روکش دندان یا کامپوزیت

روکش دندان یا کامپوزیت

از آنجایی که زیبایی دندان یکی از مهمترین فاکتورهایی است که افراد به آن اهمیت می دهند، کدام روش درمانی می تواند زیبایی و ماندگاری بیشتری داشته باشد؟ روکش دندان یا کامپوزیت ؟ انتخاب بهترین روش بین روکش دندان و کامپوزیت این امکان را به شما می دهد که سالیان سال بتوانید از دندان های زیبای خود استفاده نموده و همچنین به راحتی غذای خود را بجوید. در این مقاله قصد داریم این سوال شما را جواب بدهیم که روکش دندان بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ از این رو ابتدا ویژگی ها و مزایا و معایب هر یک از روش های درمانی را ذکر می کنیم.

ویژگی روکش دندان

روکش دندان یکی از روش های پر کاربرد در زیباسازی دندان است. این روش نه تنها به زیبا نمودن دندان کمک می کند بلکه در ماندگاری بالای دندان پوسیده نیز تاثیرگذار است. اصولا از روکش دندان بعد از ترمیم و درمان دندان های پوسیده و شکسته به کار می رود. انواع مختلف روکش دندان هر کدام در مواقع مختلف و همچنین در روی دندان مختلف کاربرد دارد. روکش های فلزی و روکش های ترکیب فلز و سرامیک بیشتر در دندان های عقب استفاده می شود. اما روکش تمام سرامیکی بیشتر در دندان های پیشین و به منظور زیباسازی بعد از عصب کشی و ترمیم آنها کاربرد دارد.

ویژگی کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان به دو صورت مورداستفاده قرار می گیرد. اول به صورت دست ساز که توسط پزشک و در دندانپزشکی انجام می شود. این نوع کامپوزیت علاوه بر زیبا نمودن دندان در مواردی برای پرکردن دندان ها، سوراخ ها و شکستگی های دیگر دندان ها نیز کاربرد دارد. نوع دیگر کامپوزیت، کامپوزیت ونیر است. این نوع کامپوزیت در لابراتوار ساخته شده و توسط پزشک روی دندان نصب می گردد. از هر یک از انواع کامپوزیت که استفاده شود، پزشک ابتدا مشکلاتی اعم از پوسیدگی دندان را به کمک عصب کشی بر طرف نموده و سپس مقداری از مینای دندان را تراش می دهد. در انتها با اتصال و یا مالیدن مواد کامپوزیتی سعی می کند شکل کلی دندان را در بیاورد. حال به کمک دستگاه دندان ها را پولیش داده و شکل ظاهری آن را طبیعی می نماید.

ویژگی کامپوزیت دندان

تفاوت روکش دندان با کامپوزیت دندان

هر یک از روش های کامپوزیت دندان و روکش دندان مزایای خاص خود را دارد. اما عمده تفاوت بین روکش و کامپوزیت در زمان کوتاه درمان با کامپوزیت است. بعد از رفع مشکلات دندان پزشک می تواند در همان روز دندان را به کمک کامپوزیت ترمیم نماید. اما برای ساخته شدن روکش در لابراتوار حداقل باید دو تا سه روز زمان بدهید. از دیگر تفاوت های این دو روش ماندگاری بالاتر روکش دندان است. بله روکش دندان در مقابل فشار و ضربه مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. بعد از زیبا سازی دندان هایتان با کامپوزیت شباهت بیشتری بین دندان ترمیم شده با دیگر دندان ها احساس خواهید نمود، چرا که در هنگام ساخت کامپوزیت در دندانپزشکی پزشک سعی می کند رنگ آن را شبیه به دیگر دندان ها در بیاورد. کامپوزیت ونیر ها نیز دارای رنگ بندی هستند و امکان انتخاب رنگ دندان برای دندانپزشک وجود دارد.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان

در انتخاب بین روکش دندان یا کامپوزیت باید به موارد زیادی دقت نمود. اگر در هنگام درمان دندان مقدار زیادی از تاج دندان از بین برود بهتر است که کامپوزیت را انتخاب نکنید. چرا که برای باقی ماندن کامپوزیت روی دندان ها باید مقدار قابل توجهی از تاج دندان سالم باشد. از دیگر عواملی که باید به آن دقت کنید بودجه مالیتان است. این دو روش از لحاظ قیمت تفاوت زیادی با هم دارند و روکش دندان روش قیمت مناسب تری به شمار می آید.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین انواع روش های درمانی از قبیل کامپوزینت دندان، کامپوزیت ونیر و روکش دندان به بیماران ارائه می شود. از این رو با مراجعه به این مرکز می توانید با مشورت گرفتن از متخصصین ما بهترین روش را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید