مراحل نصب لمینت دندان چگونه است؟

مراحل نصب لمینت دندان چگونه است؟

افرادی که به دنبال لمینت دندان های خود هستند، معمولا می خواهند بدانند مراحل نصب لمینت دندان چگونه است؟ به چند جلسه درمانی نیاز است تا این مراحل انجام شود و … در این مقاله می خواهیم به این پرسش، پاسخ دهیم . در کل می توان گفت مراحل نصب لمینت دندان ، چهار مرحله مختلف می باشد و در کل بیمار نیاز دارد تا دو مرتبه به مطب دندانپزشک مراجعه نماید. مگر اینکه بخواهد از روکش کامپوزیت استفاده نماید که این نوع لمینت دندان فقط به یک مرحله نیاز دارد.  برای روشن شدن مطلب این چهار مرحله را توضیح می دهیم.

  • بررسی وضعیت  لثه  و آماده نمودن آن
  • آماده نمودن دندان برای قرار دادن لمینت
  • ساخت لمینت در لابراتوارهای مخصوص
  • نصب لمینت دندان
مراحل نصب لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

بررسی وضعیت  لثه

این مرحله، اولین مرحله قرار دادن لمینت دندان می باشد. نیاز است لثه های بیمار از نظر تراز بودن و سایر فاکتورها مورد بررسی قرار گیرد. برای انطباق دندان ها در کنار هم نیاز به این کار داریم. برای اینکه نتیجه نهایی کار را هم مشاهده نمایید، می توان از ونیرهای آزمایشی که در مطب وجود دارد استفاده نمود. در صورتی که وضعیت مورد قبول واقع شد، دندانپزشک مدل واقعی را طراحی می نماید. ابزارهای خاصی برای این کار وجود دارد. پیش نمایش لمینت دندان، این امکان را به بیمار می دهد تا نتیجه نهایی را مشاهده نماید. در صورتی که از روکش کامپوزیت استفاده نمایید. در همین جلسه روکش پیش ساخته روی دندان ها قرار می گیرد و کار به انتها می رسد. ماندگاری این روش کمتر از زمانی خواهد بود که برای روکش های دندان قالب مخصوص گرفته می شود. در این مدل ها امکان تغییر نخواهیم داشت.

آماده نمودن دندان برای قرار دادن لمینت

مرحله دوم آماده کردن دندان برای قرار دادن لمینت می باشد. برای اینکه دندان آماده شود، نیاز است مینای دندان نازک شود تا در صورت نصب لمینت، دندان ها زخمت و بد شکل نشوند. بنابراین دندانپزشک مقداری از مینای دندان را تراش خواهد داد. البته این تراش در حد نیم تا 7 دهم  میلی متر بوده و در حداقل مقدار ممکن انجام می شود. این کار باعث می شود که دندان در برابر گرما و سرما از خود حساسیت نشان داده و برای بیمار اذیت کننده باشد. یا در زمان گاز زدن و جویدن دندان بیمار را دچار مشکل نماید. دندانپزشک برای رفع این مشکل از لمینت موقتی استفاده می کند تا روی مینای تراشیده شده را پوشش دهد.

مراحل نصب لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

ساخت لمینت در لابراتوارهای مخصوص

بعد از این مرحله نوبت قالب گیری از دندان ها می باشد. مقداری مواد قالب گیری نرم بر روی دندان ها قرار داده می شود و فرصتی ایجاد می شود تا این مواد سفت شوند و شکل دندان را به خود بگیرند. قالب آماده شده به لابراتوار مخصوص ارسال می گردد تا لمینت نهایی آماده شود. این مرحله یک تا دو هفته به طول می انجامد. لمینت موقت می تواند در این مدت به عنوان روکش روی مینای دندان را گرفته و مشکل را تا زمان آماده شدن لمینت دائم برطرف نماید.

قرار دادن لمینت بر روی دندان ها

بعد از آماده شدن ونیرها، دندانپزشک مجددا شکل و وضعیت ظاهری دندان را بررسی می نماید تا مطمئن شود که مشکل لثه ها از هر لحاظ مرتفع شده است. سپس لمینت روی دندان ها قرار می گیرد. برای اینکار از چسب مخصوص استفاده می شود. برای سفت شدن چسب از نور محکم کننده ای که باعث تحریک و انجام واکنش های شیمیایی در عامل اتصال می شود، بهره می گیرد. با این نورف چسب در مدت بسیار کوتاهی سفت خواهد شد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین لمینت دندان با بهترین متریال تهیه شده و نصب می شود. این کار توسط یکی از بهترین پزشکان این حوزه انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید