مراقبت از لمینت دندان به چه شکلی انجام می شود؟

مراقبت از لمینت دندان به چه شکلی انجام می شود؟

همه جراحی های زیبایی در حوزه دهان و دندان را می توان با رعایت مسایل بهداشتی تا مدت ها حفظ نمود. مراقبت از لمینت دندان نیز یکی از این اقدامات می باشد تا از بروز آسیب به ان جلوگیری شده و نیاز به تعویض نداشته باشید. در کنار رعایت بهداشت نیاز است نکات زیر را نیز مدنظر قرار دهید تا طول عمر لمینت دندان طولانی گردد و شکل ظاهری آن تغییر نکند. اهم این اقدامات به شرح ذیل است:

در خوردن غذا دقت کنید

با لمینت دندان نیز مثل دندان طبیعی خود برخورد کنید. از خوردن مواد غذایی سفت و یا اشیا محکم به شدت بپرهیزید. چون گاز زدن به این مواد یا جویدن ان ها باعث ترک خوردن روکش و یا لب پر شدن ونیر خواهد شد. زیرا فشاری که وارد می گردد باعث می شود روکش ونیر دچار آسیب و ترک گردد.

غذاهای چسبناک نیز می تواند باعث آسیب رسیدن به دندان های لمینت شده گردد. چسبندگی این مواد باعث ایجاد مشکل برای قسمت باندینگ دندان شده و همچنین احتمال پوسیدگی دندان را بالا می برد.

مراقبت از لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از راه های مراقبت از دندان های روکش شده می باشد. این کار مانع تجمع باکتری و پلاک بر روی دندان می گردد. نیاز است به صورت مرتب مسواک بزنید و نخ دندان نیز استفاده نمایید. استفاده از دهانشویه نیز با صلاحدید دندانپزشک انجام می گیرد. این اقدامات باعث حذف ذرات غذا، باکتری و پلاک و نیز مانع عفونت در دندان ها و لثه ها شده و طول عمر و ماندگاری لمینت را بالا می برد.  

مراجعه دوره ای به دندانپزشک

مراجعه مرتب به دندانپزشک و معاینه و بررسی دندان ها توسط او یکی از راه های مراقبت از لمینت دندان می باشد. پس نیاز است جلسات معاینه را بنا به صلاحدید پزشک بصورت سالانه یا دو بار در سال انجام دهید.  ممکن است مواردی مانند التهاب لثه در ظاهر مشاهده نگردد ولی همین مورد می تواند باعث آسیب به روکش دندان گردد و نیاز باشد تا لمینت تعویض گردد. بنابراین در صورت مشاهده علایم بیماری های لثه سریعا به دندانپزشک اطلاع دهید تا از مشکلات بعدی جلوگیری گردد. 

دندان قروچه ممنوع

دندان قروچه یکی از عوامل تهدید از برای اکثر جراحی ها و روش های زیبایی در حوزه دهان و دندان می باشد. بعضی از افراد به علت عواملی مانند استرس و … در طول شب دندان های خود را بهم می سایند. این کار باعث آسیب رسیدن به روکش دندان و کاهش طول عمر آن  می گردد. بهتر است برای رفع این مشکل از نایت گارد استفاده نمایید و در مرحله بعد برای رفع کلی ان از پزشک کمک بخواهید. نیاز است سایر روش های درمانی برای رفع مشکلات روانی این مساله مورد بررسی قرار گیرد.

مراقبت از لمینت دندان - کلینیک ایران زمین

چای و قهوه را کمتر کنید

از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه بر روی دندان می گردد بپرهیزید. لمینت های سرامیکی در برابر لک های ناشی از مواد غذایی مقاوم هستند. مشکل در چسب هایی است که برای لمینت دندان استفاده می شود. این چسب ها در اثر خوردن مواد غذایی رنگی دچار لک و تیرگی می گردند. بنابراین تا جایی که امکان دارد حتی از نوشیدن چای و قهوه خودداری یا به حداقل برسانید. استفاده از نی بجای نوشیدن این مایعات توصیه می گردد.

دخانیات ممنوع

ترک دخانیات یکی از عوامل تاثیر گذار در مراقبت از لمینت دندان،  حفظ ظاهر و جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان می شود. پس توصیه می شود تا حد امکان دخانیات علی الخصوص سیگار ار ترک نموده یا به حداقل ممکن برسانید. 

کلام آخر

در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید