همه چیز درباره کاشت دندان و جایگزین کردن دندان از دست رفته

همه چیز درباره کاشت دندان و جایگزین کردن دندان از دست رفته

در این مقاله می خواهیم همه چیز در مورد کاشت دندان یا ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین اگر در شرف انجام این درمان هستید یا می خواهید اطلاعات کاملی از آن را داشته باشید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. ایمپلنت دندان یا کاشت دندان یک روش دائمی و ماندگار برای زمانی است که فرد به هر دلیل دندان یا دندان های خود را از دست داده است. در ایمپلنت دندان تلاش شده است تا ساختار طبیعی دندان حفظ شود. به این گونه که دندان ایمپلنت شده داری پایه بجای ریشه دندان، اباتمنت و تاج دندان نیز بجای دندان طبیعی می باشد. هرچند دندان های ایمپلنت شده بهتر از دندان های طبیعی بوده و مزایای بیشتری نیز دارند. مراقبت های لازم از این نوع دندان ها نیز مانند دندان های طبیعی بوده و لازم است همان مراقبت ها انجام شود.

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از سه جزء اصلی تشکیل شده است که در این قسمت این سه جزء را به اختصار توضیح خواهیم داد:

کاشت دندان

پایه یا فیکسچر

همان ریشه دندان است. برای قرار دادن پایه باید جراحی روی دندان انجام شود. بیمار بیهوشی عمومی خواهد داشت و جراحی انجام می شود. ابتدا قسمتی از لثه برش داده می شود. سپس با استفاده از دریل دندان پزشکی ، سوراخی به اندازه و عمق مورد نیاز در استخوان فک ایجاد می شود. پایه یا فیکسچر در داخل این سوراخ پیچ شده و محل برش بخیه زده می شود. البته قبل از اینکار لازم است وضعیت لثه و استخوان فک مورد بررسی قرار گیرد.

اینکه لثه دچار بیماری های عفونی نباشد و نیز استخوان فک استحکام کافی را داشته باشد. در صورتی که هر یک از این مشکلات با معاینات انجام شده مشخص شد، نیاز است ابتدا درمان هایی انجام شود. عفونت لثه با مصرف آنتی بیوتیک ها رفع می شود. استخوان فک را نیز می توان با پیوند استخوان یا لیفت سینوس درمان کرد. این درمان ها می تواند تا چند ماه، کاشت دندان را با تعویق روبرو کند. جنس پایه از تیتانیوم بوده و کاملا با استخوان فک می تواند جوش خورده و قسمتی از آن شود.

اباتمنت

مرحله دوم نصب اباتمنت است. ابانمنت نقش واسط و رابط بین پایه و تاج دندان را بر عهده دارد. جنس ابانمنت نیز از تیتانیوم می باشد، زیرا فلز مستحکمی بوده و توان تحمل دندان مصنوعی را خواهد داشت. از طرفی با سلول های بدن سازگاری لازم را دارد. برای رسیدن به این مرحله لازم است 5 تا 7 ماه زمان بگذرد. 5 ماه برای دندان های پایینی و 7 ماه برای دندان های بالایی در نظر گرفته می شود.

کاشت دندان

تاج دندان

مرحله نهایی کاشت دندان، قرار دادن تاج و روکش دندان است. تاج دندان مانند مینای دندان بوده و از جنس سرامیک ، پرسیلن و .. ساخته شده است. این مواد بسیار محکم و مقاوم می باشند. زیرا نباید به سرعت دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند. امکان تعویض ایمپلنت دندان وجود دارد، ولی مشکل در هزینه های آن و نیز سختی درمان برای بیمار است. بنابراین مراقبت های لازم بعد از کاشت دندان، نقش مهمی در ماندگاری ان خواهد داشت. غیر از مراقبت هایی که ضرورت دارد انجام شود، انتخاب جراح و ایمپلنتیست نیز در نتیجه نهایی کار بسیار موثر می باشد. این درمان به دلیل جراحی انجام شده دارای عوارضی نیز می باشد که با رعایت مراقبت های قبل و بعد از درمان می توان آن ها را به حداقل رساند.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین از بهترین ایمپلنتیست ها برای انجام ایمپلنت دندان استفاده می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید