مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان چه میزان است؟

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان چه میزان است؟

برای کاشت ایمپلنت دندان یکی از روش های دائمی و محبوب برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. که شامل سه بخش پایه ایمپلنت، اتصالات و روکش یا دندان مصنوعی می باشد. برای ساخت روکش نیاز به قالب گیری می باشد که در این مقاله می خواهیم در مورد مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان مواردی را مطرح نماییم.  البته بهتر است ابتدا در مورد هر یک از بخش های ایمپلنت دندان توضیحاتی ارائه گردد. بخش ایمپلنت همان ریشه مصنوعی است که به صورت دائمی در فک قرار داده می شود. اتصالات اتصال دهنده های دائمی هستند که برای نگهداشتن دندان در محل استفاده می شود و در صورت نیاز می توان آن ها را تعویض کرد. روکش همان چیزی است که به عنوان دندان دیده می شود و معمولا از پورسیلین یا زیکرونیوم ساخته می شود.

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

تکنیک های قالب گیری  ایمپلنت دندان

برای تهیه قالب از یک ماده خمیری مانند مثل آلژینات استفاده می شود که این ماده از دیواره جلبک های دریایی تهیه می شود. این ماده در داخل تری های قالب گیری تزریق می گردد. تکنیک های قالب گیری ایمپلنت دندان متنوع می باشد که در این قسمت به دو نوع از آن ها اشاره می کنیم:

تکنیک تری باز یا Open Tray

این روش دارای کمترین میزان خطا و بوده و به همین دلیل اکثر دندانپزشکان از این روش برای قالب گیری استفاده می نمایند. روش کار در این قسمت و مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان در این تکنیک توضیح داده می شود

بعد از حداقل 10 روز پس از باز کردن بافت روی ایمپلنت که به روش جراحی انجام شده است، مخاط اطراف ایمپلنت بهبود یافته و می توان بقیه مراحل کاشت را انجام داد. ابتدا با استفاده از ابزار مخصوص پیچ هیلینگ اباتمنت باز شده و این ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد . نیاز است که هیچ استخوان و بافت نرمی در این قسمت وجود نداشته باشد. سپس فیکسچر مانت که وسیله ای برای انتقال فیکسچر می باشد، روی بدنه ایمپلنت قرار گرفته و با چرخش در داخل پیچ داخلی سفت می شود. باید از فیکسچر مانت متناسب با ایمپلنت دندان استفاده گردد. برای اطمینان از نحوه صحیح قرار گرفتن مانت نیاز به گرفتن تصویر رادیوگرافی از این قسمت می باشد. سپس از یک قالب پلاستیکی پیش ساخته یا از جنس اکریلیک قرار داده شود به طوری که فیکسچر مانت از داخل آن عبور نماید.

مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین
از چه موادی برای قالب گیری در این تکنیک استفاده می شود

از نوعی مواد قالب گیری سیلیکونی سبک برای پر کردن قالب و اطراف فیکسچر استفاده می شود که با سرنگ های مخصوص در این قسمت تزریق می گردد. با این کار قالب سنگین شده و دقیقا در محل خود قرار می گیرد. بهتر است قسمت پیچ را با استفاده از موم یا پنبه پر کرد تا مواد قالب گیری در این قسمت وارد نشود. مواد اضافی را نیز باید پاک نمود. سپس مانت از داخل ایمپلنت بوسیله پیچاندن پیچی که آن را به ایمپلنت متصل می کرد، جدا می گردد. ولی فیکسچر مانت در محل خود باقی می ماند. می توان تا مرحله بعد روکش موقت یا همان هیلینگ اباتمنت را در جای خود قرار داد تا بیمار دچار مشکل نگردد. در مرحله بعد این قالب به لابراتوار فرستاده می شود و بعد از انجام مرحله گچ ریزی، اباتمنت مناسب ساخته و روکش آماده می گردد.

تکنیک تری بسته یا Close Tray

زمانی که انتخاب ابانمنت امکان پذیر نباشد از این روش استفاده می گردد. این روش میزان خطای بالاتری دارد. مدت زمان قالب گیری ایمپلنت دندان در این روش بالا است و معمولا دندانپزشکان علاقه ای به انجام آن ندارند.

کلام آخر

در کلینیک تخصص ایران زمین با بهترین متدها روز دنیا ایمپلنت دندان انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمنیه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید