کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟

آیا کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟ کامپوزیت یک ماده سفید رنگ و به حالت خمیر مانندی است. این ماده خمیری توسط دندان‌پزشک، بدون نیاز به تهیه آن در لابراتوار و با توجه به رنگ دندان، روی دندان قرار داده می‌شود. سپس، نورهایی با طول موج مخصوص و مشخص روی آن تابانده می‌شود که موجب استحکام مواد شده و پس از پولیش، شکلی مشابه بافت و فرم دندان پیدا می‌کند. دندان پزشک با روش کامپوزیت ایرادهای دندانی را برطرف می سازد و رنگ دندان، اندازه و فاصله نامناسب آن ها را درست می کند. کامپوزیت ها علاوه بر زیبایی استحکام بالایی دارند و بسیار عالی پولیش می شوند و طول عمر آن ها نیز افزایش یافته است. کامپوزیت دندان از مواد هم‌ رنگ دندان ساخته شده‌ است و رنگ دندان‌ هایی را که تغییر رنگ داشته‌اند اصلاح می‌کنند.

عوارض کامپوزیت دندان

پر کننده کامپوزیت رزین معمولا شامل سه جزء هستند: فیلرهای غیرارگانیک، ماتریس رزین و عوامل اتصال. امروزه ماتریس رزین برای اکثر رزین های کامپوزیتی حاوی Bis-GMA است و تاثیراتی مشابه استرژون بر بدن دارد و در صورتی که وارد بدن شود، می تواند موجب اختلالاتی همچون اختلال در سطح هورمون ها، تاثیرات رفتاری، مغزی و مشکلات قلبی در بدن شود. علا رغم این موضوعات، سازمان غذا و دارو آمریکا استفاده از رزین های کامپوزیتی دندان را ایمن می داند.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت مانند لمینت در مقابل تغییر رنگ مقاوم نیست. بعد از مدت ها ماده ی سفید رنگ رزین تغییر رنگ داده و زرد رنگ می شود. برای کاهش عوارض کامپوزیت دندان مانند تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان بهتر است از خوردن نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه، چای و قهوه خودداری شود. همچنین می توان گفت بخاطر کم بودن هزینه ی کامپوزیت دندان مجددا با هزینه ی کم کامپوزیت را پولیش و سفید کرد. برای این کار می توانید به کلینیک تخصصی ایران زمین مراجعه کرده و از خدمات دندان پزشکی آن مرکز بهرمند شوید.

پوسیدگی دندان کامپوزیت شده

پوسیدگی دندان کامپوزیت شده

پوسیدگی از معایب کامپوزیت دندان  به حساب نمی آید پوسیدگی دندان کامپوزیت شده بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به وجود می آید. بعد از انجام کامپوزیت، باید نسبت به مسائل بهداشتی توجه بیشتری نشان داد. توصیه می شود برای رعایت بهداشت دهان و دندان، بعد از خوردن هر گونه مواد غذایی مسواک بزنید و به طور صحیحی نخ دندان بکشید تا دچار پوسیدگی دندان نشوید.

عدم تطبیق کامل رنگ

کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینت سرامیکی کمی مصنوعی به نظر می رسد. همچنین در کامپوزیت دندان امکان تطبیق کامل رنگ با دندان طبیعی وجود ندارد. افرادی هستند که به دنبال سفیدترین رنگ کامپوزیت دندان خود می باشند. در حالیکی این سفیدی در دنیای واقعی خیلی غیر طبیعی جلوه داده می شود. بسته به رنگ و توناژ پوست و چند عامل دیگر، دندان‌های خیلی سفید اصلاً گزینه‌ی مناسبی نیستند.

شکستن کامپوزیت دندان

یکی از شایع ترین معایب کامپوزیت دندان این است که ماده رزینی استفاده شده در کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی استحکام و مقاومت کمتری دارد. همین امرباعث شده که در کامپوزیت دندان احتمال شکستن و خرد شدن وجود داشته باشد. برای جلوگیری از شکستن کامپوزیت دندان هایتان ز خوردن غذا های سفت خودداری کنید.

کلام آخر

شما می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد استفاده از روش کامپوزیت مانند آیا کامپوزیت برای دندان ضرر دارد؟ برای دندان هایتان با کلینیک تخصصی ایران زمین تماس بگریدو از خدمات دندانپزشکی آن بهرمند گردید. این کلینیک به بهره گیری از کادر دندانپزشکی مجرب و متخصص می تواند شما را در درمان و روش های درمان زیبایی دندان هایتان راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید