لب پر شدن کامپوزیت دندان به دلایلی اتفاق می افتد؟

لب پر شدن کامپوزیت دندان به دلایلی اتفاق می افتد؟

لب پر شدن کامپوزیت دندان یکی از مشکلاتی است که ممکن است چند سال پس از نصب کامپوزیت با آن مواجه شوید. عوامل متعددی از قبیل خوردن و جویدن خوراکی های سفت، انواع مغز ها ، فعالیت های سخت رزمی و  ورزشی ، استعمال دخانیات ، سوانح رانندگی ، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان که باعث ایجاد عفونت و تجمع جرم در اطراف لثه و در نهایت لب پر شدن کامپوزیت دندان و آسیب دیدگی آن می شود. کامپوزیت دندان به اندازه ونیر پرسلین عمر نمی کند، بنابراین آسیب دیدگی یا لق شدن آن پس از گذشت 4 تا 5 سال امری طبیعی است. همچنین استفاده ابزاری از دندان به منظور بازکردن درب بطری یا پاکت موجب این مشکل می شود. گذشته از این ها علاوه بر رعایت بهداشت دهانی کیفیت مواد کامپوزیت و نیز تجربه دندانپزشک در دوام کامپوزیت دندان حائز اهمیت است.

لب پر شدن کامپوزیت دندان

مراقبت های پس از کامپوزیت

  • حفظ بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن به طور منظم.
  • استفاده از دهان شویه و نخ دندان در کنار مسواک زدن ضروری است. چرا که مسواک قابلیت نفوذ به فواصل بین دندانی را نداشته و نظافت به طور کامل صورت نمی گیرد.
  • پرهیز از خوردن و جویدن خوراکی های سفت و خیلی ترد به منظور جلوگیری لب پر شدن کامپوزیت دندان و سایش و آسیب دیدگی آن
  • لزوم مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی رنگی ، مانند نوشیدنی هایی از قبیل چای و قهوه ، شراب وهرگونه ماده غذایی که باعث ایجاد رنگ می شود ، چرا که کامپوزیت خاصیت رنگ پذیری داشته و مصرف این قبیل مواد خوراکی باعث تغییر رنگ  و ایجاد لک در آن می شود.
  • مراجعه کردن به دندان پزشک  در فاصله های زمانی مشخص شده
  • پرهیز از مصرف دخانیات از قبیل سیگار ، قلیان ، پیپ در جهت جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت آسیب دیده را چه زمانی باید ترمیم کرد؟

در صورتی که از کامپوزیت دندان خود به درستی مراقبت کنید حدود 6 تا 7 سال ممکن است دوام داشته باشد. اگر پس از این مدت با مشکلاتی از این قبیل رخ داد قابل ترمیم و یا تعویض می باشد. کامپوزیت دندان لب پر شده یا شکسته را می توان به راحتی ترمیم کرد که این ترمیم بدون درد و در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام پذیر می باشد. در صورتیکه شما شاهد لب پر شدن یا حتی شکست آن شدید سعی کنید در اسرع وقت به معالجه آن توسط دندانپزشک اقدام کنید؛ چرا که محل آسیب دیده برای تجمع باکتری و ذرات ریز غذا مکان مناسبی خواهد بود. در پایان چنانچه شما از ظاهر دندان هایتان مانند سابق رضایت ندارید می توانید برای ترمیم و تعویض آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

لب پر شدن کامپوزیت دندان

نحوه ترمیم کامپوزیت لب پریده یا شکسته

با مراجعه به دندانپزشک جهت ترمیم لب پریدگی یا شکست کاموزیت دندان ابتدا نحوه لب پر شدن  یا شکستگی مورد بررسی قرار می گیرد. با لایه گذاری روی کامپوزیت ونیر که روی دندان شما نصب شده امکان ترمیم وجود دارد که این روش خالی از اشکال نیست و موجب ضخیم شدن لایه کامپوزیت موجود روی دندان شما شده در نتیجه جلوه مطلوبی نخواهد داشت. اینجا دندانپزشک ابتدا لایه کامپوزیتی را که قبلا روی دندان شما نصب شده برداشته و مجددا از رزین کامپوزیت جدیدی برای ترمیم مجدد و فرمدهی دندان شما استفاده می کند. چه بهتر که شما برای ترمیم آسیب دیدگی یا لب پر شدن کامپوزیت دندان خود به  دندانپزشکی مراجعه کنید که بار اول مراجعه کرده بودید؛ زیرا دندان پزشک می داند از چه رنگ و برند کامپوزیتی روی دندان شما استفاده کرده است.

کلام آخر

در کلینیک ایران زمین ترمیم و تعویض کامپوزیت دندان بعد از لب پر شدن انجام می شود. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه دارید می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید