورت جابجایی پایه در لثه ایمپلنت شما شکست خواهد خورد. با توجه به این قضیه در طول زمانی که پایه در حال پیوند خوردن است باید از نگهداشتن، جویدن، فشار دادن هر گونه اشیا و غذاهای سفت پرهیز کنید.
  • در این مدت باید بهداشت دهان و دندانتان را بیش از قبل رعایت کنید. مسواک زدن اصولی، استفاده از دهانشویه در روزهای اول بعد از ایمپلنت مهمترین اقداماتی است که می توان به شما پیشنهاد دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید