لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از روش های مدرن برای زیبا کردن لبخند می باشد. با این روش می توان مشکلات و نقایص جزئی دندان ها را پوشاند و رنگ ظاهری آن ها را اصلاح کرد. حال این سوال پیش می آید که لمینت دندان چیست؟ و یا چه مزایا و معایبی دارد. در این مقاله در خصوص مشکلاتی که با این روش مرتفع می گردند، مزایا و معایب این تکنیک توضیحاتی داده می شود. دندانپزشک می تواند از ونیر متحرک و موقتی بر روی دندان بیمار استفاده نماید و این بیمار است که رنگ و طرح لبخند خود را تعیین می کند.

می توانید در این زمینه با دندانپزشک نیز مشورت نمایید تا نتیجه کار طبیعی و زیبا به نظر برسد. سپس مراحل قالب گیری و قرار دادن لمینت ثابت بر روی دندان انجام می شود. در صورتی که در این مرحله نیز نیاز به اصلاح باشد، دندانپزشک بر روی آن اعمال می نماید.

چه مشکلاتی را می توان با نصب لمینت می توان پوشش داد ؟

معمولا ونیرها در موارد زیر کاربرد دارند:

 • در زمانی که نیاز به تغییر رنگ دندان است  مانند لکه هایی که بر اثر مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین و … ایجاد می شود، دندان توسط رزین در سطح وسیعی پر شده و این موضوع باعث تغییر رنگ دندان شده و …
 • ساییدگی در دندان ها که شکل ظاهری این ناحیه را تغییر داده است.
 • لب پر شدن یا شکستگی دندان ها
 • دندان های بهم ریخته یا نامرتب مثل دندان هایی که جلو امده اند و …
 • دندان هایی که فاصله دارند بخصوص در دندان های جلویی
لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

لمینت دندان برای چه افرادی کاربرد ندارد

در عین حال که این روش باعث زیبا تر کردن لبخند افراد می شود، برای افرادی نیز این روش کاربرد ندارد:

 • افرادی که دارای مشکلاتی مانند بیماری های لثه یا پوسیدگی هستند.
 • افرادی که مینای دندان به اندازه کافی ندارند.
 • افرادی که دندان قروچه دارند و فک خود را بسیار بهم فشار می دهند. این افراد باید از نایت گارد استفاده نمایند.

مزایای لمینت دندان

همانطور که گفتیم قبل از لمینت ثابت از لمینت متحرک بر روی دندان استفاده می شود تا در صورت نیاز به تغییرات، اصلاحات نهایی بر روی آن انجام گیرد. بنابراین می توانید رنگ و طرح دلخواه خود را قبل از ثابت شدن لمینت تغییر دهید. در نهایت می توان گفت لمینت های دندانی مزایای زیر را غیر از پوشش مشکلات جزئی دندان که کاربرد اصلی آن است، را دارا می باشند:

 • ظاهری  بسیار شبیه دندان طبیعی
 • مقاومت بالای ونیر های سرامیکی در برابر لکه و تغییر رنگ لمینت
 • تحمل سرامیک توسط بافت لثه
 • امکان تغییر رنگ دندان های تیره و داشتن دندان های سفید
لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

معایب لمینت دندان

لمینت های متحرک ممکن است در برابر رنگ مقاومت زیادی نداشته باشند. بنابراین تا زمانی که از لمینت متحرک استفاده می کنید از خوردن غذاهای رنگی یا هرچیزی که رنگ زیادی دارد مانند چای و قهوه تا حد امکان دوری کنید. همچنین  از مصرف غذاهای چسبناک و سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد نیز پرهیز نمایید چون باعث آسیب به لمینت های متحرک شده و آن ها را از جای خود تکان می دهد. ممکن است در زمان خوردن غذاهای سرد و گرم نیز احساس خوبی نداشته باشید که نیاز به مراعات این مسایل دارید. هزینه بالا و عدم ترمیم لمینت های ثابت را می توان از عیوب این روش به شمار آورد. در زمان انتخاب رنگ لمینت دقت نمایید چون بعد از قرار دادن لیمنت ثابت امکان تغییر رنگ وجود ندارد.  

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین انواع درمان های زیبایی به بیماران ارائه می شود. شما می توانید در این کلینیک کامپوزیت، کامپوزیت ونیر و لمینت را انجام دهید. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید