شرایط ایمپلنت دندان شامل چه مواردی است؟

شرایط ایمپلنت دندان شامل چه مواردی است؟

توضیح شرایط ایمپلنت دندان برای بیمار اولین کاری است که در طی جلسات مشاوره به آن پرداخته می شود. بیمار حق دارد تمامی اطلاعات لازم را کسب و سپس تصمیم گیری نماید. ممکن است برخی از افراد به دلایل مختلف شرایط لازم برای انجام عمل ایمپلنت دندان را نداشته باشند. به همین دلیل در قدم اول باید تمام این شرایط توسط متخصص بررسی شوند. در صورتی که بیمار از هر لحاظ آمادگی دریافت ایمپلنت دندان را داشته باشد مراحل درمان آغاز می شود. از جمله شرایط ضروری که پزشک قبل از انجام ایمپلنت دندان بررسی می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

معاینه دندان ها و تشخیص تعداد دندان هایی که نیاز به جایگزین دارند

 طبیعتا اولین اقدامی که توسط دندانپزشک انجام می شود معاینه دندان هاست. در همان ابتدا یک عکس رادیولوژی از دندان های بیمار گرفته می شود تا تعداد و مکان استقرار دندان ها و ریشه های از دست رفته مشخص شود. این امر در تصمیم گیری جراح متخصص جهت تعیین نوع ایمپلنت دندان و نحوه انجام آن مؤثر است. یک دندان از دست رفته نیاز به یک ایمپلنت دندان و دو دندان از دست رفته نیاز به دو ایمپلنت دندان دارد. اما در صورتی که تعداد آنها بیشتر باشد احتمال دارد از ایمپلنت های کمتر از تعداد جای خالی دندان ها استفاده و بین آنها با استفاده از پروتز های مصنوعی پوشانده شود. تمام تصمیمات لازم با توجه به تمایل و رضایت بیمار اتخاذ خواهد شد.

شرایط ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

سلامتی جسمی و روحی بیمار

 بررسی سلامت عمومی فرد یکی از اقدامات مهم است که قبل از آغاز درمان انجام می شود. وجود برخی از بیماری ها و مصرف برخی دارو ها با عمل ایمپلنت دندان تداخل دارند. ضعف دستگاه ایمنی، داشتن بیماری دیابت کنترل نشده و… می توانند علاوه بر شکست ایمپلنت دندان، تبعات و عوارض دیگری را نیز در پی داشته باشند. در صورت نیاز، بیمار باید آزمایشاتی را انجام داده و نتیجه را به پزشک ارائه کند. در ضمن سلامت بافت لثه ها و عدم وجود عفونت و بیماری لثه از ضروریات موفقیت کاشت ایمپلنت دندان است. چنانچه هر کدام از مشکلات موانع ذکر شده وجود داشته باشند ابتدا باید نسبت به درمان آنها اقدام شود. در صورت وجود عفونت لثه، آنتی بیوتیک هایی به بیمار تجویز می شود.

شرایط استخوان فک

یکی دیگر از شرایط ایمپلنت دندان وجود استخوان فک سالم و مناسب جهت کاشت ریشه دندان است. ممکن است به دلیل فاصله زمانی زیادی که از کشیدن دندان تا کاشت ایمپلنت دندان ایجاد شده، استخوان فک تحلیل رفته باشد. یا استخوان فک از ضخامت مناسب برخوردار نباشد. البته با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه ایمپلنت دندان، این یک مشکل قابل حل است. در این شرایط از روش پیوند پودر استخوان یا سینوس لیفت استفاده می شود. این امر موجب افزایش جلسات ایمپلنت دندان خواهد شد .

شرایط ایمپلنت دندان - کلینیک ایران زمین

برآیند هزینه کلی و بودجه بیمار

ایمپلنت دندان یک جایگزین دائمی دندان از دست رفته است و بیشترین شباهت را به دندان واقعی دارد. در ضمن از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار است. به همین دلیل ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش های درمانی از هزینه های بالاتری برخوردار است. این هزینه ها باید به بیمار اطلاع داده شوند تا با توجه به بودجه ای که برای درمان دندان های خود در نظر گرفته است تصمیم گیری نماید. مزایایی که ایمپلنت دندان دارد موجب می شود که ارزش یک بار هزینه کردن را داشته باشد. در هر حال پس از توضیح دادن همه شرایط، تصمیم نهایی با بیمار خواهد بود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین تمامی نکات لازم طی جلسات مشاوره به بیمار توضیح داده می شود. استفاده از بهترین تجهیزات و وسایل دندانپزشکی و وجود تمامی امکانات لازم جهت کاشت ایمپلنت دندان تنها چند مورد از ویژگی های این کلینیک می باشد. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه ایمپلنت دندان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید