طول عمر کامپوزیت ونیر دندان چند سال است؟

طول عمر کامپوزیت ونیر دندان چند سال است؟

یکی از سوالات پیش روی افرادی که اقدام به انجام کامپوزیت دارند طول عمر کامپوزیت ونیر دندان است. کامپوزیت ونیر یکی از روش های است که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. باید گفت که ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ونیر بین 7 تا 10 سال است ولی نیاز به مراقبت های لازم در این خصوص دارد. ولی اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد، طول عمر کامپوزیت ونیر به زیر یکسال خواهد رسید. در ادامه چند راهکار که در افزایش طول عمر کامپوزیت موثر است را برای شما نام خواهیم برد.

عوامل موثر در افزایش طول عمر کامپوزیت ونیر

هیچ گاه نباید توقع داشت که ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ونیر همیشگی باشد. حتی اگر بهترین نوع از کامپوزیت هم مورد استفاده قرار بگیرد ممکن است روزی دوام و ماندگاری اش از بین برود. اما می توان با مراقب و رعایت اصول بهداشتی طول عمر کامپوزیت را افزایش داد در ادامه به برخی از عوامل موثر در افزایش طول عمر کامپوزیت می پردازیم:

طول عمر کامپوزیت دندان

مهارت و تبحر دندان پزشک

مهارت دندان پزشکی می شود از اصلی ترین عوامل موثر در افزایش طول عمر کامپویت نام برد. به این صورت که اگر دندان پزشک شما از مواد بی کیفیت و غیر استاندارد و با روش غیر اصولی  و با داشتن کم ترین تجربه و مهارت، مواد کامپوزیت را برای دندان شما بکار ببرد. این عامل نه تنها باعث خراب شدن کامپوزیت شما می شود بلکه در پی استفاده از مواد غیر استاندارد ممکن است که مینای دندان شما آسیب جدی ببیند. اما اگر کار با دقت بالایی انجام شود، روکش از طول عمری زیادی برخوردار می شود.

مراقبت کامل از سلامت دهان

دومین عامل مهم و تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت ونیر مراقبت کامل و اطمینان از سلامت دهان است. اگر بعد از انجام کامپوزیت، بهداشت دندان و دهانتان را به خوبی رعایت نکنید کامپوزیت دچار شکستگی و لب پر شدن می شود و دوام و ماندگاری خودش را از دست می دهد. مراقبت های دهانی شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و همچنین مراجعه به دندان پزشک در فواصل زمانی، جهت معاینه است.

پرهیز از استعمال دخانیات

پرهیز از مصرف دخانیات بر طول عمر کامپوزیت تاثیر خواهد گذاشت، زیرا مصرف آن در طولانی مدت روی کامپوزیت اثرات مخربی می توان گذاشت. استعمال دخانیات همینطور که برای دندان های طبیعی ضرر دارد برای سایر روش های دندان پزشکی هم مضر است.

طول عمر کامپوزیت دندان

پرهیز از مصرف نوشیدنی های رنگی

کامپوزیت ونیر در برابر لکه از مقاومت کمتری نسبت به لمینت برخوردار است به همین جهت  مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی منجر به تغییر رنگ کامپوزیت می شود.

بنابر این توصیه می شود که مصرف خوراکی های رنگی را به حداقل برسانید تا بتوانید کامپوزیت خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

مراقبت های لازم بعد از انجام کامپوزیت

رعایت بهداشت دهان و دندان در مراقبت از کامپوزیت دندان تاثیر بسزایی دارد. همانگونه که گفته شد پایداری و دوام کامپوزیت بسیار بالا می باشد ولی طول عمر آن به رعایت و مراقبت های بعد از آن نیز بستگی دارد. که در اینجا به تعداد محدودی می پردازیم :

  • به مدت 48 ساعت بعد از نصب کامپوزیت دندان از خوردن غذا های رنگ دار جلوگیری کنید.
  • خودداری از خوردن بیش از حد چایی و قهوه.
  • مراجعه به دندان پزشک در فواصل زمانی معین.
  • از فشردن دندان ها به هم خودداری کنید.
  • نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.
  • تا 48 ساعت با روکش های خود یخ یا هر غذای سفت دیگری نخورید زیرا ممکن است به دندان شما آسیب برساند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین ونیر موجود در بازار استفاده می شود. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید می توانید اینجا کلیک کرده و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید