کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان ؟

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان ؟

کامپوزیت و روکش هر دو برای زیبایی دندان انجام می شوند. بعضی از افراد برای داشتن لبخندی زیبا و یا اگر دندان آسیب دیده مانند ترک داشتن یا شکستگی دندان دارند می توانند از کامپوزیت و روکش استفاده کنند. برای این که تصمیم بگیرید کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان مطالب زیر را مطالعه نمایید.

مزایای کامپوزیت دندان نسبت به روکش دندان

هزینه کامپوزیت دندان نسبت به روکش خیلی کم است و روش کم تهاجمی می باشد. زیرا نیازی به تراشیدن مینای دندان برای انجام کامپوزیت نمی باشد. بعد از نصب کامپوزیت بیماران امکان دارد تا چند روز احساس درد داشته باشند اما به سرعت از بین می رود. انجام و نصب کامپوزیت بسیار راحت و طی یک جلسه انجام می شود.

مزایای روکش دندان نسبت به کامپوزیت دندان

روکش دندان طول عمر زیادی دارد و بسیار مقاوم تر از کامپوزیت دندان می باشد. زمانی که دندان خود را روکش می کنید می توانید بیش از 15 سال بدون درد و بدون ترمیم باشید، در ضمن روکش از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می کند.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان

مقاومت روکش بیشتر است یا کامپوزیت دندان

برای انجام روکش ابتدا دندان پزشک، دندان های شما را می تراشد و سپس روکش را روی دندان قرار می دهد. در صورتی که نصب کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان نیست و دندان پزشک مواد کامپوزیت را لایه لایه روی دندان قرار می دهد. احتمال آسیب روکش کم می باشد و تمام دندان را پوشانده است تا پوسیده نشود؛ اما کامپوزیت روی دندان است و دندان زودتر آسیب می بیند بنابراین می توان گفت مقاومت روکش بیشتر از کامپوزیت است.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان

برای این که درک کنید کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان باید بدانید که برای نصب کامپوزیت نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و اگر دوست ندارید دندان تراش بخورد انجام کامپوزیت گزینه مناسبی است. و اگر کامپوزیت آسیب ببیند می توانید ترمیم کنید. اما برای روکش دندان، دندان پزشک ابتدا دندان را می تراشد. بنابراین اگر با تراش خوردن دندان مشکل ندارید می توانید روکش را انتخاب کنید؛ زیرا استحکام بالایی دارد، اما در زمان آسیب روکش باید کل روکش تعویض شود و نمی‌توانید ترمیم کنید.

هزینه کامپوزیت دندان مناسب است یا روکش دندان

در واقع هزینه کامپوزیت نصف هزینه روکش می باشد. اما طول عمر روکش بیشتر از طول عمر کامپوزیت می باشد. با توجه به هزینه کم کامپوزیت اگر آسیب ببیند نیاز به ترمیم دارد و جهت ترمیم هزینه مجدد گرفته می شود. بنابراین برای اینکه بدانید کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان باید از دندان پزشک خود بپرسید که با معاینه و بررسی دندان بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد؛ اما اگر در کل هزینه برای شما ملاک می باشد نصب کامپوزیت مناسب است.

کامپوزیت بهتر است یا روکش دندان

تفاوت کاربرد بین کامپوزیت دندان و روکش دندان چیست

در طول زندگی امکان دارد با ضربه خوردن به دهان، ورزش های پر خطر و حوادث رانندگی دندان های شما ترک بخورد یا بشکند و لب پر شود. با توجه به این که کامپوزیت یک روش راحت و کم هزینه می باشد می توانید مشکلات دندان های خود را با نصب کامپوزیت زیبا و سفید کنید. اما با رعایت نکردن بهداشت امکان آسیب دیدن کامپوزیت وجود دارد که نیاز به ترمیم می باشند.

روکش دندان برای دندان هایی که دچار پوسیدگی شدید یا شکستگی زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا دندان پزشک مجبور می شود بیشتر دندان شما را بتراشد و با توجه به انتخاب خود بیمار که از بین روکش پایه سرامیکی و روکش پایه فلزی یکی را انتخاب کرده است، روکش را روی دندان قرار می دهد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین هر دو روش روکش دندان و کامپوزیت دندان روی دندان انجام می شود. این بسته به صلاحدید پزشک دارد که کدام روش کاربرد بهتری برای شما دارد. در ضورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید اینجا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید