مراحل کامپوزیت دندان به چه صورت انجام می گیرد؟

مراحل کامپوزیت دندان به چه صورت انجام می گیرد؟

کامپوزیت درمانی است که در کمتر از یک جلسه باعث زیباتر شدن بیش از پیش شما خواهد شد. بله مراحل انجام کامپوزیت دندان در یک جلسه انجام می شود. اما پزشک در این یک جلسه به چه شکلی کامپوزیت را روی دندان شما نصب خواهد نمود.

مرحله اول : مشاوره

در صورتی که بیمار تمایل به انجام کامپوزیت داشته باشد پزشک میزان خرابی و آسیب دندان را بررسی می نماید. اصولا کامپوزیت برای درمان شکستگی دندان، داشتن ترک روی مینای دندان، پر کردن فاصله بین دندان ها و یا تغییر رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک در این مرحله سلامت ریشه دندان ار بررسی نموده و در صورت نیاز دندان ها را عصب کشی می نماید. لثه بیمار نیز باید شرایط نصب کامپوزیت را داشته باشد. دراین جلسه درباره نحوه درمان، هزینه ها آن نیز صحبت می شود.

مرحله دوم : انجام کامپوزیت دندان

پزشک بعد از مطمئن شدن از سلامت دندان برای اجرای کامپوزیت اقدام می نماید. ابتدا پزشک و بیمار باید در مورد رنگ کامپوزیت به توافق برسند. اگر بیمار دندان هایی بسیار سفید می خواهد باید مواد تهیه شده توسط پزشک تغییر داده شده و به رنگ سفید نزدیک شود اما دندان هایی با رنگ طبیعی زیباتر به نظر می آید. بعد از ساخت مواد باید دندان کاملا تمیز شود. این کار به کمک مواد شوینده مخصوص انجام می گیرد. پزشک تک تک دندان ها به کمک وسیله ای به نام سد از هم جدا نموده و کار خود را آغاز می نماید. این کار باید با قرار دادن لایه به لایه انجام گیرد. پزشک تا آنجایی که به نظر می رسد مناسب باشد مواد کامپوزیت را روی دندان قرار می دهد و سپس با امواج اشعه آن را در محل خود محکم می کند. در انتها باید دندان های کامپوزیت شده پولیش داده شوند تا هم تقارن بیشتری داشته باشند و هم براق و صیقل داده شده به نظر برسند.

در صورتی که برای پر کردن فاصله بین دندان ها، برطرف کردن شکستگی یک دندان و یا کامپوزیت یک دندان مراجعه نمایید مراحل کامپوزیت کمتری پیش رو دارید.

مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت ونیر

یکی از محبوترین روش های انجام کامپوزیت، کامپوزیت ونیر است. این درمان نسبت به کامپوزیت مراحل کمتری دارد و انجام آن برای پزشک آسان تر است چرا که لایه های کامپوزیت ونیر آماده است و پزشک باید آنها را در محل خود چسبانده و با اشعه محکم نماید. برای انجام کامپوزیت ونیر نیز نیاز به مراجعه در چند جلسه نیست و فقط در یک روز درمان خاتمه می یابد.

مرحله اول بررسی وضعیت دندان ها

در این مراجعه پزشک وضعیت سلامت دندان ها را بررسی می کند و در صورت نیاز دندان ها را درمان می کند. لثه نباید التهاب و بیماری داشته باشد. پزشک در این جلسه درباره هزینه درمان با کامپوزیت ونیر و برندهای مختلف آن صحبت می کند تا به توافق کاملی برسید. اگر مشکلی در این زمینه ها وجود نداشته باشد مراحل کامپوزیت ونیر آغاز می شود.

مرحله دوم اجرای کامپوزیت ونیر

ابتدا دندان ها باید کاملا تمیز شود. به همین منظر از مواد مخصوصی استفاده نموده و سطح دندان را از آلودگی ها پاک می کند. بعد از این مرحله پزشک تک تک دندان ها را برای اتصال کامپوزیت امتحان می کند. در بین تعداد دندان های موجود باید دندان مناسب با دندان بیمار را یافته و روی دندان قرار دهد. حال دندان ها به کمک یک سد از هم جدا شده و آماده انجام کامپوزیت ونیر می شوند. با قرار دادن کامپوزیت ونیر روی دندان به کمک امواج نوری آن را در دهان و روی دندان تثبیت می نماید.

کلام آخر

یکی از دلایل رواج کامپوزیت سرعت انجام آن است. در کلینیک تخصصی ایران زمین فقط در یک جلسه می توانید دندان هایی زیبا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید