ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

افرادی که کامپوزیت انجام داده اند همیشه نگران ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان هستند. البته باید این را در نظر گرفت که نگرانی آن ها کاملا بجا و مهم است چون تغییر رنگ کامپوزیت منجر به کاهش عمر و دوام کامپوزیت می شود. با توجه به این موضوع اگر رنگ ونیرتان به هر دلیل تغییر کرد، سفید کردن آن به روش سنتی امکان پذیر نیست. به همین دلیل باید عواملی که موجب تغییر رنگ کامپوزیت می شود را بشناسید و بدانید چگونه از آن ها جلوگیری کنید. دلایلی که ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان می شود عبارتند از:

آسیب دندان بعد از کامپوزیت دندان

اگر دندانتان در اثر حوادثی مثل (سقوط کردن یا برخورد شیء محکمی به صوتتان) آسیب ببیند و باعث شکسته شدن یا صدمه دیدن دندان شود، بافت داخل دندان هم آسیب خواهد دید. این اتفاق منجر به فرسوده شدن عاج دندان می شود و رنگ دندان شما تغییر می کند از آنجایی که ونیر ها نازک هستند هر گونه تغییر رنگ در دندان زیرین، از روی آن هم مشخص است. در این موقعیت باید سطح دندان زیرین سفید شود تا رنگ آن از روی ونیر سفید به نظر برسد.

ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان

مواد ونیر

اگر ونیر هایتان را خیلی وقت پیش نصب کرده اید ممکن است که از سرامیک ساخته نشده باشد. به همین دلیل ونیر های قدیمی نفوذ پذیری بیشتری دارند و احتمال سیاه شدن و لکه گرفتن شان زیاد است. بنابر این اگر می خواهید دندان هایتان را ونیر کنید بهترین گزینه برای شما ونیر های سرامیکی است. ونیر های سرامیکی دوامی بیشتر و لبخندی زیبا تری را برایتان به ارمغان می آورد.

مصرف نوشیدنی های رنگی

توصیه می شود که مصرف خوراکی های رنگی را به حداقل برسانید تا بتوانید کامپوزیت خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنید. زیرا کامپوزیت ونیر در برابر لکه از مقاومت کمتری نسبت به لمینت برخوردار است به همین جهت  مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی منجر به تغییر رنگ کامپوزیت می شود.

درمان تغییر رنگ درکامپوزیت دندان

لک شدن و تغییر رنگ کامپوزیت دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر این تغییر رنگ فقط در گوشه های دندان رخ دهد، می توان آن را نزد یک دندان پزشک با تجربه برطرف کرد. اما اگر لکه ها در اثر خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی روی صمغ ونیر شکل گرفته اند، خیلی راحت با پولیش از بین می رود. یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ کامپوزیت می تواند سوراخ های ریز ذربینی بین ونیر و دندان باشد که به آن سوراخ های میکروسکوپیک گفته می شود.

اصلاح تغییر رنگ ونیر

بسته به میزان فاصله بین ونیر و دندان، پزشک می تواند این سوراخ را با ترفند های متفاوتی ترمیم کند. اما اگر مدت زیادی از نصب ونیر دندانتان گذشته باشد این فاصله ممکن است از بین برود و در اثر از بین رفتن حالت چسبندگی صمغ اتفاق افتاده باشد. در این صورت، پزشک توصیه می کند ونیر دندانتان را عوض کنید.

ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان

روش های افزایش ماندگاری رنگ در کامپوزیت دندان

  • بعد از خوردن مواد غذایی مانند چای و قهوه و یا خوردن غذا های رنگی دندان های خود را مسواک کنید زیرا کامپوزیت ها خاصیت رنگ پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می شوند.
  • مسواک به تنهایی قادر به تمیز کردن تمامی فواصل بین دندانی نیست پس بهتر است از نخ دندان استفاده کنید.
  • استعمال دخانیات نظیر قلیان و سیگار رنگ کامپوزیت را تغییر می دهد. تا حد امکان از مصرف آنها بپرهیزید.
  • توجه کنید مسواک زدن زیاد باعث می شود سطح صیغلی کامپوزیت از بین برود و کدر رنگ شود. که در این صورت باید به دندان پزشکی مراجعه کنید تا پزشک بتواند سطح رویی کامپوزیت را پولیش دهد.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان به بیمار اطلاع داده می شود تا ماندگاری رنگ بعد از کامپوزیت دندان آنها افزایش یابد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید