کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان ؟

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان ؟

برای این که بدانید برای دندان های شما انجام کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان باید ابتدا شرایط را بررسی کنید و بهترین گزینه را انتخاب نمایید. اگر دندان های شما لک دارد، ترک برداشته، شکسته شده یا لب پر می باشند بهترین گزینه انجام کامپوزیت ونیر است. زیرا کم هزینه و سریع و راحت انجام می شود. اما اگر دندان های شما آسیب زیادی دیده باشند لمینت دندان گزینه مناسبی است. در ضمن اگر می ‌خواهید دندان هایتان مانند طبیعی به نظر برسند لمینت گزینه خوبی است.

کامپوزیت ونیر و لمینت دندان کدام یک کم هزینه تر است

اگر به دنبال روشی کم هزینه و سریع برای زیبایی دندان های خود هستید نصب کامپوزیت ونیر گزینه مورد نیاز شماست، زیرا هزینه ونیر نصف هزینه لمینت می باشد ولی طول عمر کمتری دارد که بین 7 تا 10 سال می باشد و اگر آسیب ببیند نیازمند ترمیم می باشد.

اگر دنبال روشی با طول عمر بالا هستید لمینت گزینه خوبی است زیرا بین 10 تا 20 سال عمر می کند. اما هزینه آن نسبت به کامپوزیوت ونیر بالا می باشد و اگر آسیب ببیند نیازمند تعویض می باشد و دیگر ترمیم نمی شود. بنابراین انتخاب با شماست که کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت که برای دندان ها انجام دهید.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان

مقاومت کامپوزیت ونیر و لمینت دندان در مقابل لکه ها چگونه است

زمانی که کامپوزیت ونیر انجام داده اید باید خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی مانند چای، قهوه، شراب، آب میوه را نیز محدود کنید زیرا مصرف بیش از حد آن ها سبب رنگ پذیری ونیر ها می شوند و به مرور ونیر ها آسیب می بینند.

لمینت دندان نسبت به رنگ پذیری در برابر خوراکی های رنگی حساسیت کمتری دارند و دیرتر کدر می شوند. در صورتی که بیش از حد معمول از خوراکی های رنگی استفاده شود به مرور زمان امکان دارد لمینت نیز رنگ بگیرد. حال می توانید با توجه به نکات گفته شده تصمیم بگیرید که کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان، تا برای دندان های خود استفاده کنید.

مراحل و طول درمان کامپوزیت ونیر و لمینت چگونه است

زمانی که شما برای نصب کامپوزیت ونیر به دندان پزشکی مراجعه می کنید. ابتدا دندان پزشک دندان شما را معاینه و بررسی می نماید. اگر پوسیدگی یا پلاک بر روی دندان های شما باشد ابتدا با تراشیدن دندان پوسیدگی و پلاک را از بین می برد. در این مرحله دندان شما برای انجام کامپوزیت ونیر آماده می شود. سپس شما می توانید بین ونیر هایی که داخل دندان پزشکی موجود می باشد ونیری که با رنگ دندان های طبیعی خود تطابق دارد انتخاب کنید. در مرحله بعد دندان پزشک دندان را متخلخل می کند و سپس ونیر را روی دندان می چسباند. در انتها پرتو نوری شدیدی بر روی ونیر می تاباند تا ونیر با مینای دندان پیوند بخورد و سفت و سخت شود. تمام این مراحل طی یک جلسه انجام می شود که سریع ترین روش می باشد.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت دندان

در صورتی که شما روش لمینت را انتخاب کرده اید. دندان پزشک ابتدا دندان شما را بررسی می کند و سپس دندان را می تراشد تا دندان برای انجام روکش لمینت آماده شود.

در مرحله بعدی از دندان شما قالب گیری می شود تا روکش لمینت در آزمایشگاه ساخته و حاضر شود. کار جلسه اول تمام می شود و شما باید منتظر باشید تا روکش لمینت حاضر شود و دوباره به دندان پزشکی مراجعه کنید تا دندان پزشک روکش لمینت را روی دندان شما قرار دهد. مراحل انجام لمینت ممکن است طی 2 یا چند جلسه انجام شود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین هر دو روش کامپوزیت ونیر و لمینت انجام می شود. در صورت نیاز به دریافت اصلاعات بیشتر در این زمین می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید