کاشت دندان چگونه انجام می شود ؟ ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان چگونه انجام می شود ؟ ایمپلنت دندان چیست؟

جای خالی دندان یا دندان ها برای بسیاری از افراد می تواند آزاردهنده باشد و به دنبال کاشت دندان می باشند. ممکن است این سوال پیش آید که کاشت دندان چگونه انجام می شود یا مراحل کاشت دندان یا ایمپلنت دندان به چه نحوی خواهد بود. در این مقاله می خواهیم در این خصوص مطالبی را عنوان نماییم تا کلیه پرسش ها و ابهامات برطرف گردد. ایمپلنت دندان یک روش دائمی و ماندگار برای کاشت دندان می باشد. البته باید تذکر دهیم که این ماندگاری رابطه مستقیمی با جراح و بیمار دارد. در صورتی که بهترین جراح ایمپلنت دندان را انتخاب نمایید و مراقبت های قبل و بعد از جراحی به دقت توسط بیمار رعایت شود، میزان موفقیت این روش بسیار بالا بوده و ماندگاری آن تضمین خواهد شد. کاشت دندان می تواند غیر از زیبایی ظاهری از بروز مشکلات عفونی و گوارشی نیز جلوگیری نماید. 

کاشت دندان چگونه انجام می شود

ایمپلیت دندان چیست و چگونه انجام می گیرد

ایمپلنت دندان از یک پایه به عنوان ریشه دندان، اباتمنت به عنوان حمایت کننده از تاج و تاج دندان نیز رویه نهایی است که مانند مینای دندان می باشد. جنس مواد استفاده شده در پایه و ابانمنت از تیتانیوم بوده و تاج نیز از سرامیک یا مواد مستحکم دیگر می باشد. این مواد به قدری مستحکم و قوی می باشند که به سادگی شکسته و ترک بر نمی دارد و کاربردی بالاتر از دندان های طبیعی دارد. در این قسمت مراحل مختلف کاشت دندان را بررسی می نماییم . در پاسخ به این سوال که کاشت دندان چگونه انجام می شود ؟ مطالب زیر را دنبال کنید:

بی حس نمودن محل جراحی

معمولا دندانپزشک برای اینکه بیمار درد کمتری احساس نماید، از داروهای مسکن یا ضد درد قبل از جراحی استفاده می کند. سپس محل را با استفاده از مواد بی حس کننده ، بی حس می نماید. در برخی موارد ممکن است بیمار بخواهد بیهوش شود . در این صورت می توان بیمار را با استفاده از مواد بیهوشی یا آرام بخش بیهوش نماید.

قرار دادن پایه

در این مرحله بعد از اینکه محل مورد نظر بی حس شد یا بیمار بیهوش شد، یک شکاف کوچک در ناحیه لثه ایجاد می شود تا به استخوان فک دسترسی پیدا شود. سپس با استفاده از ابزار مخصوص سوراخی در استخوان فک ایجاد می شود تا پایه ایمپلنت در داخل لثه کار گذاشته شود. نیاز است بعد از کاشت پایه ، از محل عکسبرداری شود تا مشخص شود ایمپلنت دندان در جای مناسب خود قرار داده شده است. سپس جراح در این مرحله لثه را بخیه می زند و منتظر می ماند تا استخوان فک و پایه با هم جوش خورده و بافت لثه در کنار ایمپلنت رشد نماید. می توان تا زمان جوش خوردن، از دندان مصنوعی یا پل موقت نیز استفاده نمود تا جای خالی دندان پر شود.

کاشت دندان چگونه انجام می شود

نصب روکش

معمولا بعد از 5 تا 7 ماه این جوش خوردگی اتفاق می افتد. برای فک بالا تقریبا 5 ماه و فک پایین به دلیل بافت متراکم تر 7 ماه طول خواهد کشید. در این مرحله مجددا بی حسی در محل ایمپلنت دندان تزریق می شود و اباتمنت روی پیچ ایمپلنت قرار داده می شود. بعد از دو یا سه هفته تاج دندان و روکش روی اباتمنت نصب می شود و ایمپلنت دندان به اتمام می رسد. پس در نهایت می توان گفت اگر نیاز به درمان جانبی مانند لیفت سینوس یا پیوند استخوان نباشد، کاشت دندان در سه مرحله انجام خواهد گرفت.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین شرایطی ایجاد نموده است که با کمترین درد و عوارض جانبی ایمپلنت دندان خود را انجام دهید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کاشت دندان چگونه انجام می شود می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید