اجزای ایمپلنت دندان چیست و از چه موادی ساخته می شوند؟

اجزای ایمپلنت دندان چیست و از چه موادی ساخته می شوند؟

با ورود ایمپلنت دندان به عرصه ی درمان های دندانپزشکی و ساخت اجزای ایمپلنت دندان استاندارد و مقاوم، تحول بزرگی در صنعت دندانپزشکی بوجود آمد و جای گزین کردن دندان از دست رفته امکان پذیر شد. امروزه در میان گزینه های متعددی که برای ترمیم و جای گزینی دندان وجود دارد می توان به جرات گفت که ایمپلنت جزء یکی از بهترین و موثرترین گزینه هاست. این برتری ایمپلنت نسبت به سایر روش ها به چند دلیل عمده است که یکی از آن ها نوع ساختار و اجزای ایمپلنت است که به آن امکان کارآمدی، استحکام و حتی مادام العمری بودن را می دهد. در ادامه به بررسی اجزای مختلفت ایمپلنت، انواع و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

اجزای اصلی ایمپلنت

ایمپلنت ها در اصل قطعه ای فلزی متشکل از سه بخش اصلی هستند که در هماهنگی و اتصال با هم ساختار کلی ایمپلنت را تشکیل داده و جای گزینی برای دندان از دست رفته می شوند. برای آشنایی بیشتر با ایمپلنت باید در ابتدا با اجزای ایمپلنت  آشنا شد. این اجزا عبارتند از:

فیکسچر

یکی از مهم ترین اجزای ایمپلنت قطعه ای به نام فیکسچر است. اهمیت این بخش از ایمپلنت از آن جهت است که نقش پایه و ریشه را در ایمپلنت ایفا می کند و در واقع یک ریشه ی دندان مصنوعی محسوب می شود. در فرآیند جای گذاری فیکسچر ابتدا دندانپزشک با استفاده از دریل حفره ای را در همان محلی که قبلا ریشه ی طبیعی دندان از دست رفته قرار داشت ایجاد می کند سپس این قطعه پیچی شکل در آن مکان کار گذاشته می شود. فرآیند احاطه شدن فیکسچر توسط بافت استخوانی اطراف آن که به زبان ساده جوش خوردن و در اصطلاح علمی به آن اسئواینتگریشن گفته می شود حدود 3 الی 5 ماه زمان می برد. پس از طی این مدت و بهبودی کامل بافت نرم و استخوانی اطراف پایه ایمپلنت نوبت به نصب اباتمنت و سایر اجزا ایمپلنت می رسد.

اجزای ایمپلنت دندان

جنس این قطعه از تیتانیوم خالص و یا ترکیبی از تیتانیوم، آلومینیوم و وانادیوم برای افزایش استحکام و مقاومت آن است. سطح فیکسچر ها معمولا صاف و در برخی موارد زبر و همراه با شیارهای میکروسکوپی برای تسریع در فرآیند جوش خوردن است. همچنین این سطوح معمولا با ماده ای به نام هیدروکسی اپتات که نوعی ماده ی احیای استخوان است پوشانده می شود تا به عمل جوش خوردن سرعت بیشتری بدهد.

اباتمنت

از آنجایی که فیکسچر زیر خط لثه قرار دارد نمی توان پروتز یا همان تاج دندان را روی آن سوار کرد لذا به یک کانکتور یا اتصال گر نیاز است که رابط بین فیکسچر و تاج دندان باشد. این مسئولیت بر عهده ی قطعه ای به نام اباتمنت است. اباتمنت یک پیچ کوتاه است که بر روی خط لثه قرار گرفته و داخل فیکسچر پیچ می شود و سپس تاج دندان مصنوعی روی آن قرار می گیرد. برای نصب اباتمنت باید مرحله ی اسئواینتگریشن یا همان جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک به طور کامل صورت گرفته باشد. اباتمنت ها معمولا ساختاری هیبریدی، فلزی و یا سرامیکی دارند و گاهی به صورت یک قطعه ی کاملا جدا و در برخی موارد مخصوصا در نوع ایمپلنت های سرامیکی بصورت سرهم و متصل با فیکسچر تولید و عرضه می شوند.

اجزای ایمپلنت دندان

پروتز دندان

این قطعه آخرین بخش از اجزا ایمپلنت است. ظاهر و عملکرد پروتز یا تاج دندان دقیقا مانند دندان طبیعی است. معمولا از جنس سرامیک و یا پرسلین ساخته می شود و به دو روش استفاده از پیچ و یا استفاده از سمان دندانپزشکی بر روی اباتمنت نصب می شود.

کلام آخر

رسالت اصلی  مرکز تخصصی دندانپزشکی ایران زمین این است که شما را در راه رسیدن به این آرزوی دست یافتی یاری کند. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان درباره ایمپلنت دندان، ماندگاری آن، برند و هزینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید