معایب کامپوزیت دندان چه زمانی به سراغ ما می آیند؟

معایب کامپوزیت دندان چه زمانی به سراغ ما می آیند؟

معایب کامپوزیت، موضوعی است که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم. بد نیست در ابتدا توضیح مختصری درباره کامپوزیت دندان بدهیم. کامپوزیت دندان در واقع از مواد رزینی ساخته می شود. یک روش درمانی زیبایی است و جهت اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان های معیوب به کار می رود. روال کار به این صورت است که ابتدا دندان ها با استفاده از مواد ویژه ای شستشو داده و سپس خشک و ایزوله می شوند. سپس مواد نرم و انعطاف پذیر کامپوزیتی بر سطح دندان فرم دهی می شوند تا در نهایت به شکل دندان طبیعی در آیند. این عمل به صورت مرحله به مرحله و با دقت فراوان انجام می پذیرد و هر بار پس از قرار دادن مقداری از مواد، با استفاده از تابش اشعه هایی با طول موج معین، مواد کاملا سفت می شوند. مرحله نهایی کامپوزیت دندان، پولیش زدن و صیقل دادن آن است.

معایب کامپوزیت دندان - گلینیک ایران زمین

 مطلب قابل توجه این است که کامپوزیت دندان نیز مانند سایر روش های درمانی دندانپزشکی دارای مزایا و معایب خاص خود است. اما باتوجه به این که مزایای این روش بر معایب آن غالب است، همچنان مورد استقبال بسیاری از افراد واقع می شود. در ادامه مهمترین معایب کامپوزیت دندان را ذکر خواهیم کرد.

عدم درمان دندان ها

از جمله معایب کامپوزیت می توان به عدم درمان بیماری های دهان و دندان اشاره کرد. همانطور که گفتیم این روش، جهت بازسازی نقایص ظاهری دندان ها به کار می رود و فقط جنبه زیبایی دارد. اما چنانچه دندان هایی فاصله دار یا نا مرتب دارید یا دندان شما ساییده یا  لب پر شده است و مشکلاتی از این قبیل را می توانید به راحتی و با استفاده از کامپوزیت دندان برطرف کنید. بنابراین اگر دندان شما خراب یا پوسیده شده است با انجام کامپوزیت دندان درمان نخواهد شد. اما می توانید پس از درمان آن با استفاده از روشی مناسب، روکش کامپوزیتی بر روی آن قرار دهید.

استحکام و طول عمر کمتر

روش های زیادی برای برطرف کردن معایب ظاهری دندان ها وجود دارد. استفاده از کامپوزیت دندان، لمینت دندان، پروتز و… از جمله این روش ها هستند. در میان همه این روش ها، کامپوزیت دندان نیاز به کمترین هزینه دارد. همچنین کمترین طول دوره درمان را نیز دارا می باشد. اما ایرادی که بر آن وارد است استحکام کمتر نسبت به روش های درمانی مشابه می باشد. با این حال کامپوزیت های دندانی معمولا قابل ترمیم هستند و در صورت لق شدن، افتادن و یا شکستن، می توانید آنها را بازسازی و ترمیم کنید.

معایب کامپوزیت دندان - گلینیک ایران زمین

عدم ثبات رنگ

یکی از معایب کامپوزیت دندان این است که متأسفانه به مرور زمان ممکن است تغییر رنگ داده و زرد شود. یا اینکه با گذشت زمان، زیبایی و جلای اولیه خود را از دست دهد. اگر می خواهید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید بهتر است مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی را به حداقل برسانید. مسواک زدن و استفاده از دهانشویه مناسب پس از مصرف چنین خوراکی هایی نیز می توانند به میزان زیادی مانع زرد شدن دندان های کامپوزیت شده شما می شوند.

نیاز به مراقبت بیشتر

کامپوزیت دندان و هر نوع روکشی که بر روی دندان قرار داده می شود در واقع جسمی خارجی هستند که بر روی دندان ها چسبانده می شوند. استحکام کامپوزیت دندان به مراتب کمتر از استحکام مینای دندان طبیعی شما است. از این رو مراقبت از دندان های روکش شده کمی سخت تر از حفظ دندان های طبیعی می باشد. البته لازم نیست کار دشواری انجام دهید. کافیست بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید و در صورت لزوم کمی رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

کلام آخر

کلینیک تخصصی ایران زمین مکانی است که می توانید بدون هیچ دغدغه ای، درمان دندان های خود را به دست متخصصان آن بسپارید. این کلینیک یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی است و جهت ارائه خدمات از امکانات و تجهیزات مدرن دندانپزشکی بهره می گیرد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید