ایمپلنت دندان چند مرحله دارد ؟

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد ؟

یکی از روش های دائمی کاشت دندان به جای دندان یا دندان هایی که از دست رفته اند، ایمپلنت دندان می باشد. اینکه ایمپلنت دندان چند مرحله دارد می تواند یکی از سوالاتی باشد که برای بیماران پیش می آید. اطلاع از این مراحل و مدت زمانی که نیاز است برای هر مرحله صرف شود، می تواند برای بیمار در برنامه ریزی زمانی کمک نماید. در این مقاله می خواهیم مراحل مخلف این روش را توضیح دهیم. ولی مهم ترین نکته ای که قبل از انجام ایمپلنت دندان باید مد نظر گیرد، انتخاب دندانپزشک و ایمپلنتیست متخصص و با تجربه می باشد که می تواند در کاهش مدت زمان دوران بهبودی و عوارض پس از جراحی به بیمار کمک شایانی نماید. این روش غیر از زیبایی ظارهی می تواند جنبه درمانی داشته و در بهبود بیماری های گوارشی، پیشگیری از عفونت های دهان و دندان و … تاثیر خواهد داشت.

نصب پایه ایمپلنت دندان

در صورتی که بنا به تشخیص ایمپلنتیست، فرد شرایط لازم را برای کاشت دندان داشته باشد اولین مرحله قرار دادن پایه یا پست می باشد. از جمله این شرایط می توان به داشتن استخوان فک کافی، عدم مشاهده عفونت در لثه، سن مناسب بیمار از جهت رشد کافی استخوان های فک و … اشاره نمود. در این مرحله که تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و 1 تا2 ساعت زمان جراحی است، قسمتی از لثه برای قرار دادن پایه برش داده می شود. سپس استخوان فک با استفاده از ابزار مخصوص سوراخ شده تا فضا برای قرار دادن پایه آماده گردد. سپس پایه در این قسمت قرار داده می شود و بخیه های مورد نیاز زده خواهد شد. برای جوش خوردن پایه و استخوان فک به مدت 5 تا 7 ماه زمان نیاز داریم.

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد - کلینیک ایران زمین

جنس پایه از تیتانیوم بوده و در برابر اسید دهان و زنگ زدن و … مقاوم است. بنابراین این مدت زمان آسیبی به آن نخواهد رساند. مهم ترین نکته، رعایت بهداشت دهان و دندان در این مرحله می باشد. بروز عفونت های لثه می تواند در روند بهبودی بیمار تاثیر مستقیمی داشته باشد.  

قرار دادن ابانمنت بر روی پایه

اباتمنت حلقه واسط بین ریشه دندان و تاج می باشد. بهتر است بگوییم به عنوان حمایت کننده و پشتیبان تاج عمل می نماید. جنس آن می تواند از تیتانیوم، طلا، سرامیک یا فولاد باشد که مواد سختی دارند و به راحتی آسیب نمی بینند. پس از اینکه ایمپلنتیست از جوش خوردن استخوان فک و پایه اطمینان حاصل نمود، می تواند اباتمنت را بر روی پایه نصب نموده و پیچ بزند.

نصب تاج دندان بر روی ابانمنت

مرحله نهایی ایمپلنت دندان، قرار دادن تاج دندان است. تاج دندان موادی هم جنس مینای دندان خواهد داشت. مقاومت و استحکام آن بالا بوده و به راحتی آسیب نمی بیند. بعد از قرار دادن تاج، دندان از دست رفته، احیا شده و با مزیت های بیشتری نسبت به دندان طبیعی برای بیمار کاربرد خواهد داشت.

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد - کلینیک ایران زمین

پیوند استخوان یا لیفت سینوس

یکی از درمان هایی که ممکن است در طول کاشت دندان نیاز باشد، پیوند استخوان است. این درمان در زمانی انجام می شود که تراکم استخوان فک به اندازی نمی باشد که بتوان پایه را در داخل ان نصب نمود. این مشکل می تواند به علت تحلیل لثه و یا بیماری های مربوط به آن باشد که به مرور استخوان فک را نیز تخریب می نماید. در این روش درمانی می توان از استخوان خود بیمار، افراد دیگر، حیوانات و … استفاده نمود و استخوان فک را تقویت کرد. در صورتی که این روش  بکار برده شود، روند درمان به مدت 4 ماه به تعویق خواهد افتاد. ولی در نهایت این کار لازم و ضروری بوده و بدون پیوند استخوان امکان کاشت دندان وجود نخواهد داشت.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین مراحل ایمپلنت دندان طبق استاندارد جهانی انجام می شود. استفاده از پزشکان متخصص در این کلینیک به انجام بهتر ایمپلنت دندان کمک می کند. در صورتی که تمایل دارید از مشاوره رایگان این کلینیک استفاده کنید و یا به سوالاتی همچون ایمپلنت دندان چند مرحله دارد می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید