رنگ کامپوزیت دندان چگونه باید انتخاب شود؟

رنگ کامپوزیت دندان چگونه باید انتخاب شود؟

انتخاب درست و ماهرانه رنگ کامپوزیت دندان موجب می شود که در نهایت دندان های شما کاملا طبیعی به نظر برسند. در غیر این صورت شما صاحب دندان هایی خواهید شد که دارای جلوه ای مصنوعی و ساختگی هستند. طبیعتا این امر موجب نارضایتی شما از کامپوزیت دندان هایتان خواهد شد. حتما این مطلب را می دانید که کامپوزیت دندان بیشتر از اینکه جنبه درمانی داشته باشد، روشی برای زیباسازی دندان هاست. و قطعا با ما هم عقیده اید که زیبایی دندان ها به معنای سفید بودن یا براق بودن بیش از حد آنها نیست. بلکه دندان ها زمانی زیباتر می شوند که رنگ انتخاب شده برای آنها تناسب بیشتری با رنگ دندان های طبیعی فرد داشته باشد. به اصطلاح به چهره فرد بیاید. محقق شدن این موضوع ملزم به فراهم بودن شرایط خاص و نکات مهمی است که در ادامه مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

اولین و مهمترین مسئله مؤثر در موفقیت یا عدم موفقیت یک روش درمانی تبحر و تخصص پزشک مربوطه است. به ویژه این امر درباره کامپوزیت دندان کاملا صادق است. چرا که کامپوزیت دندان در واقع یک اثر هنری است که دندانپزشک در طی یک یا دو جلسه چند ساعته خلق می کند. این امر نیازمند مهارت بسیار بالایی است. تمامی مراحل درمان از تشخیص مناسب بودن این روش درمانی گرفته تا انتخاب رنگ و سایر مراحل، همه و همه باید با دقت فراوان انجام شوند.

رنگ کامپوزیت دندان - کلینیک ایران زمین

عوامل مؤثر در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

دندانپزشک متخصص برای اینکه بتواند بهترین کامپوزیت دندان را انتخاب کند نکات زیر را مد نظر می گیرد:

شرایط ظاهری فرد

رنگ کامپوزیت انتخاب شده باید با سایر خصوصیات ظاهری فرد هماهنگی داشته باشد. رنگ چشم، رنگ پوست و رنگ مو ها از مهمترین عوامل مؤثر در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان هستند. برای مثال شخصی که دارای رنگ پوست تیره است نیاز به کامپوزیت دندان با سایه های تیره تر دارند. و بالعکس افرادی با موهای بور و پوست روشن بهتر است سایه های روشن تری را برای کامپوزیت خود انتخاب نمایند.

شرایط اجتماعی فرد

بسیاری از افراد به دلیل شغل و جایگاه اجتماعی خود ناچار به اصلاح طرح لبخند خود هستند. برای مثال افراد بازیگر برای اینکه بیش از سایر افراد جامعه در دید عامه مردم قرار دارند بیشتر به زیبایی دندان های خود اهمیت می دهند. شاید توجه کرده اید که این افراد معمولا از کامپوزیت های خیلی روشن استفاده می کنند. تقلید و تبعیت از این روش برای مردم عادی اشتباه است. چرا که چنین دندان هایی فقط برای فیلم ها مناسب هستند و از نزدیک کمی غیرطبیعی به نظر می رسند.

رنگ کامپوزیت دندان - کلینیک ایران زمین

سلیقه شخصی بیمار

از آنجا که کامپوزیت دندان جهت اصلاح و زیباسازی دندان ها به کار می رود، سلیقه شخصی بیمار در انتخاب رنگ آن بسیار مهم است. اما حتما لازم است در ابتدا مشاوره های لازم از دندانپزشک دریافت شود.

انواع رنگ های کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت دندان دارای طیف گسترده ای است. از این رو انتخاب بهترین رنگ امر پیچیده ای می باشد. معمولا دندانپزشک کاتالوگی از این رنگ ها را در اختیار دارد. او با مقایسه رنگ های موجود در کاتالوگ با رنگ دندان های بیمار به راحتی بهترین رنگ را انتخاب می کند. در نهایت بیمار باید آن رنگ را تأیید نماید. رنگ های به دسته های مختلف A, B, C, D تقسیم بندی شده اند. و انواع سایه ها با شماره های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ مشخص شده اند. این رنگ ها و سایه ها باید با نهایت دقت انتخاب گردند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین علاوه بر خدمات درمانی دندانپزشکی، خدمات زیبایی دندان نیز ارائه می شود. این کلینیک مفتخر است که بهترین متخصصان دندانپزشکی و مدرن ترین تجهیزات را جهت انجام امور مربوطه مورد استفاده قرار می دهد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید