چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد ؟

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد ؟

پاسخگویی به این سؤال که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد ، نیاز به بررسی های تخصصی دارد. اصولا طبق نظر متخصصان ایمپلنت هر چه فاصله زمانی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت دندان کمتر باشد احتمال موفقیت آن بیشتر خواهد بود. در صورتی که بیمار تصمیم به کاشت ایمپلنت دندان داشته و بدن او نیز آمادگی پذیرش این روش درمانی را دارا باشد، جراح پس از کشیدن دندان، شرایط فک او را مورد بررسی قرار می دهد. ممکن است بنابر تشخیص دندانپزشک، بلافاصله بعد از کشیدن دندان شرایط کاشت فوری فراهم باشد. یا اینکه توصیه شود مدتی صبر کنند تا لثه و فک ترمیم شوند. این زمان ممکن است نهایتا ۲ تا ۶ ماه طول بکشد.

اما با توجه به پیشرفت علم دندانپزشکی در زمینه کاشت دندان، در جواب به این سوال که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد می توان گفت: هیچ زمانی برای کاشت ایمپلنت دندان دیر نیست. حتی ممکن است افرادی که سالهاست دندان خود را کشیده اند بتوانند از این شیوه درمانی بهره مند شوند.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد - کلینیک ایران زمین

به طور کلی درمان به شیوه کاشت ایمپلنت دندان نیاز به زمان طولانی دارد. برای اینکه نتیجه درمان موفقیت آمیز باشد لازم است بیمار صبر و حوصله کافی را داشته باشد و به توصیه های پزشک خود عمل کند. مطمئنا کاشت ایمپلنت دندان در زمان مناسب از بروز عوارض بسیاری جلوگیری می کند. ایمپلنت دندان را بر اساس فاصله زمانی کاشت آن با کشیدن دندان می توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

بلافاصله پس از کشیدن دندان (ایمپلنت فوری)

اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار بلافاصله پس از کشیدن دندان شرایط کاشت ایمپلنت دندان را دارد اقدام به این عمل می کند. این در صورتی است که حفره های موجود در استخوان فک بیمار توانایی پذیرش پایه ایمپلنت دندان را داشته باشند. البته برای کاشت ایمپلنت فوری می توان تا دو ماه بعد از کشیدن دندان نیز اقدام کرد. با گذشت زمان یک تا دو ماه از کشیدن دندان بافت لثه نیز ترمیم شده و شرایط برای کاشت فیکسچر در داخل استخوان فک مساعد تر می شود. ایمپلنت فوری دندان معمولا برای دندان های جلویی به کار می رود و جنبه زیبایی دارد.

دو تا چهار ماه پس از کشیدن دندان

استانداردترین زمان کاشت ایمپلنت دندان دو تا چهار ماه پس از کشیدن دندان است. در طی این مدت بافت لثه و استخوان فک به طور کامل ترمیم می شود. در این حالت، جراح با استفاده از دریل، حفره های لازم جهت جایگذاری فیکسچر در استخوان فک را ایجاد می کند. این عمل موجب می شود فرآیند جوش خوردن ایمپلنت دندان بهتر انجام شود.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد - کلینیک ایران زمین

چهار تا شش ماه پس از کشیدن دندان

اگر لثه ها و استخوان فک، زمان بیشتری را برای ترمیم نیاز داشته باشند، پزشک حدود چهار تا شش ماه زمان می دهد. در طول این مدت بافت استخوانی فک و بافت لثه کاملا بهبود یافته و آماده آغاز مراحل درمان می شود.

کاشت ایمپلنت دندان با فاصله زمانی زیاد (چند سال پس از کشیدن دندان)  

برخی از افراد در ابتدا جای خالی دندان از دست رفته را رها می کنند و پس از گذشت یک یا چند سال تصمیم به کاشت ایمپلنت دندان می گیرند. در این حالت، ابتدا تراکم بافت استخوانی فک با استفاده از عکسبرداری بررسی می شود چون ممکن است استخوان فک تحلیل رفته باشد. در صورتی که شرایط لثه و فک مناسب باشد و در ضمن، مشکلات دیگری از قبیل عفونت و… وجود نداشته باشد بلافاصله جلسات ایمپلنت دندان آغاز می شود. اگر بافت استخوانی فک مناسب نباشد نیاز به تزریق پودر استخوان خواهد بود.

کلام آخر

متخصصان کلینیک تخصصی ایران زمین با استفاده از تجهیزات مدرن کلینیک و علم به روز خود، دندان های شما را به بهترین نحو درمان خواهند کرد. رد صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید