لمینت دندانی

لمینت دندانی

لمینت دندانی یک از روش های دیگر زیبا سازی دندان ها به شمار می آید. این روش یکی از مستحکم ترین انواع پوشش برای دندان های جلویی است و با انجام آن صاحب لبخند هالیوودی خواهید شد. با انجام لمینت دندان می توانید مشکلاتی همچون کجی دندان، زردی و نا منظم بودن آن، ترک های روی مینای دندان و … را پوشش دهید و دندان های جلویی شما همگی در یک اندازه، سفید و یکدست شود. این درمان که با نام ونیر سرامیکی نیز شناخته می شود پوسته نازیکی است که در لابراتوار ساخته می شود و پزشک آن را روی دندان نصب می کند. در صورتی که نیاز به تراش روی دندان نباشد پزشک با برداشتن مقدار کمی از مینای دندان آن را برای نصب لمینت آماده می کند. اما در صورتی نیاز دندان ها باید برای انجام لمینت آماده شود. این آمادگی شامل از بین بردن پوسیدگی های دندان، پر کردن و یا عصب کشی هم می شود. داندان پزشک قبل از انجام لمینت ابتدا عکس کاملی از فک تجویز نموده و شرایط لثه و دندان ها را برای انجام لمینت بررسی می کند. در صورتی که هر یک از آنها دچار مشکل باشد ابتدا باید تمام مشکلاتی دندانی بر طرف شود و التهاب و بیماری لثه نیز باید درمان شود.

چه کسی می تواند از لمینت دندانی استفاده نماید؟

  • هر فردی که در دندان های پیشین دچار پوسیدگی هستند. این افراد بعد از انجام درمان های ریشه می توانند از لمینت استفاده نمایند. البته این در صورتی است که مینای دندان به اندازه کافی باقی مانده باشد در غیر اینصورت روکش دندان پیشنهاد می شود.
  • افرادی که دندان های جلوی آنها زرد رنگ شده است و زیبایی چندانی ندارد. زردی مینای دندان ممکن است بر اثر بیماری های دیگر اتفاق بی افتد و حتی اگر فرد دندان های خود را مداما مسواک بزند به اندازه کافی سفید نباشد.
  • افرادی که دندان های جلویی آنها فاصله ای بیشت از اندازه دارد نیز می توانند از لمینت استفاده نموده و دندان های مرتب داشته باشند.
  • افرادی که مینای دندان های آنها در اثر سانحه و یا عدم رعایت رژیم غذایی دچار شکستگی و ترک شده است می توانند از لمینت استفاده نمایند.
مزایای لمینت دندانی

مزایای لمینت دندانی

هر روش درمانی دارای مزایایی است که آن را نسبت به دیگر درمان های دهان و دندان مجزا می سازد. لمینت نیز دارای مزایای خاص خود است که دراین مطلب به مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود.

  • لمینت استحکام بیشتری نسبت به دیگر روش های درمانی مانند کامپوزیت دارد.
  • زیبایی که لمینت در دندان ها ایجاد می کند بسیار طبیعی است و مورد پسند بیشتر هنرمندان ایرانی و اروپایی قرار گرفته است.
  • بعد از انجام لمینت دندان ها کمتر دچار آسیب و خرابی می شود.
  • این درمان در برابر رنگ پذیری مقاومت بسیاری دارد و گزینه مناسبی برای افرادی است که مرتبا چای، قهوه و سیگار مصرف می کنند.
  • مشکلاتی چون کجی دندان ها را نیز می توان به کمک لمنیت برطرف نمود.

مراقبت های بعد از انجام لمینت

به دلیل تکنولوژی بسیار پیشرفته ای که در ساخت لمینت استفاده می شود مقاومت بسیار زیادی در برابر شکستگی، رنگ پذیری و سایش نشان می دهد اما مراقبت از دندان های لمینت شده باعث سلامت ریشه آن و همچنین زیبایی و درخشندگی طولانی مدت دندان ها خواهد شد. با رعایت نکاتی ساده مانند مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، مراجعات دوره ای به پزشک، عدم فشار مضاعف به لثه و رعایت رژیم غذایی نرم می توانید عمر لمینت خود را چندین برابر نمایید.

کلام آخر

لمینت به عنوان یکی از محبوبترین روش های درمانی زیبا سازی دندان های جلویی در کلینیک تخصصی ایران زمین با بهترین انواع لمینت انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید