پالیش کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

پالیش کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

پالیش کامپوزیت بعد از نصب، برای ایجاد یک سطح صاف و بسیار براق است که از نظر زیبایی برای سلامت دهان و دندان اهمیت ویژه ای دارد. پالیش کامپوزیت باید به طور مطلوب انجام شود تا بتواند مشکلات کامپوزیت دندان مانند سایش، سوزش لثه ، پوسیدگی های مکرر و ایجاد هر گونه نقص طولانی مدت در کامپوزیت دندان را به حداقل برساند. کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ مهم ترین مراحل کامپوزیت دندان هستند که در ماندگاری و دوام ونیر ها موثر هستند. به همین علت روش های فینیشینگ و پالیش کامپوزیت با تکنولوژی پیشرفته به روز می شوند. ونیر های کامپوزیت که فینیشینگ آنها به خوبی انجام نشده است می تواند باعث بروز مشکلاتی متعددی نظیر تجمع پلاک، سایش بالاتر، تحریک لثه و پوسیدگی های مکرر شوند.

مراحل پالیش کامپوزیت دندان

در ابتدا پزشک عیوب ظاهری دندان های بیمار یا مشکلات ونیر کامپوزیت قبلی را بررسی می کند.

در صورتی که قبلا دندان ها به صورت کامل کامپوزیت شده باشد و ترمیم خوب بوده و نقطه تماس و چسبندگی صحیح باشد با حفظ کامپوزیت نصب شده ی قبلی، ونیر را می توان مجددا فرم دهی کرد. به علت وجود شکاف یا هر آسیب دیگری لایه گذاری نیاز به تبحر و تجربه بالایی دارد.

برای بازسازی کامپوزیت دندان باید از یک لایه کامپوزیت با مقدار مناسب استفاده کرد و همچنین از ابزار هایی بهره گرفت که بتوانند در فرم دهی مواد کمک کنند. معمولا پزشکان برای فرم دهی لایه از برس های قدامی یا هر گونه ابزارهای مختلف که در کیت ها کامپوزیت به همراه مواد رزین فروخته می شوند، استفاده می کنند.

پس از برقراری پیوند بین کامپوزیت و مینای دندان می توان از سند بلاست جهت پالیش دادن و سپس اسید فسفریک به مدت 30 ثانیه به منظور شستشو استفاده کرد.

پالیش کامپوزیت

پس از سفت شدن سطح کامپوزیت باید به فینیشینگ سطح آن پرداخت. تعریف خطوط انتقال، اولین مرحله فینیشینگ است. برای مشاهده بهتر باید از یک خودکار برای تمیز کردن فضای بسیار نرم اطراف سطح خطوط انتقال استفاده کرد.

سپس می توان با استفاده ار ابزار های مخصوصی سطح جلویی دندان را برجسته کرد و برای ایجاد سطحی صاف تر می توان از سنگ Arkansas با سرعت کم استفاده نمود. در صورت که فرم دهی کامپوزیت به خوبی انجام شده باشد، زمان سپری شده در این مرحله بسیار کوتاه است.

پس از انجام فینیشینگ از ابزار چرخشی پالیش و یا چرخ لاستیکی بدون خمیر استفاده می شود تا در نهایت پالیش کامپوزیت به پایان برسد.

تکنیک پالیش

برای پولیش دادن کامپوزیت از دو تکنیک پالیش تک مرحله و چند مرحله ای استفاده می شود. به جهت آشنایی بیشتر با روش های پالیش در ادامه می خواهیم تفاوت این دو مرحله را بررسی کنیم:

پالیش کامپوزیت

تکنیک تک مرحله ای

این تکنیک با استفاده از پولیشر های الماس برای کاهش زمان آماده سازی معرفی شدند. در این روش به دلیل اینکه می توانند کانتورینگ، فینیشینگ و پولیشینگ، با استفاده از یک ابزار واحد تکمیل می شود، تک مرحله ای نام گرفت.

تکنیک چند مرحله ای

در این روش برای پالیش کامپوزیت از ابزار های متفاوتی برای کانتورینگ، پولیشینگ و فینیشینگ استفاده می شود. نتایج پولیش کامپوزیت دندان با تکنیک چند مرحله ای از نظر دوام و ماندگاری، بسیار با کیفیت تر از پالیش تک مرحله ای است.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین برای انجام پالیش کامپوزیت از بهترین ابزار استفاده می شود. در این کلینیک از بهترین متخصصین زیبایی دندان استفاده می شود. در صورت نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید