ورزش بعد از لمینت دندان با چه شرایطی ممکن است؟

ورزش بعد از لمینت دندان با چه شرایطی ممکن است؟

یکی از مراقبت های مهم بعد از نصب روکش، نحوه ورزش بعد از لمینت دندان است. لمینت دندان از روکش بسیار نازکی تشکیل می شود که در عین نازکی مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه و فشار دارد. ولی با این حال بایستی مراقبت های بعد از نصب روکش را جدی گرفته و از ورود هرگونه آسیب به آن خودداری نماییم. ورزش هایی هستند که باعث بروز مشکل برای روکش لمینت دندان می شوند. در این ورزش ها مانند بوکس، کاراته و … مستقیما ضربه به صورت فرد وارد می شود. به همین دلیل احتمال آسیب و ضربه به دندان ها بسیار زیادتر از مقاومت آن ها است. ممکن است روکش دچار شکستگی یا لب پر شدن شود که نیاز است تعویض گردد. تعویض روکش لمینت دندان نیز به همین سادگی اتفاق نمی افتد و معایب و عوارض زیادی برای فرد به همراه دارد.

ورزش بعد از لمینت دندان

تاثیر ورزش بعد از لمینت دندان بر روی روکش دندان

همانطور که می دانید برای ماندگاری و افزایش طول عمر روش هایی مانند لمینت یا کامپوزیت دندان باید نکات مراقبتی را به صورت صحیح اجرا کنیم. یکی از این نکات شامل ورزش بعد از لمینت دندان است. هرچند نیازی نیست به صورت طولانی مدت این مورد را رعایت کنیم، ولی در کوتاه مدت تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر این نوع درمان دارد. بهتر است در روزهای اول از ورزش های سنگین که باعث ایجاد فشار به دندان ها می شود، خودداری نمایید. ممکن است فرد به صورت ناخواسته در عین ورزش دندان ها را بر روی هم فشار دهد که این عامل مخربی در این فرآیند دارد. بنابراین این افراد بایستی به دنبال روشی برای کاهش فشار بر روی دندان ها و احتمال آسیب به آن شوند. چون این روش دوران نقاهت طولانی مدت ندارد، می توانید ورزش های سبک را در لیست برنامه های خود قرار دهید.

چگونه می توان بعد از لمینت دندان ورزش کرد

 ورزش و فعالیت بدنی برای بسیاری از افراد مهم بوده و باید در برنامه روزانه خود بگنجانند. غیر از افرادی به صورت حرفه ای ورزش می کنند. بهتر است این اشخاص در حین ورزش از محافظ دندان استفاده نمایند تا فشاری متوجه روکش نشود. با این روش می توان بعد از مدت کوتاهی فعالیت های بدنی را از سر گرفت. هر چند شروع این گونه فعالیت ها را باید از دندانپزشک سوال نموده و به توصیه او عمل نمایید. در این صورت به بهترین نتیجه ممکن دست خواهید یافت.  استفاده از محافظ دندان برای افرادی که ورزش های سنگین مانند بوکس و … انجام می دهند، بیشتر باید رعایت شود، هر چند ممکن است تا حدودی کارساز باشد. البته توصیه می شود این افراد برای شروع ورزش و فعالیت بدنی خود با دندانپزشک مشورت نمایند. در غیر این صورت ممکن است طول عمر لمینت دندان به شدت کاهش یابد.

ورزش بعد از لمینت دندان

عوارض شکستن روکش لمینت دندان

در صورتی که به هر دلیلی، آسیبی به روکش دندان وارد شود تنها می توان روکش لمینت دندان را تعویض نمود و یکی از معایب لمینت دندان عدم امکان ترمیم روکش است. تعویض روکش دندان به این صورت انجام می شود که روکش از روی دندان برداشته می شود، مجددا مینای دندان کمی تراشیده می شود و سپس مجددا روکش جدید روی دندان را می پوشاند. عوارض تعویض دندان متوجه مینای دندان می شود که بایستی مجددا تراشیده شود و این باعث نازک تر شدن رویه دندان فرد می شود. همچنین هزینه و وقت بیشتری را برای تعویض دندان باید در نظر گرفت.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین مراقبت های بعد از لمینت دندان به شما آموزش داده می شود تا بعد از انجام آن دچار مشکل نشوید. در صورت داشتن سوال در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید و از مشاوره رایگان مچموعه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید