دوام کامپوزیت دندان تا چه اندازه است؟ راه های افزایش دوام کامپوزیت دندان

دوام کامپوزیت دندان تا چه اندازه است؟ راه های افزایش دوام کامپوزیت دندان

طول عمر و دوام کامپوزیت دندان حدود 5 تا 7 است ولی همچنان به ترمیم و یا تعویض نیاز است. قابل توجه است که دوام و ماندگاری کامپوزیت ونیر به عوامل متعددی بستگی دارد. ولی می توان گفت که اگر کار به درستی و دقیق انجام شود و کامپوزیت به درستی با مینای دندان پیوند داده شود و بیمار نیز مراقبت های لازم را داشته باشد، جزء یکی از ماندگار ترین و با دوام ترین درمان های زیبایی محسوب می شود.

چگونه دوام کامپوزیت دندان را افزایش دهیم؟

علارغم تلاش بهترین دندان پزشکان، اگر مراقب کامپوزیت های خود نباشید روکش های شما فرسوده و خراب خواهد شد. در اینجا چند مطلب برای افزایش دوام کامپوزیت دندان آورده شده است.

از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

سعی نکنید با دندان های خود غذاهای سفت را گاز بزنید یا درب بطری های سفت را باز کنید. زیرا ممکن است کامپوزیت شما ترک بخورد یا بشکند.

به نوشیدنی ها دقت کنید

از نوشیدنی ها و غذا هایی که روکش شما را لکه دار می کند پرهیز کنید. نوشابه، شراب، قهوه و چای و… همه می توانند کامپوزیت شما را لکه دار بکنند.

دوام کامپوزیت دندان

در انتخاب خمیر دندان وسواس داشته باشید

از خمیر دندان بدون ساینده و یک مسواک نرم استفاده کنید. حتی مسواک زدن محکم و بیش از حد هم می تواند روکش شما را از بین ببرد. با روکش های کامپوزیت خود به آرامی رفتار کنید و احتمال دوام و ماندگاری کامپوزیت دندان خود را افزایش دهید.

به دندان ها فشار وارد نکنید

اگر به صورت ناخودآگاه یا عادت در خواب دندان قروچه می کنید. بهتر است این موضوع را با دندان پزشک خود در میان بگذارید تا راه حلی برای این موضوع پیدا کند. به احتمال زیاد پزشک استفاده از ” محافظ شب ” را توصیه می کند. بنابراین به این مشکل رسیدگی کنید تا مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای عوض کردن کامپوزیت خود نشوید.

روش مناسب برای زیبا سازی انتخاب کنید

کامپوزیت ونیر تنها یکی از روش هایی است که دندان پزشک می تواند با استفاده از آن برای شما لبخند زیبایی را به ارمغان بیاورد. این نوع از کامپوزیت، برای نواحی که کمتر در معرض جویدن و گاز گرفتن موادغذایی است مانند دندان پیشین نتیجه بخش است. اگر دندان ها آسیب دیدگی زیادی داشته باشند یا بیشتر در معرض  فشار باشند، بهتر است طبق نظر پزشک از کامپوزیت یا تاج دندان استفاده شود. هر دو برای ترمیم نواحی آسیب دیده بسیار مناسب است.

مراقبت بعد از کامپوزیت را جدی بگیرید

مراقبت از دندان ها یکی از نکات ضروری برای افزایش دوام کامپوزیت دندان است. علاوه بر این عدم مراقبت و رعایت بهداشت منجر به ایجاد حفره هایی در سطح دندان خواهد شد و در نتیجه باعث افتادن و شکستن کامپوزیت از روی دندان می شود.

دوام کامپوزیت دندان

نحوه نصب چه تاثیری روی دوام کامپوزیت دندان دارد؟

در طول مراحل کامپوزیت، پزشک مواد رزین را روی ترک ها و یا شکستگی های دندان شما اعمال می کند. این رزین با اشعه لیزر سفت شده و فرم دندان شما را می گیرد. تمام این مراحل باید با مهارت و دقت خاصی توسط دندان پزشک انجام گیرد تا دوام کامپوزیت دندان افزایش یابد. قبل از نصب کامپوزیت دندان باید دندان شما کاملا خشک باشد تا مواد به خوبی روی آن بچسبد. سپس دندان پزشک مواد رزین را باهم ترکیب می کند تا رنگ طبیعی دندان را به خود بگیرد.

سپس بعد از خشک شدن مواد رزین را روی سطح دندان فرم دهی می کند تا تمام مشکلات ظاهر دندان پوشانده شود. توجه کنید که باندینگ مقاومت و استحکام لمینت را ندارد و عملیات سفید کنندگی روی آن تاثیری نمی گذارد. بنابراین رعایت دندان و دهان با مرتب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان،  بیشترین تاثیر را در افزایش دوام و ماندگاری کامپوزیت خواهد داشت.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین از بهتری برندهای کامپوزیت دندان استفاده می شود که بیشترین دوام را دارند. در صورت داشتن سوال در زمینه کامپوزیت دندان و دیگر روشهای زیباسازی دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید