افتادن هیلینگ ایمپلنت دندان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

افتادن هیلینگ ایمپلنت دندان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

افتادن هیلینگ ایمپلنت یکی از جدی ترین مشکلاتی است که ممکن است در مراحل انجام و حتی بعد از ایمپلنت دندان برای فرد اتفاق بیفتد. البته لازم به ذکر است که این مشکل در گذشته بسیار شایع تر بوده است. ولی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و روش های نوین دندانپزشکی این مشکل کم تر مشاهده می شود. روشن است که افتادن پیچ یا هیلینگ در صورت عدم بررسی درست و رفع مشکل می تواند تمامی زحمات دندانپزشک و مراجعه کننده را به باد دهد. لذا لازم است تا تدابیر لازم جهت جلوگیری و در صورت بروز، رفع این مشکل صورت گیرد. در ادامه به بررسی علل و عوامل بوجود آمدن این مشکل و روش های برطرف نمودن آن خواهیم پرداخت.

دلایل افتادن هیلینگ ایمپلنت

با وجود تمام پیشرفت ها ی صورت گرفته در حوزه ی دندانپزشکی کما بیش گزارش هایی از شل شدن و یا افتادن هیلینگ ایمپلنت دندان مشاهده می شود. آزمایشات و ارزیابی های صورت گرفته هر چند نتوانسته به صورت دقیق و کامل علل و عوامل بوجود آمدن این مشکل را تعیین نماید با این وجود چند علت را در بروز این مشکل موثر می داند. از جمله ی این دلایل عبارتند از:

افتادن هیلینگ ایمپلنت دندان

پروفیل استخوانی اطراف ایمپلنت

جلوگیری از جای گیری کامل پیچ در جای خود توسط نیم رخ استخوانی اطراف ایمپلنت از جمله شایع ترین علل افتادن هیلینگ ایمپنت یا باز شدن پیچ ایمپلنت است. در طراحی های امروزی اتصالات خارجی قیفی شکل هستند در پروفیل های به شکل قیف استخوان مانع از افتادن اباتمنت شده باعث جایگیری کامل پیچ در محل کاشت می شود. اما در صورتی که همین استخوان تحت فشار شدید پیچ قرار بگیرد بافت آن به تدریج سست شده باعث شل شدن و در نهایت افتادن هیلینگ یا پیچ ایمپلنت می شود

مناسب نبودن پیچ ایمپلنت

پیچ ها و اباتمنت های موجود در بازار در جنس های متنوعی اعم از تیتانیومی، سرامیکی و ایمپرشن کپینگ تولید و عرضه می شود. انتخاب نوع مناسب و مقاوم آن برای استفاده ی طولانی مدت بسیار مهم است زیرا ممکن است پیچ در نگاه اول کلملا مناسب و ایده آل به نظر بیاید اما از نظر طراحی، در سازگاری و هماهنگی کامل با سایر اجزا ایمپلنت نبوده باعث بوجود آمدن عوارض و مشکلات ناخواسته ای شود که باز شدن و افتادن هیلینگ ایمپلنت یکی از آن هاست.

شل شدن هیلینگ کپ

گاهی ممکن است هیلینگ کپ یا همان پیچ اباتمنت موقت شل شود. در صورت بروز این مشکل باید فورا مورد به جراح یا تکنسین مربوطه گزارش داده شود تا با بررسی فیلر ها و پروفیل های اطراف ایمپلنت علت مشخص شده و در ساخت قطعه ی دائمی لحاظ شود. با این کار احتمال تکرار این مشکل بسیار کم تر خواهد بود.

افتادن هیلینگ ایمپلنت دندان

اندازه ی نامناسب پیچ

این مشکل زمانی بوجود می آید که پیچ موقت یا دائمی به خوبی سرجای خود قرار نگرفته باشد و اباتمنت از ایمپلنت بلندتر بوده و وارد استخوان فک شده باشد. در این حالت رشد استخوان فک به تدریج باعث باز شدن پیچ ایمپلنت می شود. راه حل این مشکل بررسی پروفیل استخوانی اطراف ایمپلنت و کوتاه تر کردن پیچ ایمپلنت در صورت نیاز است.

علائم شل شدن و افتادن هیلینگ ایمپلنت

علایمی وجود دارد که می تواند به فرد کمک کند که قبل از افتادن هیلینگ ایمپلنت فرصت کافی برای تشخیص و مراجعه ی به هنگام به دندانپزشک داشته باشد این علایم عبارتند از:

کلام آخر

مشکلات و عوارض بوجود آمده در اثر ایمپلنت های غیراصولی، لزوم مراجعه به مراکز کاملا تخصصی و معتبر دندانپزشکی را بیش از پیش روشن می سازد. مرکز تخصصی دندانپزشکی ایران زمین با بهره گیری از متخصص ترین کادر دندانپزشکی آماده ی ارائه ی انواع خدمات دندانپزشکی همراه با ضمانت و کیفیت بالاست. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید