مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به عنوان یک درمان دائمی شاید زمان درمان طولانی داشته باشد اما مراحل ایمپلنت دندان بیشتر از 6 مرحله نخواهد شد. پزشک برای جوش خوردن درست پایه ایمپلنت و همچنین بهبود وضعیت لثه بعد از خارج نمودن دندان و همچنین کاشت پایه ممکن است زمانی را صبر نماید اما این توقف به سود بیمار است. در این مقاله مراحل انجام ایمپلنت را شرح خواهیم داد تا بتوانید برای انجام ایمپلنت برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

مرحله اول

مشاوره برای کشیدن دندان و همچنین نوع جایگزین نمودن دندان کشیده شده اولین اقدامی است که دندانپزشک به آن مبادرت می ورزد. بیمار اگر ایمپلنت را برای درمان انتخاب نمود، پزشک برندهای مختلفی که بیمار می تواند انتخاب نماید را به او معرفی می کند. بیمار باید بر اساس بودجه خود یکی از گزینه ها را انتخاب نماید.

مرحله دوم

بعد از تشخیص اینکه دندان شما قابلیت درمان ندارد باید دندانپزشک آن را خارج نماید. قبل از کشیدن دندان ابتدا عکسبرداری انجام می شود. در عکسبرداری کاملا مشخص خواهد شد که آیا دندان شما این قابلیت را دارد که بلافاصله بعد از کشیدن کاشت پایه انجام شود و یا خیر. در صورتی که جواب مثبت بود پایه ی برند ایمپلنتی که انتخاب نموده اید در لثه کاشته می شود و دندانپزشک متخصص ایمپلنت، بین 2 تا 6 ماه به شما زمان می دهد که این پایه به فک جوش بخورد. در غیر اینصورت دندان کشیده شده و برای دو ماه آینده زمان نیاز است که لثه ترمیم یافته و آماده جراحی بعدی شود.

مرحله سوم

بعد از بهبود لثه پزشک استخوان فک شما را بررسی می کند. استخوان فک باید بیشتر از 9 میلیمتر ارتفاع داشته باشد تا امکان کاشت پایه ایمپلنت در فک مقدور شود. اگر این شرایط در فک شما وجود نداشته باشد پزشک برای پیوند استخوان و یا لیفت سینوس اقدامات لازم را انجام می دهد. این عمل های جراحی خود زمان ایمپلنت شما را طولانی تر خواهد نمود. ممکن است بیشتر از 6 ماه زمان نیاز باشد تا پیوند استخوان انجام شده و استخوان فک آماده جراحی ایمپلنت شود. اما اگر استخوان بیشتر از 5 میلیمتر ارتفاع داشته باشد بلافاصله بعد از تزریق استخوان، پایه پیوند داده می شود. در ادامه اگر استخوان آماده پیوند باشد پزشک پایه را پیوند می دهد.

مرحله سوم

در این مرحله پزشک لثه را کنار می زند و پایه را از لثه بیرون می آورد. در این مرحله ممکن است اباتمنت دندان متصل شود و از فک و یا دندان قالب گیری می شود.

مراحل ایمپلنت دندان

مرحله چهارم

در این مرحله پزشک روکش آماده شده را به پایه متصل می نماید. این اتصال ممکن است از طریق چسب باشد که بیشتر برای دندان های جلویی مرسوم است. گاهی پزشک روکش دندان را به کمک پیچ به پایه متصل می نماید. برای این کار در روکش دندان سوراخی ایجاد می شود و به کمک پیچ مخصوص دندان به اباتمنت متصل می شود.

مراحل ایمپلنت دندان بسته به تعداد دندان های کشیده شده و وضعیت استخوان فک ممکن است در دو جلسه اتمام یابد و یا تا 6 جلسه مراجعه نیاز باشد. زمان نیز به همین نحو ممکن است در کمتر از 3 ماه ایمپلنت دندان شما انجام گرفته و یا تا 9 ماه به طول بیانجامد.

کلام آخر

کلینیک تحصصی ایران زمین با در نظر گرفتن شرایط بیمار سعی دارد ایمپلنت را در کمترین زمان انجام دهد. متاسفانه طولانی شدن مراحل و زمان ایمپلنت ممکن است باعث اذیت شدن بیمار در زمان تغذیه و همچنین از بین رفتن اعتماد به نفس او شود. اما در صورتی که شرایط بیمار مساعد باشد متخصصان ایران زمین سعی خود را می نمایند که بیمار در کمترین زمان صاحب دندانی زیبا و با دوام شود.

دیدگاهتان را بنویسید