لمینت دندان چگونه انجام می شود ؟

لمینت دندان چگونه انجام می شود ؟

برای افرادی که به دنبال انجام روش هایی مانند لمینت دندان هستند، اینکه لمینت دندان چگونه انجام می شود یک دغدغه مهم می باشد. در این مقاله می خواهیم به صورت کامل مراحل انجام این روش را توضیح دهیم. ابتدا باید بدانیم لمینت دندان در 3 مرحله مشخص که شامل آماده سازی لثه و دندان، قالب گیری و مرحله نهایی نصب روکش می باشد انجام می شود. این مراحل در فاصله زمانی دو هفته قابل انجام است. لمینت دندان یکی ازروش های ایمن و بی خطر برای پوشاندن عیوب ظاهریدندان ها از جمله فاصله بین دندانی، لب پر شدن و شکستن جزئی دندان، بدرنگی و زردی دندان ها و … می باشد. بیشترین کاربرد لمینت دندان برای زیبا نمودن طرح لبخند است و به همین دلیل طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

لمینت دندان چگونه انجام می شود

مراحل انجام لمینت دندان

برای اینکه بدانیم لمینت دندان چگونه انجام می شود، مراحل نصب روکش را به صورت مفصل توضیح می دهیم.

مرحله اول: آماده سازی دندان و لثه

در اولین اقدام بایستی وضعیت ظاهری و سلامتی دندان ها مورد بررسی دقیق قرار گیرد. دندان ها باید از نظر عفونت و پوسیدگی و … معاینه شده و در صورت نیاز به درمان های جانبی، این اقدامات ابتدا انجام شود. در صورتی که دندانپزشک وضعیت کلی دندان ها را برای نصب روکش تایید نمود، مرحله بعد آماده سازی لثه و دندان است. در این مرحله دندانپزشک لثه ها را هم تراز می نماید. برای نصب روکش نیاز است که لثه ها بالا و پایین و ناهماهنگ نباشند. سپس دندان ها برای لمینت آماده می شوند. این مرحله بسیار حساس می باشد. زیرا نیاز به تراشیدن مینای دندان می باشد.

این کار به این دلیل نیاز است که با نصب روکش لمینت، یک لایه دیگر به دندان ها اضافه نشود و حالت طبیعی دندان ها از بین نرود. این تراشیدن مینای دندان هیچ دردی ندارد و نیاز به استفاده از هیچ ماده ای برای بی حس نمودن دندان و لثه نیست. تراشیدن دندان ها به صورت میلی متری است. دقت و تخصص دندانپزشک در این مرحله بسیار تاثیر گذار است. بعد از اینکه مینای دندان به اندازه مورد نیاز تراشیده و آماده شد، نوبت به مرحله بعدی است که قالب گیری می باشد.

لمینت دندان چگونه انجام می شود

مرحله دوم: قالب گیری از دندان ها

بعد از اینکه لثه ها هماهنگ شد و مینای دندان تراشیده و بستر لازم برای نصب روکش آماده شد، مرحله قالب گیری می باشد. در این قسمت از ماده نرمی که مخصوص اینکار است استفاده می شود. کلیه جزئیات وضعیت دندان ها باید در زمان قالبگیری مدنظر قرار گیرد. این مرحله نیز اهمیت زیادی در طبیعی بودن و همخوانی روکش با دندان ها دارد. بعد از اینکه قالب ها آماده شد، به لابراتوار ارسال می گردد. در لابراتوار تکنسین های مربوطه قالب را بررسی و روکش نهایی را آماده می نمایند. تا زمان آماده شدن روکش نهایی، از روکش موقت استفاده می شود.

مرحله سوم: نصب روکش لمینت دندان

مرحله نهایی نصب روکش می باشد. بعد از یک تا دو هفته فرد مجددا به دندانپزشک مراجعه  می نماید. دندانپزشک روکش موقت را برداشته و بعد از بررسی مجدد وضعیت دندان ها، روکش دائمی با استفاده از چسب و یا سیمان مخصوص بر روی دندان ها چسبانده می شود. سپس لیزر مخصوص بر روی دندان ها تابانده و چسب سفت می شود. دندانپزشک چسب های اضافی را تمیز نموده و کار به اتمام می رسد.  

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین قبل از هر کاری ابتدا شما را اینکه لمینت دندان چگونه انجام می شود آشنا می کنیم. در صورتی که در این زمینه سوالی دارید بهتر است اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید