آشنایی با نحوه ایمپلنت دندان و چگونگی انجام آن

آشنایی با نحوه ایمپلنت دندان و چگونگی انجام آن

آشنایی با نحوه ی ایمپلنت دندان و مراحل آن از جمله اطلاعاتی است که بیماران باید قبل از اقدام به درمان از آنها آگاهی داشته باشند. از آن جایی که زیبایی بیشتر مدیون دندان هایی زیبا است انسان ها سعی می کنند با استفاده از درمان هایی نظیر ایمپلنت دندان این زیبایی را حفظ کنند. نبود دندان و جای خالی آن علاوه بر تاثیر منفی که بر چهره ی فرد می گذارد، تاثیرات زیادی در غذا خوردن و تکلم وی نیز دارد. به همین جهت امروزه استفاده از درمان ایمپلنت دندان بسیار مورد توجه قرار گرفته و بیشتر افرادی به آن روی آورده اند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

استفاده از این درمان نیازمند طی مراحل مختلفی است و طی نمودن درست آنها طول عمر ایمپلنت را افزایش می دهد. ایمپلنت دندان طی چندین جلسه انجام می شود که طولانی بودن مدت درمان بسته به وضعیت جسمانی بیمار متفاوت خواهد بود. به منظور آشنایی با نحوه ی ایمپلنت دندان در ادامه ی این مقاله مراحل آن را تک به تک توضیح داده ایم.

 بررسی و معاینه ی بیمار

به منظور انجام درمان باید دهان و وضعیت دندان های بیمار توسط پزشک به دقت بررسی و معاینه شود. به همین منظور بیمار باید از دهان خود عکسبرداری، سی تی اسکن و رادیولوژی را انجام دهد. در این معاینات دندانپزشک ساختار دندانی، فک و میزان مقاومت لثه ی بیمار را سنجیده و بر اساس آن تصمیم خواهد گرفت. زیرا تمامی این موارد نقش بسیار مهمی در نتیجه ی نهایی درمان دارند. علاوه بر این که این موارد در نحوه ی ایمپلنت دندان نقش دارند، اگر لثه ی بیمار نیز تاب و توان کافی نداشته باشد منجر به شکست درمان خواهند شد. در صورتی که تراکم استخوان بیمار کافی نباشد بیمار باید با تزریق پودر استخوان و یا لیفت سینوس این کمبود را جبران نماید.

آشنایی با نحوه ایمپلنت دندان

کاشت پایه

در اولین مرحله از درمان ایمپلنت دندان پایه ای از جنس تیتانیوم در لثه ی بیمار قرار داده می شود. این پایه نقش پشتیبان پروتز را دارد و به صورت یک پیچ و با استفاده از جراحی در داخل لثه و استخوان فک جای می گیرد. نحوه ی ایمپلنت دندان در این مرحله به این گونه است که لثه ی بیمار شکاف داده شده و در حفره ی ایجاد شده پیچ تیتانیومی قرار می گیرد. در این مرحله ممکن است بیمار با عوارض ایمپلنت دندان مانند خونریزی، ورم و یا درد شدید روبرو شود که در صورت رعایت مراقبت های لازم می تواند آنها مدیریت نمود. البته برای انجام این کار لثه و فک بیمار به صورت موضعی بی حس می شود. با گذشت مدت زمان معینی پایه به استخوان فک چسبیده و به آن پیوند می خورد.

اتصال اباتمنت

منظور از اباتمنت در واقع همان قسمت میانی ایمپلنت دندان است. پس از آن که پایه ی ایمپلنت محکم شد، اباتمنت بر روی آن قرار خواهد گرفت. با استفاده از اباتمنت پروتزی که قرار است بر آن قرار داده شود نگهداری شده و استحکام و ثبات آن حفظ خواهد شد. البته شایان ذکر است که اباتمنت ها دارای انواع مختلفی هستند و در سه دسته ی زیر جای می گیرند.

  • پیچ شونده: در این حالت اباتمنت به تنه ی اصلی پیچ می شود.
  • سمان شونده: اباتمنت به تنه ی اصلی می چسبد.
  • اتصالات اوردنچری برای دست دندان یا پارسیل محکم شده

این اباتمنت ها ممکن است به صورت زاویه دار و یا مستقیم مورد استفاده قرار گیرند. همچنین با توجه به به نوع دندانی که قرار است ایمپلنت شود ( قدامی، تحتانی و …) نوع اباتمنت مشخص می شود.

آشنایی با نحوه ایمپلنت دندان

تاج دندان

در آخرین مرحله از کاشت ایمپلنت دندان، تاج دندان در جای خود قرار داده می شود. تاج یا روکش ایمپلنت به گونه ای طراحی می شود که همانند دندان طبیعی به نظر آید و تشخیص آن از دندان طبیعی بسیار سخت است. به منظور تناسب تاج دندان با ساختار دندان و فضای دهان، ابتدا قالب دندان گرفته شده و سپس اندازه ی آن در لابراتوار مشخص می گردد.

کلام آخر

کلینیک دندانپزشکی ایران زمین یکی از با سابقه ترین کلینیک های دندانپزشکی در ایران و تهران است. این مرکز با بهره گیری از کادر پزشکی مجرب و متعهد خدمات دندانپزشکی را در بالاترین سطح به بیماران ارائه می کند. دندانپزشکان حاضر در کلینیک از دانش بالایی برخوردار بوده و به خوبی با نحوه ی ایمپلنت دندان آشنایی دارند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید