عوارض تراشیدن دندان چیست؟ چه روش زیبا سازی نیاز به تراش دندان ندارد؟

عوارض تراشیدن دندان چیست؟ چه روش زیبا سازی نیاز به تراش دندان ندارد؟

در بیشتر روش های زیبا سازی دندان های پیشین قبل از هر کاری میزانی از مینای دندان تراشیده می شود. افراد بدون آگاهی از عوارض تراشیدن دندان اینکار را انجام می دهند. در این مقاله در خصوص این عوارض مطالبی را بیان می نماییم تا با دید بازتری این اقدام را انجام دهید. به طور کلی در تراشیدن دندان معمولا قسمت برجسته و یا بیرون زده تاج است که تراشیده و حذف می شود. سپس مواد همرنگ دندان به قسمت فرورفته اضافه می گردد تا سطح دندان صاف و یکدست شود. هرچند این درمان در آینده بیمار را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد، زیرا دندان سالم تراشیده و این برای سلامت دهان و دندان مضر می باشد. 

کدام دندان ها بیشتر تراشیده می شود

دندان های نیش و دندان های جلویی بیشترین مراجعه را دارند. لب پر شدن یا شکستگی جزئی و یا نوک تیز بودن دندان های نیش از جمله عواملی است که نیاز به اصلاح دارند. معمولا با تراشیدن این دندان ها می توان این مشکل را برطرف نمود. دندان های جلویی نیز معمولا نیاز به ردیف شدن و اصلاح ناهمواری دارند. از آن جایی که هزینه ارتودنسی بالاتر است و تراشیدن دندان ها نیاز به پرداخت هزینه کمتری دارد و نیز مدت زمان درمان کوتاه تر است، اکثر افراد به این سمت سوق پیدا می کنند. در صورتی که از عوارض تراشیدن دندان نامطلع می باشند.

عوارض تراشیدن دندان - کلینیک ایران زمین

آشنایی با عوارض تراشیدن دندان

 همانطور که گفتیم توصیه دندانپزشکان به انجام ارتودنسی برای رفع نامرتبی و ناهماهنگی با شدت های مختلف می باشد. ولی برخی افراد نیز روش تراشیدن دندان را انتخاب می نمایند. در این قسمت می خواهیم در خصوص آشنایی با عوارض تراشیدن دندان مواردی را مطرح نماییم که مهم بوده و نیاز به تحقیق دارد:

از دست دادن بافت سالم دندان

در این روش در صورتی که درمان به شکل درست انجام نشود، بیمار قسمتی از بافت سالم دندان را نیز از دست خواهد داد. این بافت قابل جایگزینی نمی باشد و مشکلاتی را در آینده برای بیمار بوجود می آورد.

عدم حمایت لثه و احتمال عفونت

در صورتی که این تغییرات در دندان بوجود آید، لثه و بافت های نگهدارنده حمایتی از بافت جدید نخواهند داشت. احتمال تجمع باکتری و بروز بیماری های لثه از جمله پریودنتال نیز وجود دارد. در صورتی که این بیماری ها و نیز عفونت کنترل نشود حتی می تواند وارد خون بیمار شده و مشکلات جدی تری را بوجود آورد.

تغییر رنگ دندان ها

موادی که به عنوان ترمیمی روی دندان استفاده می شود، در اثر خوردن مواد غذایی رنگی و افزایش سن دچار تغییرات بیشتری نسبت به دندان طبیعی می شوند. همچنین سایش طبیعی دندان ها به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. در صورتی که در مواد ترمیمی این سایش وجود ندارد. بعد از گذشت مدتی این دندان ها از دندان های طبیعی بیمار بالاتر یا ناهماهنگ تر خواهند شد. بیمار احساس می کند که جسم اضافی در دهان خود دارد که ناخوشایند خواهد بود.

عوارض تراشیدن دندان - کلینیک ایران زمین

تراشیدن دندان ها چگونه انجام می شود

معمولا برای تراشیدن دندان های نیش، جلو و آسیاب از روش ها و ابزارهای متفاوتی استفاده می شود. یکی از این ابزارها دریل دندانپزشکی می باشد که سر آن با الماس مخصوصی پوشانده شده است. در برخی مواقع نیز این تراش با کمک دست انجام می شود  طوری که از دست برای تکان دادن ابزارهای مخصوص به سمت جلو و عقب استفاده می گردد.

تراشیدن دندان در چه روش های انجام می شود

در صورتی که قصد دارید برای زیبا نمودن دندان خود اقدام نمایید باید بدانید که در روش لمینت دندان دندان بیشتر تراش داده می شوداما ماندگاری لمنیت بالا است و در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان می توانی سال ها دندان هایی زیبا داشته باشید. در روش کامپوزیت دندان ها کمتر تراش داده می شود اما ماندگاری کمتری دارد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین تلاش می کنیم با کمترین تراش لمینت، کامپوزیت و کامپوزیت ونیر را برای شما انجام دهیم. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و گرفتن جواب سوالاتتان اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید