کامپوزیت ونیر دندان چیست و چه تفاوتی با کامپوزیت دندان دارد؟

کامپوزیت ونیر دندان چیست و چه تفاوتی با کامپوزیت دندان دارد؟

در بین انواع مختلف کامپوزیت، کامپوزیت ونیر طرفداران بیشتری دارد و این به دلایل زیبایی و مزایایی است که این درمان به همراه دارد. کامپوزیت ونیر برعکس کامپوزیت دندان که مواد خمیر مانندی بودن که روی دندان قرار می گرفت لایه ای از رنگدانه است که روی دندان قرار می گیرد. مایه خمیری کامپوزیت نیاز به تبحر پزشک داشت تا شبیه به داندان شده و زیبا و متقارن باشد اما این روشلایه ای آماده است که با قرار دادن آن روی دندان و نصب آن به مینای دندان می توانید از زیبایی آن استفاده نمایید.

این روش در صورتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که مینای دندان مشکلات بسیار زیادی دارد و برای پوشش آن با خمیر پزشک نیاز به صرف زمان و مهارت در پولیش دارد؛ اما این روش با قرار گرفتن روی دندان تمامی معایب دندان را پوشش می دهد. اگر آسیب مینای دندان در حد یک شستگی و یا ترک ساده باشد روش کامپوزیت بیشتر جوابگو خواهد بود.

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

این روش برای درمان تیرگی های زیاد در سطح دندان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به صورت تک به تک روز دندان ها انجام می گیرد. با گذاشتن لایه های کامپوزیت ونیر روی دندان به کمک امواج نوری آن را روی دندان مستقر نموده و در صورت نیاز پولیش داده می شود. این کار فقط یک جلسه زمان نیاز دارد و از آنجایی که ایرادات کلی دندان در آن رفع می شود به آن ارتودنسی فوری نیز گفته می شود. کامپوزیت ونیر امروزه استحکام بسیار بالایی دارند. قابلیت پولیش این درمان نیز افزایش یافته و عمر طولانی دارد.

مزایای کامپوزیت ونیر

امروزه با توجه به کمبود وقت، بیشتر افراد تمای دارند از درمان های سریع استفاده نماند. البته تمایل به زیبا بودن در هر شرایط نیز مزید بر علت شده و همگی مشتاق هستیم در کمترین زمان به زیبایی مورد نظر خود دست یابیم. از این رو کامپوزیت ونیر یکی از محبوبترین درمان ها به شمار می آید پزشک فقط طی یک جلسه می تواند کامپوزیت ونیر دندان های خلفی را انجام داده و زیبایی را به شما هدیه دهد.

متاسفانه درمان هایی نظیر این روش تحت پوشش بیمه های درمانی نیست به همین دلیل فشار مالی آن را بیمار باید تقبل نماید. اما در بین درمان هایی که جهت زیبایی دهان و لبخند انجام می گیرد این روش را مقرون به صرفه ترین نوع درمان می توان یافت. قیمت کامپوزیت ونیر در اگثر کلینیک های درمانی ثابت است.

در زمانی که پزشک از این روش برای درمان دندان استفاده می کند کمترین تغییر را در دندان ایجاد خواهد نمود. همین یکی از مزایای مهم این روش به شمار می آید چرا که بیمار هر زمانی می تواند مجددا درمان دیگری روی دندان خود امتخان نماید.

نداشتن درد و خونریزی، عدم نیاز به بیهوشی و عوارض محدود از مزایای دیگر کامپوزیت ونیر به شمار می آید.

کامپوزیت ونیر دندان

معایب کامپوزیت ونیر

با اینکه این روش نسبت به درمان هایی همچون لمینت دندان قیمت پایینی دارد اما به این نکته نیز باید توجه داشت که استحکام کامپوزیت ونیر نسبت به دیگر روش ها کمتر است و دارندگان کامپوزیت ونیر باید نسبت به مصرف مواد غذایی سفت و سخت مراقبت بیشتری داشته باشند.

کامپوزیت ونیر زودتر از درمان های دیگر تغییر رنک می دهد و از این رو بیماران که از کامپوزیت ونیر استفاده می کنند باید بیشتر از افراد دیگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایند تا برای مدت طولانی تری دندان زیبا داشته باشند.

کلام آخر

مزایای کامپوزیت ونیر باعث محبوبیت این درمان در بین کاندیدهای کامپوزیت ونیر شده است. از این رو در کلینیک تخصصی ایران زمین سعی داریم از بهترین برندهای کامپوزیت ونیر استفاده نموده و بیماران را درمان نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید