ورزش بعد از کامپوزیت دندان با چه محدودیتی مواجه است؟

ورزش بعد از کامپوزیت دندان با چه محدودیتی مواجه است؟

ورزش بعد از کامپوزیت دندان باید با احتیاط بیشتری و به کمک محافظ دندان انجام شود. اگر انجام فعالیت های بدنی شدید یا ورزش های سنگین جزء زندگی روزمره شما شده است بهتر است با پزشک خود در مورد روش زیباسازی مشورت کنید. به عنوان مثال احتمال آسیب رسیدن به روکش ها در رشته بوکس، فوتبال، کشتی، بسکتبال و سایر ورزشها بسیار بالا است. البته شما می توانید از محافظ های دندانی که برای جلوگیری از آسیب دیدگی در حوادث ورزشی استفاده کنید. علاوه بر ورزش بعد از کامپوزیت دندان دیگر عواملی هستند که در طول عمر کامپوزیت دندان موثر هستند. که این عوامل به شرح زیر است:

رعایت بهداشت دهان و دندان

بهتر است که دندان های خود را با یک مسواک نرم حداقل 2 بار در روز بشویید و سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب نخ دندان بکشید. بهتر است که برای مسواک زدن از خمیر دندان های غیر ساینده استفاده کنید. استفاده از دهانشویه های غیر الکلی یا آب نمک، یک یا دوبار در روز به سلامت دندان ها و لثه های شما و افزایش طول عمر کامپوزیت کمک زیادی می کند.

ورزش بعد از کامپوزیت دندان

ترک عادات نامناسب

عادات نامناسب مانند دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان ها یه یکدیگر برای دندان ها مضر است چون فشار زیادی را باید کامپوزیت تحمل کند و در نتیجه موجب افتادن و شکستن روکش از روی دندان ها خواهد شد. در صورتی که در خواب عادت به دندان قروچه دارید بهتر است که قبل از نصب کامپوزیت ونیر با دندان پزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم محافظ شب برای شما تجویز کند تا از وارد آمدن فشار زیاد به کامپوزیت دندان محافظت کنید. قرار دادن این محافظ های شبانه نه تنها از روکش ونیر محافظت می کند بلکه از دندان های طبیعی و استخوان فک شما نیز محافظت خواهد کرد.

با احتیاط بجوید

بعد از انجام کامپوزیت بهتر است که با احتیاط بیشتری غذا بخورید. البته ساندویچ و برنج مشکلی برای کامپوزیت ایجاد نمی کنند. نکته قابل توجه این است که کامپوزیت ونیر به اندازه لمینت مقاومت و استحکام ندارد حتی با مراقبت های بسیار ویژه باید بعد از 3 تا 5 سال تعویض شود. فقط در صورتی که سعی کنید با احتیاط بیشتری غذا بخورید در طول مدتی که روی دندان های شما است، زیبایی خود را از دست نداده و نیاز به ترمیم و یا تعویض پیدا نخواهد کرد.

کامپوزیت های آسیب دیده را ترمیم کنید

در صورتی که کامپوزیت شما دچار شکستگی یا ترک خوردگی شد باید به دندان پزشکی مراجعه کنید تا با استفاده همان ماده رزین قسمت هایی که نیاز به ترمیم دارند را اصلاح کند. معمولا کمتر از یک دقیقه می شود کامپوزیت آسیب دیده را ترمیم کرد پس بهتر است قبل ازحاد شدن مشکل، برای رفع آن وقت بگذارید.

ورزش بعد از کامپوزیت دندان

ترک سیگار

باقی ماندن دود سیگار در لابه لای دندان ها نه تنها موجب زرد شدن کامپوزیت دندان ها شده بلکه سلامت دندان و دهان شما را به خطر می اندازد. آمار ها نشان می دهد روکش دندان افراد سیگاری یک تا دو سال بیشتر ماندگاری ندارد و طی این مدت باید چندین بار ترمیم شود. در صورتی که می خواهید دندان های زیباتری داشته باشید بهتر است سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

چکاب منظم

بعد از انجام کامپوزیت دندان چکاپ منظم نزد پزشک به عنوان یک ضرورت در زندگی شما در نظر گرفته می شود. زیرا سلامت دهان و دندان در حفظ کامپوزیت موثر است. بهتر است که مراجعه به دندان پزشک را هر شش ماه یکبار تنظیم کنید. تا در صورتی که هر  مشکلی وجود داشت، بلافاصله اقدام به ترمیم آن بنمایید.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین از بهترین برند های کامپوزیت استفاده می شود تا در شرایط سخت ورزشی نیز آسیبی به آن وارد نشود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید