کامپوزیت ونیر دندان شکسته بهترین روش برای ترمیم دندان شکسته

کامپوزیت ونیر دندان شکسته بهترین روش برای ترمیم دندان شکسته

کامپوزیت ونیر دندان شکسته از بهترین روش های ترمیم دندان شکسته است. گاهی اوقات یک ضربه ‎ی ناگهانی ناشی از زمین خوردن، تصادفات یا صدمات ورزشی و یا عادت های رفتاری مانند دندان قروچه کردن، جویدن سطوح سخت و از این قبیل سبب ترک خوردگی و شکستگی‌ دندان ها می شوند که می ‎تواند زیبایی چهره فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. شکستگی دندان جلو می‌ تواند باعث ایجاد مشکلاتی به هنگام جویدن و صحبت کردن شود و ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفستان شود. شما باید تا حدالامکان از کشیدن دندان‌ آسیب ‎دیده خودداری کنید و دندان طبیعی خودتان را حفظ کنید که می توانید با کامپوزیت ونیر دندان شکسته این مشکل را حل کنید.

نحوه مراقبت از دندان خرد شده و شکسته

اگر دندان شما لب پر یا شکستگی شده است، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. در ضمن اقدامات خود مراقبتی زیر را انجام دهید:
1- اگر شکستگی موجب دندان درد است، استامینوفن استفاده کنید و دهان خود را با آب نمک بشویید.
2- اگر شکستگی  باعث ایجاد لبه تیز در دندان شده است ، آن را با یک تکه پارافین موم یا آدامس بدون قند بپوشانید تا از بریدن زبان یا قسمت داخلی لب یا گونه خود جلوگیری کنید.
3- اگر باید غذا بخورید، غذاهای نرم بخورید و از گاز گرفتن روی دندان شکسته پرهیز کنید. کامپوزیت ونیر دندان شکسته یا خرد شده بستگی به میزان آسیب دیدن آن دارد. اگر فقط یک قطعه کوچک مینا شکسته شود، ترمیم معمولاً می تواند به سادگی در یک ملاقات با دندانپزشک انجام شود.

کامپوزیت ونیر دندان شکسته

مراحل ترمیم دندان شکسته چگونه است؟

مراحل کامپوزیت ونیر دندان شکسته طی یک جلسه انجام می شود.

مرحله اول

ابتدا دندان پزشک سطح دندانی را که شکسته تمیز می کند و بررسی می نماید که شکستگی تا چه حد می باشد تا با استفاده از کامپوزیت ونیر دندان شکسته آن شکستگی را ترمیم کند. در این مرحله اگر دندان های شما جرم داشته باشند دندان پزشک با استفاده از پولیش دندان آن جرم ها را از بین می برد تا دندان برای انجام کامپوزیت آماده شود. دندان پزشک با استفاده از دفترچه ای که در اختیار دارد می‌تواند به بیمار کمک کند تا بهترین رنگ را برای کامپوزیت ونیر دندان شکسته خود انتخاب کند تا نزدیک ترین تطابق را با دندان خود داشته باشد.

مرحله دوم

سپس در این مرحله اگر دندان شکسته پوسیده باشد ابتدا دندان پزشک با استفاده از دریل دندان را تراش می دهد که پوسیدگی از بین برود زیرا با انجام تراشیدن سطح دندان برای انجام کامپوزیت آماده می شود تا مواد ونیر بر روی دندان به خوبی قرار بگیرند. پس از تراشیدن دندان دندان پزشک یک ژل اسیدی به مدت 15 ثانیه بر روی دندان قرار می دهد تا سطح دندان آماده کامپوزیت شود.

کامپوزیت ونیر دندان شکسته

مرحله سوم

سپس پزشک رنگ ونیر را با دیگر دندان ها هماهنگی می نماید. اندازه ونیرها نیز باید با دیگر دندان ها مطابقت داشته باشد. در ادمه ونیرها تک به تک روی دندان ها چسبانده می شود. در صورت نیاز به مستحکم کردن چسب ها از اشعه مادون قرمز استفاده می شود. در صورت نیاز به تراش پزشک می تواند دندان ها را پالیش دهد تا مشکلات ظاهری آن برطرف شود.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین کامپوزیت ونیر دندان شکسته در یک جلسه انجام می شود. این در صورتی است که دندان شکسته دچار عفونت و یا خرابی نشده باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید