جوش نخوردن ایمپلنت دندان چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

جوش نخوردن ایمپلنت دندان چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

از جمله مشکلاتی که بعد از ایمپلنت دندان برای بیمار پیش می آید، جوش نخوردن ایمپلنت دندان می باشد. مدت زمان لازم برای جوش پنج ماه زمان می برد. در بین افراد مختلف متفاوت است. به طور متوسط جوش خوردن دندان در فک پایینی، به مدت ۳ ماه زمان نیاز دارد. جوش نخوردن ایمپلنت دندان دارای علایمی می باشد که در این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره می شود:

ناپایداری و تحرک ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان به طور کامل و صحیح در اطراف ایمپلنت رشد نکند و بافت نرم اطراف ایمپلنت را اشغال کند، این موضوع یاعث ناپایداری و لق شدن ایمپلنت و احساس درد و تورم در بیمار می شود. البته در اوایل این تحرک تنها توسط متخصص ایمپلنت دندان تشخیص داده می شود؛ ولی به مرور زمان در صورت نادیده گرفتن موضوع، ایمپلنت رو به شکست و پس زدن می رود، طوری که ایمپلنت دندان کاملا حرکت می کند.

جوش نخوردن ایمپلنت دندان

خوردن و جویدن ناصحیح غذا

بعد از ایمپلنت نحوه صحیح غذا خوردن و جویدن در فرآیند جوش نخوردن ایمپلنت دندان بسیار موثر می باشد. تاکید می شود غذاهای نرم در حد تخم مرغ پخته مصرف گردد و از جویدن و گاز زدن موارد غیر معمول مانند یخ و … خودداری شود.

استعمال دخانیات

افراد سیگاری می بایست از استعمال سیگار به مدت حداقل سه ماه بعد از ایمپلنت دندان خودداری نمایند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته نیکوتین موجود در سیگار روی فرآیند جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک تأثیر قابل توجهی داشته و یکی از علل جوش نخوردن بعد از ایمپلنت دندان می باشد. از طرفی افراد سیگاری معمولا به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمی نمایند و با بیماری هایی متعدد لثه و دندان درگیر می باشند که این خود یکی از عوامل شکست جراحی ایمپلنت دندان در اینگونه افراد می باشد.

جوش نخوردن ایمپلنت دندان

بیماران با قند ناشتای بالای 130

شواهدی از تأثیر منفی دیابت بر روی جوش خوردن استخوان بعد از ایمپلنت دندان وجود دارد. مشکلاتی از قبیل بیماری های میکروواسکولار، استعداد به عفونت و ترمیم زخم تأخیری می تواند در جوش نخوردن بعد از ایمپلنت دندان موثر باشد. 

میزان قند ناشتای بالای 130 در افرادی که متقاضی ایمپلنت دندان می باشند، به علت جلوگیری از زیاد شدن سلول های استخوان ساز و کم شدن تولید کلاژن که منجر به کاهش تشکیل استخوان و در نتیجه مانع تماس استخوان با ایمپلنت می گردد، باعث شکست در این عمل جراحی خواهد شد.

وجود عفونت

یکی از دلائلی که ممکن است پایه ایمپلنت در استخوان فک شل شود و علت جوش نخوردن بعد از ایمپلنت می شو، عفونت ایمپلنت دندان است. عفونت باعث می شود استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل رفته و درنتیجه پایه ایمپلنت با استخوان جوش نخورد. بیماری لثه به نام پری ایمپلنتیتیس (نوعی عفونت ایمپلنت است که با التهاب لثه و تحلیل استخوان فک و در نتیجه شکست روش کاشت ایمپلنت همراه است. این عفونت چون منشا باکتریایی دارد،  بهترین روش برای از بین بردن آن مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می باشد).  نیز می تواند موجب عفونت ایمپلنت دندان و شل شدن پایه آن شود. اگر درمان عفونت ایمپلنت دندان زود تشخیص داده شود، با رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها می توان مانع از دست رفتن ایمپلنت دندان شد.

جوش نخوردن ایمپلنت دندان

اختلال در سیستم ایمنی بدن

در صورتی که دچار بیماری خود ایمنی یا بیماریهایی نظیر رماتیسم مفصلی و دیابت هستید، احتمال عفونت ایمپلنت و جوش نخوردن بعد از ایمپلنت دندان وجود دارد و علت آن کند شدن روند بهبودی ایمپلنت بوده که مانع جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت می گردد و در نتیجه احتمال عفونت ایمپلنت افزایش می یابد.

کلام آخر

در پایان باید به خاطر داشت که جراحی کاشت ایمپلنت دندان از موفق ترین درمان های دندانپزشکی بوده  به طوری که طبق تحقیقات احتمال عدم موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان تنها 2% می باشد؛ چرا که قطعه ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم و سازگار با بدن ساخته می شود و می توان با رعایت توصیه های متخصص ایمپلنت دندان مانع از شکست و پس زدن ایمپلنت گردید..

دیدگاهتان را بنویسید