استحکام لمینت دندان در برابر چه عواملی بیشتر است کامپوزیت است؟

استحکام لمینت دندان در برابر چه عواملی بیشتر است کامپوزیت است؟

استحکام لمینت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که در مقایسه با سایر روش ها از جمله کامپوزیت دندان مطرح می شود. اینکه این روکش ها در برابر فشار و ضربه تا چه اندازه استحکام دارند و یا اینکه مقاومت در برابر تغییر رنگ در این روکش ها چگونه می باشد از جمله مسایلی است که مطرح می گردد. در این مقاله می خواهیم در این زمینه مطالبی را بیان نماییم. ابتدا باید توضیح دهیم که لمینت دندان می تواند مشکلات جزیی دندان از جمله ترک خوردگی، لب پر شدن ، بد رنگی، فاصله بین دندانی و … را پوشش دهد. بنابراین خود نیز باید به اندازه قوی و مستحکم باشد که کمتر دچار این مشکلات گردد. زیرا در صورت بروز این مشکل ناچار به تعویض روکش خواهیم بود که این موضوع می تواند باعث آسیب پذیر تر نمودن مینای دندان گردد.

استحکام لمینت دندان در برابر ضربه

روکش لمینت دندان طی فرآیندی بسیار پیشرفته و مدرن در لابراتوار ساخته می شود. به همین دلیل سعی می شود استحکام و مقاومت آن بالا باشد تا بتواند در برابر ضربه و فشار مقاومت داشته باشد. موادی که در ساخت روکش لمینت دندان استفاده می شود، به گونه ای انتخاب می شوند که بتوانند ضمن سازگاری با بدن از دوام بالایی برخوردار باشند. زیرا ماندگاری این روش بین 10 تا 20 سال تخمین زده می شود. برای داشتن این طول عمر بالا باید بهترین مواد بکار برده شود. مراقبت صحیح  از روکش دندان نیز تاثیر زیادی در این ماندگاری دارد. هرچند لمینت دندان استحکام کافی را دارد، ولی عدم مراقبت صحیح می تواند باعث شکستگی و یا لب پر شدن روکش شود. در این صورت دندانپزشک مجبور به تعویض روکش لمینت دندان می گردد.

استحکام لمینت دندان

استحکام لیمنت دندان در برابر رنگ

یکی از مشکلاتی که باعث مراجعه افراد برای نصب لمینت دندان می شود، بدرنگی و یا زرد شدن رنگ دندان ها است. این مشکل می تواند به صورت مادرزادی و یا در اثر عدم مراقبت درست و نیز استعمال دخانیات برای فرد پیش آمده باشد. لمینت دندان یکی از بهترین گزینه ها در این خصوص به شمار می رود. پوشش مناسب این روکش و نیز مقاومت آن در برابر تغییر رنگ دلیل این انتخاب است. لمینت دندان تا اندازه ضخامت دارد که رنگ های زرد دندان را پوشش داده و مانع از دیده شدن آن ها شود. همچنین استحکام آن در برابر تغییر رنگ در اثر خوردن و آشامیدن مواد و نوشیدنی های رنگی باعث می شود که افراد تمایل زیادی برای نصب آن داشته باشند. هر چند مراقبت و پرهیز از استفاده بی رویه از این مواد رنگی تاثیر زیادی در دوام روکش لمینت دندان خواهد داشت.  

استحکام لمینت دندان

مقاومت لمینت دندان در برابر ساییدگی

ساییدگی دندان ها می تواند در اثر علل مختلف ایجاد شود. با نصب لمینت دندان می توان این مشکل را برطرف و دندان ها را هماهنگ و هم تراز نمود. مساله ادامه یافتن برخی مشکلات بعد از نصب لمینت دندان می باشد. از جمله دندان قروچه که یک نوع رفتاری هیجانی بوده و فرد در زمان هایی که خواب است یا استرس دارد، ناخوداگاه دندان ها را به هم فشار داده و یا بهم می ساید. هرچند روکش لمینت دندان استجکام کافی را در برابر این مشکل دارد، ولی ترجیحا بهتر است ابتدا این مساله را رفع و سپس روکش را نصب نمایید تا آسیبی به ان وارد نشود. در صورت نیاز می توانید از نایت گارد یا محافظ دندان نیز استفاده نمایید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین برندهای لمینت دندان استفاده می کنیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه لمینت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید