نحوه نصب کامپوزیت ونیر روی دندان به چه شکلی است؟

نحوه نصب کامپوزیت ونیر روی دندان به چه شکلی است؟

مراحل کامپوزیت دندان تا حدودی برای همه بیماران مشابه است اما در مواردی نحوه نصب کامپوزیت ونیر تا حدودی نیاز به تغییرات جزئی دارد. به عنوان مثال مراحل انجام کامپوزیت برای بعضی از بیماران ابتدا با ترمیم پوسیدگی و آماده سازی دندان زیرین و سفید کردن یا پر کردن حفره های خالی دندان آنها شروع می شود. در واقع کامپوزیت ونیر یک روش فوق العاده برای اصلاح طرح لبخند، درمان مشکلات و ناهنجاری های ظاهری دندان ها است. روش و نحوه نصب کامپوزیت ونیر به شرح زیر است:

انتخاب کامپوزیت ونیر

مهم ترین نکته در انتخاب ونیر، سایه و نوع رنگ مورد استفاده برای اصلاح طرح لبخند بیمار است که باید حتما با دندان های طبیعی اون مطابقت داشته باشد. هر برند کامپوزیت، طیف رنگی مخصوص به خود را دارد که در اختیار دندان پزشک قرار می دهد. بنابراین، دندان پزشک معمولا با استفاده از رنگ و سایه هر برندی کامپوزیت را با بهترین رنگ، مطابق با سلیقه بیمار و همرنگ دندان های طبیعی او انتخاب می کند.

آماده سازی دندان ها قبل از نصب کامپوزیت

هر چند که نصب کامپوزیت همانند لمینت دندان نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد، اما آماده سازی دندان زیرین به منظور برقراری پیوند محکم بین مینای دندان و کامپوزیت اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا دندان پزشک برای آماده سازی دندان ها، اقدام به تمیز کردن آنها از پلاک، ذرات غذا و … می نماید و همچنین در صورتی که حفراتی در دندان وجود داشته باشد، تمیز کردن و آماده سازی این حفرات جزء یکی از مراحل نصب کامپوزیت محسوب می شود.

نحوه نصب کامپوزیت ونیر

اسید شویی سطح دندان با اسید

در این مرحله دندان ها به نحوی آماده می شوند تا بتوانند به خوبی با کامپوزیت ونیر پیوند برقرار کنند. برای اسید شویی از یک کاندیشنر که معمولا به صورت یک ژل می باشد و در سرنگ کوچک ریخته شده استفاده می شود. پزشک این ژل را با سرنگ بر روی دندان های بیمار می پاشد و پس از گذشت 15 ثانیه آن را به طور کامل از روی دندان ها پاک می کند. به این ترتیب سطح دندان ها کاملا آماده می شود.

عامل پیوند دهنده کامپوزیت

عامل پیوند دهنده یک پلاستیک مایع است که با استفاده از یک برس بر روی دندان مالیده می شود. سپس با استفاده از نور لیزر، کاتالیست های موجود در عامل پیوند دهنده را فعال کرده و بعد از حدود 10 تا 20 ثانیه باعث سفت شدن آنها می شود.

فرم دهی رزین کامپوزیت

فرم دهی رزین کامپوزیت از مهم ترین مراحل نصب است که اصلاح طرح لبخند شما به مهارت و تجربه پزشک در این مرحله بستگی دارد. لایه گذاری موفق رزین کامپوزیت، فرم دهی آنها و ایجاد پیوند شیمیایی بین عامل پیوند دهنده و و لایه کامپوزیت که روی یکدیگر قرار می گیرند، در این مرحله انجام می شود. پزشک باید بتواند با مهارت کامل تمام عیوب ظاهری دندان ها را بپوشاند.

نحوه نصب کامپوزیت ونیر

سفت کردن کامپوزیت

پس از اینکه دندان پزشک از تمامی مراحل قبلی رضایت کامل حاصل کرد شروع به سفت کردن آنها با نور لیزر می کند تا پیوند بین کامپوزیت و عامل پیوند دهنده برقرار شود. معمولا هر دندان 10 تا 40 ثانیه در معرض نور لیزر قرار می گیرد.

پولیش کردن دندان

آخرین مرحله نحوه نصب کامپوزیت ونیر پولیش کردن کامپوزیت است که به منظور زیبا سازی کامپوزیت ها و ایجاد شفافیت دندان های بیمار انجام می گیرد. زمانی که در نهایت لایه گذاری کامپوزیت به پایان رسید و پزشک لایه هارا به روش نحو دلخواه خودش سفت کرد، زمان پولیش فرا می رسد. پولیش کردن می تواند با استفاده از از دیسک یا نوارهای سمباده انجام بگیرد. با پولیش کردن کامپوزیت ونیر می توان تا حدودی زوایای هر دندان را اصلاح کرد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین پزشکان متخصص در حوزه نصب ایمپلنت استفاده می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید