لمینت دندان به چه صورت انجام می شود؟

لمینت دندان به چه صورت انجام می شود؟

نحوه انجام لمینت دندان نسبت به دیگر روش های زیبای سازی دندان پیچیدگی ندارد. چرا که لمینت به دو شکل روی دندان متصل می شود. پزشک یا از لمینت سرامیکی دندان برای دندان استفاده می نماید. از این رو بعد از قالبگیری از دندان ها، برای ساخت لمینت به لابراتوار ارسال می شود. و یا اینکه از لمینت ونیر استفاده می شود. لمینت ونیر و یا لمنت کامپوزیتی به صورت آماده و در رنگ های مختلف وجود دارد. پزشک کافی است بهترین را برای شما انتخاب نموده و روی دندان شما نصب نماید. اما آیا لمینت دندان روی همه دندان قابل اتصال است؟

شرایط مورد نیاز برای نصب لمینت دندان

هدف اصلی برای انجام لمینت دندان افزایش سلامت دهان و دندان است. جالب است بدانید که لمینت دندان علاوه بر اینکه دندان شما را زیبا می نماید بلکه به سلامت دندان های شما نیز کمک خواهد کرد. اما اگر دندان هایی که تصمیم دارید آنها را لمینت کنید پوسیده شده باشند، به اصطلاح خراب شده باشند می توان بدون رسیدگی به آنها لمینت را انجام داد؟ در جواب باید گفت خیر. لمینت تنها یک روش پوشش دادن دندان ها و زیبا نمودن دندان ها است. پس باید قبل از انجام آن تمام دندان از لحاظ سلامت کاملا بررسی شوند. هیچ کدام از دندان هایی که تصمیم دارید لمینت کنید نباید مشکل داشته باشند. پس اولین مرحله قبل از انجام این روش بررسی دندان ها از لحاظ سلامتی است. با عکسبرداری مشخص می شود که کدام یک از دندان ها نیاز به عصب کشی دارند.

نحوه انجام لمینت دندان

بعد از گذراندن مراحل درمان تاج هر کدام از دندان ها بررسی می شود. اگر میزان باقی مانده از تاج دندان قابلیت نگهداری از لمینت دندان را نداشته باشد باید روش روکش دندان را برای زیبا نمودن دندان انتخاب نمایید. در غیر اینصورت دندان برای نصب لمینت آماده می شود. این کار با تراش دادن مقداری از تاج دندان آغاز خواهد شد. تاج دندان کمتر از نیم میلیمتر تراش داده می شود. این کار برای طبیعی تر جلوه دادن دندان لمنیت شده انجام می شود. اگر این تراش به درستی انجام نشود دندان ها برجسته تر از حد طبیعی نمایان می شوند.

مراحل انجام لمینت دندان

بسته به تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارید و همچنین نوع لمینتی که انتخاب می کنید مراحل مختلفی برای انجام لمینت دندان وجود دارد. نحوه انجام لمینت دندان سرامیکی به این شکل است که ابتدا دندان ها درمان می شوند. باید تمام دندان های فک بالا و پایین سالم باشند. سپس پزشک مقداری از تاج را تراش می دهد و قالبگیری از دندان را آغاز می نماید. در زمانی که برای آماده شدن لمینت سرامیکی سپری می شود پزشک از یک روکش موقت استفاده می کند. بعد از آماده شدن لمینت در لابراتوار پزشک آن را به کمک چسب مخصوص به دندان ها متصل می نماید.

نحوه انجام لمینت دندان

اما لمینت ونیر متفاوت است. چرا که این نوع لمینت به صورت آماده در کلینک ها وجود دارد. پزشک بعد از اطمینان از سلامت دندان بسته به رنگ دندان های دیگر و رنگ پوست بیمار یکی از انواع لمینت را انتخاب می نماید. بعد از تراش دادن مقداری از تاج دندان، لیمنت را روی دندان متصل می نماید. همانطور که متوجه شدید استفاده از لمینت کامپوزیتی در زمان کمتری انجام می شود. این روش برای افرادی مناسب است که تصمیم دارند تعدادی محدودی از دندان های خود را لمینت نمایند. در صورتی که تمام دندان های یک و یا هر دو فک نیاز به لمینت داشته باشند لمینت سرامیکی انتخاب بهتری است.

دیدگاهتان را بنویسید