تغییر رنگ کامپوزیت ونیر به چه علتی رخ می دهد؟

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر به چه علتی رخ می دهد؟

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر یکی از مشکلات شایع ونیر است و دلایل زیادی در این مشکل دخالت دارند. در بعضی موارد تمام سطح رویی ونیر کدر یا زرد می شود ولی در بعضی موارد این تغییر رنگ فقط در اطراف یک یا چند دندان  اتفاق می افتد. در ادامه علل تغییر رنگ کامپوزیت ونیر را توضیح داده و به شما یاد می دهیم چطور از آن جلوگیری کنید.

برگشت لثه

یکی از علل تغییر رنگ کامپوزیت ونیر برگشت لثه به سمت بیرون می باشد. این اتفاق معمولا برای همه می افتد، مشکل اینجاست که ذره های غذا در فاصله بین دندان و خط لثه گیر می افتند و باعث پوسیدگی دندان و در نتیجه دندان درد می شوند. اگر دندان ها ونیر داشته باشد، برگشت لثه باعث می شود چسب زیر ونیر نمایان شود و مواد کامپوزیت موجود در آن به خاطر خوردن غذاهای رنگی به تدریج رنگ بگیرند.

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر

آسیب رسیدن دندان

اگر شیء محکمی به صورتتان بخورد و باعث شکستن دندان شود، عاج دندان آسیب می بیند.  دراین زمان شاهد تغییر رنگ کامپوزیت ونیر خواهید بود. در صورت پوسیده شدن دندان زیر کامپوزیت ونیر رنگ ونیر تغییر خواهد کرد.

تغییر رنگ چسب ونیر

سطح سرامیک ونیر ها از لعاب شفاف ساخته شده است. تا زمانی که این لعاب شفاف و سالم بماند، ونیرها در برابر لکه مقاوم خواهند بود. مواد صمغی ونیر که برای چسباندن ونیر از آن استفاده می کنند در کناره های هر غلاف سرامیکی دیده می شوند این مواد چسبی به اندازه خود ونیر ها نسبت به لکه مقاوم نیستند و ممکن است با خوردن خوراکی های رنگی به ندرت رنگ بگیرند.

زرد شدن کامپوزیت دندان در اثر عوامل خارجی

یکی دیگر علل تغییر رنگ کامپوزیت ونیر دندان و زرد شدن آن  معمولاً در اثر انجام عادات روزمره مثل مصرف مکرر چای و قهوه، آب میوه ها، آب انگور، آب گیلاس، سس قرمز ایجاد می شود. در این نوع زرد شدن کامپوزیت ونیر، مواد رنگی به سطح خارجی کامپوزیت دندان ها می چسبند و حتی ممکن است پشت دندان ها نیز جرم گرفته باشند و موجب زرد شدن کامپوزیت ونیر دندان شود.

استفاده از مسواک سفت

موهای سفت مسواک ممکن است به ونیر و مواد سفید کننده ونیر آسیب برساند و از عمر آن ها بکاهد، لذا توصیه می شود جهت جلوگیری از کدر شدن رنگ کامپوزیت ونیر از مسواک هایی که برس نرم دارند استفاده کنید.

تغییر رنگ کامپوزیت ونیر

استعمال مواد مخدر

استفاده مکرر از سیگار باعث می شود کامپوزیت شما زرد یا قهوه ای روشن شود، و در واقع طرح اصلاح لبخند شما را مثل روز اول و حتی بدتر می کند بنابراین اگر می‌ خواهید دندان های خود را کامپوزیت کنید باید سیگار را ترک کنید.

عدم استفاده از دخمیردندان مناسب

استفاده از خمیر دندان خوب و پولیش دار بعد از کامپوزیت دندان بهترین گزینه می باشد زیرا خمیر دندان پولیش دار می تواند تمام لک های به وجود آمده بر روی ونیر را از بین ببرد و از به وجود آمدن لک و زرد شدن ونیر دندان ها جلوگیری کند.

دندان قروچه

اگر عادت به دندان قروچه کردن دارید باید بعد از انجام کامپوزیت دندان این عادت را ترک کنید؛ زیرا لایه خارجی دندان ساییده می شود و موجب زرد شدن و تغییر رنگ ونیر می شود بنابراین اگر نمی توانید عادت خود را ترک کنید موقع خواب از محافظ دندان استفاده کنید.

مصرف بعضی انواع دارو

مواد شستشوی دهان که حاوی کلراید ستیل پیریدینیوم و کلروهگزادین هستند ازدیگر علل تغییر رنگ ونیر دندان به شمار می آیند. مصرف داروهای فشار خون، داروهای آنتی سایکوتیک و آنتی‌ هیستامین ها از دیگر دلایل این مشکل هستند.

کلام آخر

در کلینیک تخصصی ایران زمین از بهترین برندهای کامپوزیت ونیر استفاده می کنیم تا دندان ها شما همیشه زیبا و براق باشد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می توانید اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید