هیلینگ ایمپلنت دندان چیست؟

هیلینگ ایمپلنت دندان چیست؟

هیلینگ ایمپلنت دندان اصطلاحی است که برای اغلب کسانی که برای مشاوره و یا انجام عمل ایمپلنت به دندانپزشک مراجعه می کنند آشناست. زیرا جای گذاری این قطعه در واقع یکی از مهم ترین مراحل انجام عمل ایمپلنت دندانی است که در ایمپلنت گذاری دو مرحله ای، بعد از جراحی مرحله ی دوم و در ایمپلنت گذاری یک مرحله ای، بعد از قرار گیری پایه ایمپلنت در داخل استخوان، بر روی دهانه ی استخوان بسته می شود. این قطعه که به شکل یک سیلندر فلزی گنبدی شکل است غالبا از جنس تیتانیوم و یا از آلیاژهای تیتانیوم ساخته می شود تا بیشترین سازگاری را با بدن داشته و کمترین آلرژی را ایجاد کند. هیلینگ معمولا دارای ارتفاع 2 الی 10 سانت بوده اندازه اش بسته به ضخامت لثه متفاوت است.

کاربرد هیلینگ ایمپلنت

اهمیت استفاده از هیلینگ ایمپلنت به خاطر کاربردهای چند گانه ی آن است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

  • حفظ و نگهداری قسمت فوقانی از انباشت آلودگی ها و آسیب های محیط بیرونی و کمک به فراهم شدن شرایط بهبود و التیام سریع تر.
  • حفظ سلامتی و نیز مدیریت بافت لثه و فرم دهی به آن به طوری که شکل ظاهری آن مانند دندان طبیعی به نظر برسد.
  • ممانعت از رشد لثه بر روی ایمپلنت که می تواند باعث ایجاد مشکل جدی در کارکرد ایمپلنت های دندانی شود.
  • کمک به مشخص شدن مکان نهایی و مناسب ایمپلنت.
  • افزایش زیبایی ظاهری ایمپلنت به دلیل تاثیر هیلینگ ایمپلنت دندان در شکل گیری طبیعی لثه بعد از جراحی ایمپلنت.
هیلینگ ایمپلنت دندان

مراحل هیلینگ ایمپلنت

در فرآیند انجام ایمپلنت دندانی پس از بستن هیلینگ ایمپلنت دندان تقریبا دو هفته زمان می برد تا بافت ناحیه ی جراحی شده التیام یافته و جهت قالبگیری آماده شود. البته این مدت زمان در باره ی نواحی مهم از نظر زیبایی در حدود سه تا پنج هفته است. پس از طی این  زمان و فرم گرفتن و آماده شدن لثه،  قطعه ی قالب گیری(ایمپرشن کپ) با توجه به قطر و فرم هیلینگ کپ به کار رفته انتخاب می شود تا بتواند لثه ای که در اطراف هیلینگ کپ، فرم گرفته را ثبت کرده و به قالب نهایی منتقل کند. پس از این مرحله کار طراحی و اجرای رستوریشن توسط تکنسین مربوطه اجرایی و نهایی می شود.

مراقبت های پس ازهیلینگ ایمپلنت

هرچند انجام ایمپلنت و بستن هیلینگ ایمپلنت دندان یک عمل سرپایی است؛ اما مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت های پس از عمل وجود دارد از جمله مواردی که فرد باید پس از هیلینگ ایمپلنت رعایت نماید می توان به موارد زیر اشاره نمود.

هیلینگ ایمپلنت دندان
  • بلافاصله پس از جراحی، شما با خونریزی مواجه خواهید شد. گذاشتن یک گاز استریل و محکم نگه داشتن آن علاوه بر کمک به قطع خونریزی باعث سفت و محکم نگه داشتن ایمپلنت سر جای خود نیز می شود.
  • در روزهای اول داشتن علائمی مانند خونریزی، ورم، درد و تراوش کردن امری طبیعی است. برای مدیریت و کنترل بهتر این عوارض بهتر است مواظب هر گونه آسیب به ناحیه ی جراحی شده باشید، با یک مسواک نرم در همان شب اول پس از جراحی به آرامی دندانهایتان را مسواک بزنید، با آب نمک چندین بار در طول روز غرغره آب نمک داشته باشید، از کمپرس آب یخ استفاده کنید و استراحت کافی کنید.
  • در این مدت برای حفظ سلامتی لثه و محل جراحی شده موقتا رژیم غذایی خود را تغییر داده به هیچ عنوان از غذاهای سفت و سخت و تند استفاده ننموده غذاهای آبکی و نرم مصرف نمایید.

سخن آخر

مرکز تخصصی ایران زمین یکی از مجهزترین مراکز ارائه ی خدمات دندانپزشکی است که با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین متخصصان انجام ایمپلنت دندان را انجام می دهند. در صورت نیاز به مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید