ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟

یکی از روش های پیشرفته در حوزه دندانپزشکی ایمپلنت دیجیتال دندان می باشد. اما ایمپلنت دیجیتال دندان چیست و چگونه انجام می شود. همچنین تا حدود زیادی با معایب و مزایای این روش نوین آشنا شویم. ایمپلنت دندان دیجیتال مانند ایمپلنت دندان سنتی برای پر کردن جای خالی دندان ها به کار می رود ولی مهم ترین تفاوت آن در بالا بودن سرعت، دقت و کیفیت کار است. در این روش نیاز به صرف چند ماه زمان برای کاشت ایمپلنت دندان نداریم و کاشت دندان در کمترین زمان ممکن انجام می شود. حال می خواهیم مراحل انجام این روش را توضیح دهیم.

مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال دندان

برای اینکه بدانیم ایمپلنت دیجیتال دندان چیست بهتر است با مراحل انجام این روش آشنا شویم. مراحل درمان با استفاده از ابزارهای مخصوصی انجام می شود و همان مراحل در کمترین زمان و با بالاترین سرعت ممکن پیش می رود.

ایمپلنت دیجیتال دندان

طرح درمان

یکی از مهم ترین نکات در این درمان، داشتن تراکم استخوانی کافی دندان بیمار است. بنابراین ابتدا با استفاده از دستگاه پیشرفته ای به نام سی بی سی تی یا رادیوگرافی دندان خاص، میزان تراکم و بهترین طول و قطر ایمپلنت مورد نیاز شناسایی می شود. عکس سه بعدی از دندان ها تهیه و سلامت ان ها هم از نظر داشتن عفونت و پوسیدگی بررسی می شود. همچنین برای فک بالا، محل دقیق سینوس ها و برای فک پایین محل عصب های حیاتی شناسایی می گردد.

جایگذاری صحیح ایمپلنت دیجیتال

در این مرحله از راهنمای جایگذاری صحیح که از جنس پلاستیک شفاف است، استفاده می شود. چون این روش به صورت سریع انجام می شود، کوچکترین اشتباه در محل جایگذاری ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بنابراین محل مناسب تشخیص و روکش برای قرار گرفتن در محل تهیه می شود. این سرعت عمل مانع از آسیب رسیدن به بافت لثه در اثر خوردن مواد غذایی و یا عفونت خواهد شد.  

کاشت ایمپلنت دیجیتال

مرحله نهایی کاشت ایمپلنت دیجیتال اس. در این مرحله بر خلاف ایمپلنت معمولی نیازی به برش لثه و قرار دادن پایه نیست. بعد از اینکه محل بی حس شد، لثه به قطر ایمپلنت پانچ می شود. سپس از این محل، پایه، اباتمنت و روکش دندان نصب می گردند. این روش مناسب ترین روش برای افرادی است که تراکم استخوانی بالا دارند. زیرا می تواند با موفقیت کامل و در سریع ترین زمان بدون عوارض انجام شود.

ایمپلنت دیجیتال دندان

مزایای ایمپلنت دیجیتال دندان

مزایای این روش نسبت به ایمپلنت معمولی زیاد است که در این قسمت اشاره می کنیم:

 عدم آسیب به بافت لثه به علت عدم نیاز به برش دادن و بخیه زدن

عدم نیاز به مراقبت های بعد از محل کاشت پایه به علت احتمال وجود عفونت، خونریزی و تورم در محل زخم

کاهش تعداد جلسات دندانپزشکی، در مقایسه با ایمپلنت سنتی این تعداد به نصف کاهش می یابد. در ایمپلنت سنتی باید حداقل هفت جلسه بیمار به دندانپزشکی مراحعه نماید . در صورتی که در این روش سه بار مراجعه کافی می باشد.

زمان کاشت دندان به کمتر از نیم ساعت می رسد. در صوتی که برای ایمپلنت سنتی این زمان به بیش از یک ساعت و نیم خواهد رسید.

خالی نماندن جای خالی دندان به علت کاشت سریع ایمپلنت دیجیتال و پر کردن محل. خالی ماندن جای دندان می تواند باعث آسیب رسیدن به لثه شود و مراقبت های خاصی را باید انجام داد تا جلوی عفونت و خونریزی از محل زخم گرفته شود. در صورتی که این روش چون با سرعت بالا انجام می شود، عوارضی را به دنبال نخواهد داشت.

کلام آخر

از جمله خدمات کلینیک تخصصی ایران زمین، ایمپلنت دندان دیجیتال است. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات کامل در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید