چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است؟

چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است؟

یکی از پرسش های متداول بیمارانی که تحت درمان به روش ایمپلنت دندان قرار دارند این است که: چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است؟ در اولین مرحله درمان (پس از کشیدن دندان و آماده سازی محل کاشت) فیکسچر یا پایه ایمپلنت دندان در استخوان فک کاشته می شود. سپس مدتی صبر می کنند تا پایه به استخوان فک جوش بخورد. موفقیت درمان کاملا وابسته به جوش خوردن یا نخوردن ایمپلنت دندان است.

مدت زمان لازم برای تکمیل فرآیند جوش خوردن ایمپلنت دندان بسته به محل کاشت و شرایط بیمار متفاوت است. اصولا باید پس از گذشت دو تا شش ماه (فک بالا حدود حدود دو تا سه ماه و فک بالا حدود پنج تا شش ماه) عمل جوش خوردن به طور کامل انجام گیرد. پس از طی این مدت می توانید با مراجعه به پزشک متخصص خود و اطمینان از جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان به ادامه مراحل درمان بپردازید.

برای اینکه مطمئن شوید فرآیند جوش خوردن ایمپلنت دندان به صورت موفقیت آمیز انجام می شود لازم است بایدها و نبایدهایی را رعایت کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت رژیم غذایی مناسب، پرهیز از سیگار کشیدن و… از جمله نکاتی هستند که باید رعایت شوند.

چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است - کلینیک ایران زمین

روند تکمیل فرآیند جوش خوردن ایمپلنت دندان چگونه است؟

فرآیند جوش خوردن ایمپلنت دندان که به آن استئواینتگریشن نیز گفته می شود یک فرآیند بسیار کند است و نیاز به زمان طولانی دارد. در جواب به این سوال که چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است؟ باید گفت عملا جوش خوردن ایمپلنت دندان از لحظه کاشت پایه تیتانیومی آغاز می شود و تا حدود ۲ تا ۶ ماه طول می کشد. همانطور که می دانید پایه و پیچ ایمپلنت دندان از جنس فلز تیتانیوم ساخته می شود. این فلز سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان دارد و علاوه بر اینکه بسیار سبک و در عین حال مقاوم است، به راحتی قادر به جوش خوردن با بافت استخوانی فک می باشد.

در لحظه قرار دادن پایه در داخل فک، لثه مقدار اندکی شکافته شده و خونریزی می کند. پیوند تیتانیومی با یون های آزاد شده از رگ های خونی ایجاد و عمل جوش خوردن پایه ایمپلنت دندان آغاز می شود. با گذشت زمان بافت استخوانی در اطراف پایه تشکیل می شود و در نهایت پایه ایمپلنت دندان تبدیل به جزئی از استخوان فک می گردد.

چطور بفهمیم ایمپلنت دندان جوش خورده است - کلینیک ایران زمین

چه کنیم تا ایمپلنت دندان زود جوش بخورد؟

اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که کاشت ایمپلنت دندان موفق، نیاز به زمان دارد. در وهله اول باید صبر و حوصله به خرج داده و عجله نکنید. و اما عوامل زیادی وجود دارند که می توانند زمان جوش خوردن ایمپلنت دندان را تحت شعاع خود قرار دهند. عواملی مانند:

مهارت جراح ایمپلنت دندان:

موفقیت هر عمل جراحی به صورت صد در صد بستگی به مهارت و توانایی جراح دارد. طبیعتا کاشت اصولی و صحیح ایمپلنت دندان مهمترین عامل موفقیت و جوش خوردن سریع آن است.

انتخاب درست اجزای ایمپلنت:

ایمپلنت دندان یک شئ خارجی است که در فک کاشته می شود. متناسب بودن آن با شرایط دهان و دندان فرد و میزان بافت استخوانی و… یک امر ضروری می باشد. بنابراین در انتخاب جنس، اندازه و نوع ایمپلنت دندان و اجزای آن باید نهایت دقت و مهارت به کار گرفته شود.

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان:

به همان میزان که پزشک مربوطه باید در کاشت ایمپلنت دندان دقت کند، بیمار نیز باید مراقبت های لازم را انجام دهد. رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه امری بسیار مهم است. پرهیز از مصرف سیگار، رعایت رژیم غذایی مناسب و توصیه شده توسط پزشک و همچنین مصرف به موقع آنتی بیوتیک های تجویز شده از جمله نکات مهم مراقبت در طول درمان و پس از اتمام آن هستند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین می توانید یک عمل ایمپلنت آسان و موفق را تجربه کنید. این کلینیک افتخار دارد تمامی خدمات دندانپزشکی را با استفاده از پزشکان مجرب و تجهیزات مدرن دندانپزشکی ارائه دهد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید