ماندگاری ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

ماندگاری ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

ماندگاری ایمپلنت دندان به عوامل مهمی بستگی دارد که مهم ترین آنها تمیز نگه داشتن ایمپلنت دندان، نحوه کاشت و مراقبت های بعد از آن عواملی است که باید در نظر گرفت. به طور کلی ماندگاری ایمپلنت دندان را بیش از 25 سال تخمین زده می شود. اگر شما عمل ایمپلنت دندان را نزد یک متخصص کاربلد و مجرب انجام دهید ایمپلنتی با طول عمر و ماندگاری بالایی خواهید داشت. در این مقاله قصد داریم به بررسی ماندگاری ایمپلنت دندان بپردازیم.

عوامل موثر بر ماندگاری ایمپلنت دندان

علاوه بر تمیز نگه داشتن ایمپلنت دندان و نحوه کاشت عوامل دیگری در ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر گذار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مهارت دندان پزشک در نصب ایمپلنت

مهم ترین عوامل موثر در ماندگاری و طول عمر ایمپلنت مهارت و تبحر متخصص برای کاشت ایمپلنت است. اگر این کار به صورت دقیق و اصولی انجام شود شما می توانید ماندگاری بالای 25 سال داشته باشید. پزشک باید طوری پایه را در فک قرار دهد تا به صورت اصولی به استخوان جوش بخورد این کار نیازمند تجربه و تبحر زیادی است.

ماندگاری ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت دندان

باید این را دانست که جنس ایمپلنت مورد استفاده شده در عمل ایمپلنت نقش بسیار مهمی در ماندگاری ایمپلنت دارد. در هر صورت هر چه ایمپلنت از مواد با کیفیت ساخته شده باشد دوام و ماندگاری آن در دهان بیشتر شده و مقاومت بیشتری در برابر آنزیم ها و میکروب ها خواهد داشت.

عدم استفاده از دخانیات

آیا اطلاع دارید که استفاده از مواد مخدر و سیگار به شدت در سلامتی ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد؟ اگر بیمار قبل از کاشت ایمپلنت دندان از مواد مخدر استفاده کرده باشد اکنون باید مواد مخدر را در لیست مواد ممنوعه قرار دهد.

تمیز نگه داشتن ایمپلنت دندان

درست است که ایمپلنت یک دندان مصنوعی است اما باید همانند دندان طبیعی مسواک شود تا جرم گرفته نشود. توجه داشته باشید که تجمع ذرات غذایی بروی ایمپلنت نه تنها زیبایی بلکه سلامت دندان را به خطر می اندازد. همچنین علاوه بر مسواک زدن، باید از دهانشویه جهت از بین بردن میکروب های دهان استفاده کنید.

برند ایمپلنت

اگر در زمان انتخاب برند ایمپلنت از برند های معتبر استفاده کنید می توانید انتظار ماندگاری طولانی از آن داشته باشید. این در حالی است که از برند های پاکستانی، هندی و چینی نمی توانید انتظار چندانی داشت و بهتر است در زمان انتخاب برند به مسائل مالی کمتر توجه کنید.

ماندگاری ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

برای رسیدن به بهترین نتیجه درمان و افزایش ماندگاری ایمپلنت دندان نیاز به مراقبت هایی می باشد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

  • در 3 روز اول پس از درمان کاشت ایمپلنت دندان از خوردن قهوه و چای، کشیدن سیگار خودداری کنید. البته باید این نکته را بدانید که نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات شانس موفقیت را کاهش می دهد.
  • لازم است بعد از جراحی به مدت 24 ساعت از زدن مسواک خودداری کنید.
  • برای حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان از دهانشویه های غیر الکلی استفاده کنید. بهترین محلول کلرهگزیدین است که روزی 3 بار توصیه می شود.
  • بعد از ایمپلنت باید برنامه ی زمانی ملاقات با دندان پزشک را داشته باشید. باید حداقل هر شش ماه یک بار جهت چکاب به دندان پزشک مراجعه کنید.
  • استراحت بعد از ایمپلنت نیز قوای جسمی شما را افزایش داده و به رشد سریع استخوان ها کمک می کند تا با پایه ایمپلنت به خوبی جوش بخورد.

کلام آخر

در کل می توان گفت رعایت بهداشت و سبک زندگی در حفظ و ماندگاری ایمپلنت دندان بسیار حائز اهمیت است. در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین ایمپلنیست ها استفاده می شود. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید